red-oaks

Online izleme platformlarından Amazon‘un 9 Ekim 2015 tarihinde izleyici ile buluşturduğu Red Oaks dizisinin tanıtımına hoş geldiniz!

141027_PIV_Red_Oaks_1__c__2014_Amazon.com_Inc.__or_its_affiliates

KÜNYE

Türü: Komedi (Kahkaha Efektsiz)

Sezon – Bölüm Sayısı: 1 Sezon, 10 Bölüm

Onay Durumu: 2. sezon onayı aldı.

Süre: 22-29 dk.

Mutfaktakiler: Steven SoderberghJoe GangemiGregory JacobsDavid Gordon Green

Yayınlandığı Dijital Platform: Amazon

WikipediaIMDB – Resmi Site – Facebook

gage-golightly-craig-roberts-red-oaks-w724

KONU

Zaman: 1985 Yazı

Şehir: New Jersey

Mekan: Red Oaks Country Kulübü (Açık Hava Spor/Eğlence Kulübü – Üst Düzey Gelir Grubu İnsanlara Hitap Eden Sosyal Tesis)

Okullar tatile girince dizimizin ana kahramanı soluğu Red Oaks Country Kulübü’nde almıştır. Üniversite 2. sınıfa geçen David, okul dönemi için şehirde bir daire kiralayabilmek ve harçlığını çıkarmak amacıyla tenis dersleri vermek üzere asistan eğitmen olarak kulüpte işe girmiştir. Dizimiz de David’i merkezine alarak bu külüpte çalışan insanların ve David’in ailesinin 1985 yazında başından geçen eğlenceli olayları işlemektedir.

Red-Oaks-104_0

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Amazon_-_red_oaks-large_trans++pJliwavx4coWFCaEkEsb3kvxIt-lGGWCWqwLa_RXJU8

David

David (Craig Roberts):

Hikayemizin ana kahramanı. Üniversite 2. sınıfa geçmiş, babasının yoğun isteği üzerine pek istemese de muhasebe okumak niyetinde. Kulüpte asistan eğitmen olarak tenis dersleri veriyor. Okul döneminde evden uzaklaşarak, şehirde yalnız veya ikna edebilirse kız arkadaşı Karen ile beraber yaşayabileceği bir stüdyo daire kiralayabilmek amacıyla bu yaz yeterli para biriktirebilmek niyetinde.

Fotoğrafçılık, kameramanlık ve yönetmenliğe ilgisi var. Genç olmakla yetişkin olmak arasındaki ince çizgide gidip gelen, biraz tutuk, biraz heyecanlı, zeki ve çalışkan bir genç.

Karakteri Becoming Human dizisinden hatırlanabilecek Galli oyuncu Craig Roberts canlandırıyor.

entertainment-2015-10-red-oaks-richard-kind-jennifer-grey-main

Sam ve Judy

Sam (Richard Kind):

David’in babası. Yeminli mali müşavir olarak çalışıyor. Muhasebeyi bitirdikten sonra oğlu ile beraber çalışmak en büyük hayali. Fotoğrafçılık, tenis eğitmenliği vb. işlerin daimi meslekler olmadığını düşünüyor ve bu nedenle David’e muhasebe okuması için baskı yapıyor.

Evliliğinde sorunlar yaşıyor. Eşi Judy ile beraber çift terapisine gidiyorlar. Biraz huysuz, biraz sıkılgan, hayatından pek de memnun olmayan biri.

Karakteri Spin City, Luck ve Gotham gibi dizilerden tanıyabileceğiniz Richard Kind hayat veriyor.

Judy (Jennifer Grey):

David’in annesi. Çalışmıyor, evliliğinde sorunlar yaşıyor, hayatının nereye gittiğini sorguluyor ve durumdan hiç memnun değil. Kendine bile itiraf edemese de içten içe hemcinslerine ilgi duyması da cabası.

Karakteri It’s Like, You Know… dizisinden hatırlanabilecek Jennifer Grey canlandırıyor.

tumblr_o28zc8RADE1u75en2o2_540

Karen

Karen (Gage Golightly):

David’in kız arkadaşı. O da tıpkı David gibi yaz tatilini kulüpte çalışarak geçiriyor. Kulüpte kadınlara yönelik aerobik dersleri veriyor. Hemşirelik okumak niyetinde; ama modelliğe de ilgi duyuyor.

Heyecanlı, tatlı, sempatik, kabuğundan çıkma fırsatı bekleyen bir genç kız.

Karaktere Teen Wolf, Ringer ve 5ive Days to Midnight gibi dizilerden tanıyabileceğiniz Gage Golightly hayat veriyor.

red oaks pilot review main

Getty

Getty (Paul Reiser):

Kulübün sahibi. Çok çalışıp, fırsatları değerlendirerek bu noktaya gelmiş, çok zengin bir iş adamı. Kızı Skye ile arası pek iyi değil. David’ten tenis dersleri alıyor.

Yalakalıktan pek haz etmeyen, açık sözlü, sert görünümlü bir mizacı olsa da olaylara empatik yaklaşabilen biri.

Karakteri Mad About You ve My Two Dads gibi dizilerden hatırlanabilecek Paul Reiser canlandırıyor.

6a7d0d4bc41f66352cdc2e2315b5ec2d

Skye

Skye (Alexandra Socha):

Büyük patron Getty’nin biricik kızı. İlk kez karşılaştıkları andan itibaren David ile aralarında dikkat çeken bir etkileşim var. Ebeveynleri ile arası pek iyi olmayan, asi bir genç. Resme büyük bir tutkusu var. Hafiften gizemli, sakin ve cool biri.

