The Dovekeepers, CBS’in 2015 yılında yayınladığı bir mini dizi. 31 Mart-1 Nisan 2015 tarihlerinde 2 gece üst üste yayınlanmış. 86 ve 87 dakikalık 2 uzun bölümden oluşmakta.

The Dovekeepers, Alice Hoffman‘ın arka planda Yahudilerin ünlü Masada Dağı Efsanesi’ni anlatan ve en çok satanlar arasına giren, 2011 basımı aynı isimli romanından uyarlanmış. Dizinin yazar masasında Hoffman’a Ann Peacock eşlik etmiş. Yönetmen koltuğunda Yves Simoneau oturmuş. Yapımcı koltuğunda ise Frank Siracusa, John Weber, Mark Burnett ve Roma Downey gibi isimler yer almış.

Hikayenin merkezinde Shirah ve Yael isimli iki kadın bulunuyor. Bu iki Yahudi kadının başlarından bir takım olaylar geçmiş ve Romalı Josephus isimli bir adam tarafından bir masaya oturtulmuş durumdalar. O anda orada bir nevi esir durumdalar ve Josephus’un isteği üzerine hikayelerini en baştan anlatmaya başlıyorlar. Onlar anlatmaya başladıkça da biz izlemeye başlıyoruz elbette.

İlk 20 dakika olup bitenlerle bu hikayenin giriş bölümü şu şekilde:

Hikayemiz yaklaşık 2000 yıl öncesinde, M.S. 58 yılında Shirah’nın İskenderiye’den Kudüs’e gelmesiyle başlıyor. Shirah, İskenderiye’de dünyaya gelmiş. Fahişe ve cadı gibi kelimelerle etiketlenmiş olan annesiyle büyümüş ve babasını hiç tanımamış. Kudüs’te doğan annesi cadı olarak nitelendirilmesi dolayısıyla İskenderiye’de can güvenliğinin çok da sağlam bir durumda olmadığını bildiği için onu bir akrabasının yanına yolluyor yaşaması için Kudüs’e. Orada onu bekleyen akrabası ise dul bir adam olan Joseph Bar Elhanan. Joseph, 2. çocuğunun doğumu sırasında karısını kaybetmiş. Amram isimli bir oğlu ve ona baktıkça karısının ölümünü hatırladığı için bir türlü sevemediği Yael isimli bir kızı var. Shirah da bu iki çocuğun bakımına yardımcı olmak için orada. Kısa bir süre orada kalıyor ve Yael ile aralarında güçlü bir bağ oluşuyor. Bir süre sonra Eleazar isimli evli bir adamla ilişkisi olması sebebiyle çöle sürgün ediliyor Shirah ve orada karnındaki büyük aşkı Eleazar’dan olma bebeğiyle bir şekilde hayatta kalıyor.

Aradan yıllar geçiyor. Küçük Yael artık genç bir kadın olmuş durumda. Ağabeyi Amram ise tıpkı babası gibi Sicarii grubunun bir mensubu olmuş. Sicariiler için suikastçiler yetiştiren radikal eylemci ve savaşçı bir grup diyebiliriz. O sıralarda Kudüs, Romalılar tarafından işgal ediliyor ve Sicariiler de direnişçi eylemlerde bulunuyor. Romalı komutan Flavius’u epey öfkelendiren bu eylemler Roma askerlerinin Kudüs’te yaşayan Yahudileri katletmesine, köle etmesine ve çöle doğru bir kaçış akımı başlamasına neden oluyor.

Giriş bölümünden sonrasını da izleyip öğrenmekse siz okuyuculara düşüyor. The Dovekeepers için arka planda bir direniş efsanesi anlatsa da birkaç kadın karakteri merkezine alan bir aşk hikayesinden ibaret diyebiliriz aslında.

*Shirah karakterine NCIS dizisinden tanıdığımız Cote de Pablo hayat veriyor.

*Yael karakterini The Marvelous Mrs. Maisel ve Manhattan dizilerinden tanıdığımız Rachel Brosnahan canlandırıyor.

*Shirah’nın kızı Aziza rolünde Finding Carter ve Skins dizilerinden tanıdığımız Kathryn Prescott‘ı izliyoruz.

*Yael’in ağabeyi Amram karakterinde Scream Queens, Underemployed ve 90210 gibi diziler dışında Rock of Ages filminden de hatırlanabilecek Diego Boneta karşımıza çıkıyor.

*Yael ve Shirah’nın hikayesini dinleyen Josephus karakterinde Alcatraz, Peaky Blinders, Tutankhamun, And Then There Were None gibi dizilerden hatırlanabilecek Sam Neill‘ı izleme fırsatı yakalıyoruz.

*Shirah’nın aşık olduğu adam olan Eleazar karakterini Emerald City, Counterpart ve 24 gibi dizilerden anımsanabilecek Mido Hamada canlandırıyor.

*Yael ve Amram’ın babası Joseph karakterinde Manuel Cauchi‘yi izliyoruz.

*Romalı öfkeli komutan Flavius rolünü The Innocents, Resurrection ve Requiem gibi dizilerden anımsanabilecek Sam Hazeldine canlandırıyor.

Kadroda ayrıca Luke Roberts (Ransom, Black Sails), Marama Corlett (Blood Drive, Sick Note, Sinbad), Diarmaid Murtagh (Camelot, Vikings) ve Jonas Armstrong (Troy: Fall of a City, Ripper Street, Robin Hood) gibi isimler de yer alıyor.

Öyle çok övülecek bir dizi değil The Dovekeepers. Hatta aptal denebilecek karakterlere sahip ama izletiyor kendini. Hiç de fena olmayan bir kadrosu var ve gayet akıcı bir dizi. Lakin bir The Red Tent değil elbette.

FRAGMAN