Red-Tent-Home-banner

Bu ara mini diziler havuzuna kaptırdım kendimi. The Lizzie Borden Chronicles‘tan sonra sırada bir başka Lifetime minisi The Red Tent var. Kanalın 2014 yılı sonlarında 85’er dakikalık 2 bölüm halinde yayınladığı tarihi dizinin yönetmeni ise Roger Young.

rt-32

KONU

Bu hikaye ne Yakup’un hikayesi ne de Yusuf’un hikayesi. Bu hikaye Yakup’un tek kızı ve Yusuf’un en sevdiği kardeşi Dinah’ın hikayesi. O yüzden baştan belirteyim ki İslamiyet’e göre peygamber kabul edilen Yakup ve Yusuf isimlerini görünce bu diziyi dini bir dizi sanmayın.

Yakup, kardeşi ile bir husumet yaşadıktan sonra evini terk eder ve dayısının yanına gider. Oraya vardığı ilk gün dayısının 4 kızından en güzeli Rachel ile tanışır ve aşık olurlar. Yakup, dayısı için çalışmaya başlar. Aradan zaman geçer ve Yakup ile Rachel evlenmeye karar verir. Düğün gecesi Rachel korkar ve yerine ablası Leah’ı Yakup ile evlenmek üzere ikna eder. Leah da Yakup’u gördüğü ilk günden beri zaten aşıktır ve Rachel’ın isteğini kabul eder. Yakup gerdek gecesi duvağın altında Rachel yerine Leah çıkınca şaşırsa da Leah ile gerdeğe girmekte tereddüt etmez. Yakup, ertesi sabah sanki gece durumdan memnun değilmiş de isteği dışında katakulliye getirilmiş gibi dayısına bağırıp çağırmaya başlar. Leah’ı eş olarak kabul ettiğini ama Rachel’ı da eş olarak alacağını ve çeyiz olarak da Rachel ve Leah’nın diğer 2 kız kardeşini istediğini söyler. Amcası ekonomik olarak çıkmazda kaldığı için istemeye istemeye kabul eder ve aç gözlü Yakup bir anda 4 kız kardeşe birden koca olur. Yakup’un 4 eşten 12 erkek çocuğu ve 1 kız çocuğu olur. İşte The Red Tent de o tek kız çocuğu olan Leah’dan olma Dinah’ın hayatına odaklanıyor.

NOT: Merak edenler için; Yakup’a Tanrı tarafından İsrail ismi verildiğini ve Yakup’un 12 oğlunun soyundan gelenlere İsrailoğulları dendiğini hatırlatayım.

day9_unit_05232014_jl_5001

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

rebecca fergusonDinah (Rebecca Ferguson):

Yakup’un tek kızı. Annesi Leah. En iyi anlaştığı kardeşi Rachel’ın oğlu Yusuf. Çağın en büyük hastalığı cehaletin getirdiği yanlışların ortasında ‘doğru’ kalmayı başaran kadın. Dik başlı, sorgulayıcı, cesur. Karakteri bir başka mini dizi The White Queen ile ünlenen Rebecca Ferguson canlandırıyor.

 

Iain GlenYakup (Iain Glen):

4 eş ve 13 çocuğa sahip. Oğulları arasında en çok Yusuf’u, eşleri arasında ise en çok Rachel’ı seviyor. Kibirli ve en doğru şeyi hep kendisinin bildiğini düşünen biri. Karakteri Game Of Thrones‘un Mormont’u Iain Glen canlandırıyor.

 

morena baccarinRachel (Morena Baccarin):

Yakup’un en çok sevdiği eşi. Yusuf’un annesi. Dinah’ın annesi o olmasa da Dinah’yı kızı gibi görüyor. Dinah’ın ailede en çok benzediği kişi. Karakteri V, Firefly, Homeland ve Gotham dizilerinden tanıdığımız ünlü oyuncu Morena Baccarin canlandırıyor.

 

minnie driverLeah (Minnie Driver):

Dinah’ın ve Yakup’un 6 oğlunun annesi. Yakup’un en çok Rachel’ı sevdiğini bilse de bunu sorun etmeden yaşamayı başaran bir kadın. Kızı Dinah’ın aksine ağırbaşlı ve sakin biri. Karakteri The Riches ve About A Boy dizilerinden hatırlanabilecek Minnie Driver canlandırıyor.

 

will tudorYusuf (Will Tudor):

Yakup’un en sevdiği oğlu. Rachel’ın 2 oğlundan büyük olanı. Dinah’ın en sevdiği kardeşi. İyi niyetli, kalbi temiz biri. Tanrı tarafından bahşedilmiş rüyalar aracılığıyla geleceği görme yeteneğine sahip. Karaktere hayat veren Will Tudor’u bu yazın en dikkat çeken dizilerinden olan Humans‘tan hatırlarsınız.

 

Dizinin kadrosunda ayrıca; Dinah’ın kocası rolünde Reign’den tanıdığımız Sean Teale de yer alıyor.

day1_unit_05152014_jl_6771

YAZARIN NOTU

Tarihi dizilere ilgisi olanların muhakkak izlemesi gereken bir yapım. Oyuncu kadrosu, oyunculuklar, görüntü kalitesi iyi. Tarihi olaylardan esinlenilmiş olması nedeniyle boşluklar hikayede yer yer kötü yamalarla yamanmış gibi dursa da çok rahatsız etmiyor. Hikaye su gibi akıyor, hiç sıkmadan kendini izletmeyi başarıyor. Başroldeki Rebecca Ferguson çok iyi bir oyunculuk sergilemiş gerçekten. Farklı yaşlardaki hallerinde toyluk ve olgunluk duygularını başarılı bir şekilde vermeyi başarıyor izleyiciye. Keza Will Tudor da aynı şekilde. Rebecca Ferguson’un Hollywood geleceğinin parlak olduğunu düşünüyorum. Keza ileride onu büyük projelerde izleyip, ‘Ben onu şuradaki rolüyle tanıdım ilk kez.’ demek için de ideal bir dizi The Red Tent. İyi seyirler!

rt_061114_da_0142o

Fragman

The Red Tent