Gilmore Girls yaratıcısı Amy Sherman-Palladino, merakla beklenen yeni dizisini geçtiğimiz sonbaharda bizlerle buluşturdu. 8 bölümlük ilk sezonunu geride bırakan dönem/komedi-drama türlerindeki dizi, 8 bölümlük 2. sezon onayını da başlamadan almıştı. Eleştirmenlerin büyük beğenisini toplayan, Altın Küre ve Critics’s Choice başta olmak üzere birçok ödülü toplamaya başlayan The Marvelous Mrs. Maisel ilginizi çektiyse konusundan bahsedelim:

1958 New York City’sindeyiz. Miriam “Midge” Maisel, kusursuz kocası ve iki çocuğuyla hayal ettiği hayata kavuşmuş bir kadındır. Edebiyat okusa da ev hanımı olmaya ve çocuklarını kendi büyütmeye karar vermiştir. Kocası Joel başarılı bir iş adamı olmasının yanı sıra geceleri küçük stand-up şovlarına çıkıp komedyen olmak için uğraşmaktadır. Midge de onu desteklemektedir fakat Joel’un kendininki gibi pazarlamaya çalıştığı esprilerini aslında komedyen Bob Newhart’tan arakladığını fark eder.

Bir gece, başarısız geçen bir gösteri gecesinin ardından Joel, sekreteriyle onu aldattığını itiraf eder ve Midge’i terk eder. Camiiada saygın yere sahip Yahudi ailesinden destek uman Midge, ayrılıktan kendinin sorumlu tutulduğunu görür. Ailesi onun hislerinden çok komşuların hakkında ne konuşacaklarını dert etmektedir. Çaresiz ve sarhoş  Midge, Joel’un çıktığı sahneye bir anda kendini atar ve kendi mizahi üslubuyla hayatında yeni patlak veren krizle ilgili içinde ne var ne yoksa seyirciye boşaltır.

İzleyici onun bu hoş olmayan durumuyla eğlenmiştir. Fakat gecede bir takım terslikler olur ve Midge kendini kodeste bulur. Burada düşünmek için uzun bir zamanı vardır ve bu sırada seyirciyle iyi bir iletişimi olabileceğini, komedyenlik işinde başarılı olabileceğini fark eder.

Ana karakterlere ve oyunculara göz atacak olursak…

Midge Maisel

4 yıldır rüya gibi bir evliliğe ve yaşama sahip Midge, 1950’lerin ideal Amerikan kadını modelinin kusursuz bir örneğiyken hayatı birden tepetaklak olur. Bir kadın olarak komedyenlik yapmanın bütün olumsuzluklarına rağmen bu işe soyunarak hayatında yeni bir şeyler yapabilmek, toplumun onu koyduğu kalıptan kurtulmak ve tam anlamıyla kendini bulmak istemektedir.

Karakteri House of Cards ile dikkat çeken, The Blacklist ve Manhattan gibi dizilerde de yer alan Rachel Brosnahan canlandırıyor.

Joel Maisel

Joel, Midge ile üniversitede tanışmıştır ve çok kısa bir süre içinde evlenmişlerdir. Öğrencilik yıllarından beri Midge’in komedi dünyasına olan ilgisini artırmıştır. Bu zamana kadar Midge’e komedyenliği ciddi olarak düşündürdüğünü hissettirmemiştir. Karısı şovlar sırasında küçük notlar almakta, hobi olarak bunları tartışmakta ve Midge de onun kendini geliştirmesine yardımcı olmaktadır.

Karakteri Rescue Me ve Boardwalk Empire gibi dizilerde boy gösteren Michael Zegen canlandırıyor.

Susie

The Gastlight adındaki mekanda çalışmaktadır. Midge ile tanıştığında onu komedyenlik içgüdülerinin peşinden gitmesi için ikna eder. The Gaslight Cafe’de sahne alabilmesi için yardım eder ve zamanla çok yakın arkadaşlarından biri olur.

Karakteri Gilmore Girls ve Getting On gibi dizilerde izlediğimiz Alex Borstein canlandırıyor.

 

Rose –Abe Weissman

Midge’in Yukarı Doğu Yakası’nda yaşayan varlıklı anne-babası. Babası Matematik profesörüdür. Annesi Rose ise aile imajına önem veren bir ev hanımıdır. Kızlarını evliliğinden vazgeçmemesi için ikna etmeye çalışırlar.

Monk’tan Tony Shalhoub ile Two and a Half Men ve Speechless gibi dizilerde yer alan Marin Hinkle, karakterlere hayat veren isimler.

Zengin yan karakteriyle ve konuk isimleriyle dikkat çeken dizinin kadrosunun tamamına şuradan bakabilirsiniz.

Amy Sheman ile Dan Palladino’nun kalemine hayran; 1950’ler-60’lar atmosferine, dekoruna, kostümlerine aşık biri olarak merakla beklediğim, büyük hevesle izlediğim bir dizi oldu Maisel. Lorelai Gilmore gibi ta-ta-ta-ta konuşan tatlılık abidesi ana karakteriyle, mizah anlayışıyla Gilmore Girls tadını hafif hafif hissettiğim, diğer konularda da tatmin edici bulduğum ve rahatlıkla tavsiye ettiğim bir dizi olduğunu söyleyebilirim. Sezonlar ilerledikçe izleyenlerin daha çok ısınıp bağlanacağı kült bir yapıma dönüşememesi için şimdilik bir sebep yok.

Seyredecek olan herkese iyi seyirler…

Yazardan konu dışı bir not:
Bu yazı aynı zamanda sitedeki 200. bildirim oldu. Bugüne 
kadar yazılarımı okuyan, beğenen ve yenilerini yazmam
için beni motive eden herkese teşekkür ederim. :)