Karaktere The Big C, Damages ve Royal Pains dizilerinden hatırlanabilecek Alexandra Socha hayat veriyor.

ennis-esmer-red-oaks-luau

Nash

Nash (Ennis Esmer):

David’in asistanlığını yaptığı tenis eğitmeni. Profesyonel seviyede birkaç maça çıktıktan sonra tenisi bırakmış. Dizide bir Türk’ü canlandırıyor. Evliymiş; ama henüz eşi ile tanışma fırsatı yakalayamadık. Tam bir geleneksel Türk erkeği modeli. Parayı ve getirdiklerini seven, kısa yoldan para kazanma derdinde olan, girişken, havalı görünmeye çalışan, yalaka, kıskanç, palavracı, çapkın, fırlama, girdiği ortama eğlence getiren, insanlara çabucak kendini sevdiren biri.

Karakteri The Listener, You Me Her, The L.A. Complex, Private Eyes gibi dizilerden tanıdığımız Ankara doğumlu Türk oyuncu Ennis Esmer canlandırıyor.

oliver-cooper-red-oaks

Wheeler

Wheeler (Oliver Cooper):

David’in liseden arkadaşı. Kulüpte vale olarak çalışıyor. Ot içip kafayı bulmak en büyük eğlencesi. Ayrıca külüp müşterilerine ot tedarik ederek ek iş yapıyor. Kulüpte can kurtaran olarak çalışan Misty’ye uzaktan uzağa yanık. Tipine göre oldukça öz güvenli olduğunu söylemek mümkün.

Karaktere Californication dizisinden hatırlanabilecek Oliver Cooper hayat veriyor.

4.mp4_001039084

Misty

Misty (Alexandra Turshen):

Kulüpte can kurtaran olarak çalışıyor. Fit vücutlu, kıt beyinli, beş para etmez bir müzik grubu olan Steve (Nick Baileyadında bir erkek arkadaşı var. Havalı olmayan, sempatik ve eğlenceli bir güzel.

red-oaks-amazon

Barry

Barry (Josh Meyers):

Kulüpte fotoğrafçı olarak çalışıyor. Karen’a özel bir ilgisi var. Havalı gözükmeye çalışan, sinir bozucu, gerzek tiplerden.

Karakteri That ’70s Show dizisinden hatırlanabilecek Josh Meyers canlandırıyor.

960 (4)

Gina Gershon

Bu isimlerin dışında Getty’nin eşi, Skye’ın annesi Fay rolünde Gina Gershon da ara ara diziye konuk oluyor.

OAK_8261.NEF

YAZARIN NOTU

Başrolde pek de yakışıklı olmayan bir aktör olunca ister istemez temkinli başladım diziye. İnsan çirkinliğini malzeme edinerek komedi-drama çıkarmaya çalışan bir dizi bulacağımı düşündüm karşımda. Ama öyle olmadı kesinlikle. Hem David karakterinde, hem de Wheeler karakterinde çirkinlik ajitasyonu üzerinden prim yapma çabası içerisine girmeden karakterleri normal ve doğal bir şekilde yansıtmayı başardılar. Bu tip karakterler gereksiz ajitasyon yapılmadan da izleyiciye sevdirilebiliyormuş Şekil A’da görüldüğü üzere. Bu durum dizinin en önemli artılarından biri oldu benim açımdan.

1985 senesinde geçen bir hikayeyi, ‘Heyyy, 1985 yılındayız.’ diye bas bas bağırıp izleyicinin gözüne sokmadan yansıtmış olmaları da hoşuma giden ayrıntılardan biri oldu kesinlikle.

Karakterlerden ve oyuncu seçimlerinden de yüzde yüz memnun olduğumu söyleyebilirim. Şunun yerine başka biri oynasaymış keşke dediğim tek bir oyuncu yok açıkçası. Gage Golightly, Richard Kind, Jennifer Grey ve Oliver Cooper daha fazla parlayan isimler oldu. Türk oyuncu Ennis Esmer de gayet iyi iş çıkarıyor.

Kahkaha attırmasa da bolca gülümseten, hiç sıkmayan, hikayesini takip etmesi keyifli bir dizi. Espri komedisi değil, durum komedisi.

İlk 8 bölümünü izledikten sonra bu tanıtımı hazırladığım Red Oaks’u tahminimin çok üstünde sevdim gerçekten. Amazon çok kaliteli bir komedi ile bizleri buluşturmuş, ama biz teğet geçmişiz. Daha önce fark etmemiş olduğum için şaşkınım bu diziyi.

2. sezonu 2016 yıl içinde yayınlanacak olsa da henüz açıklanan net bir tarih yok. Tıpkı ilk sezonda olduğu gibi Ekim ayında veya Kasım-Aralık gibi gelmesi muhtemel. O zamana kadar 4 saatinizi ayırın ve 10 bölümlük ilk sezonu hüpletin derim ben! İzleyecek olanlara şimdiden iyi seyirler.

Dizi ile ilgili daha önce şu yazının altında yorum yapılıyordu.

FRAGMAN

960 (3)

960 (1)

craig_alexandra

entertainment-2015-10-gage-golightly-craig-roberts-red-oaks-amazon-main

red-oaks-3-jennifer-grey-richard-kind

MV5BMTAyMTkxMTQwNjdeQTJeQWpwZ15BbWU4MDA5OTUwMDcx._V1_SX640_SY720_

MV5BMTk4MDgyMDY5MV5BMl5BanBnXkFtZTgwMzg5NTAwNzE@._V1_SX640_SY720_

RO_0437.arw RO_0437.arw

rs-210933-Devin-Yalkin---Red-Oaks-33

tumblr_nx3divLWBV1tggw7ro1_1280