Two-and-a-Half-Men-two-and-a-half-men-4783130-1024-768Baktım ki; sitkom denince akla ilk gelen 3-5 diziden biri olan, tam 12 sezon boyunca bizi güldürmeyi başarmış Two And A Half Men efsanesinin sitede bir tanıtımı yok; 2006, 2007 ve 2008 yıllarında üst üste 3 kez ‘En İyi Komedi Dizisi’ dalında Emmy Ödülleri’ne aday gösterilen diziye bir tanıtım yazmaya karar verdim ben de. Başlayalım mı?maxresdefaultKİMLİK BİLGİLERİ

Türü: Komedi
Sezon – Bölüm Sayısı: 12 Sezon, 262 Bölüm
Yayın Aralığı: 22 Eylül 2003 – 12 Şubat 2015
Süre: 22 dk.
Kanal: CBS2GİRİZGAH

CBS’in kahkaha efektli komedisi Two And A Half Men‘i 2 döneme ayırarak değerlendirmek lazım:

1- Charlie Sheen Dönemi
2- Ashton Kutcher Dönemi

Neden mi 2 döneme ayırma ihtiyacı hissettik?

Dizinin 8. sezonu devam ederken dizinin başrol oyuncusu Charlie Sheen, dizinin yapımcısı Chuck Lorre‘a hakaret ettiği bir demeç verince; Charlie Sheen diziden çıkarıldı ve sezon 16 bölümde sonlandırıldı.

Dizideki Charlie Harper rolüyle 1 ALMA ödülü kazanan, ayrıca 3 Emmy Ödülü adaylığı ve 2 Altın Küre ödülü adaylığı bulunan Charlie Sheen’in bölüm başına kazandığı 1.8 milyon dolar ile dönemin televizyondan en fazla kazanan aktörü konumundayken %50 zam istemesi, ciddi uyuşturucu-alkol problemlerinin olması ve bu problemlerin sete yansıması da Charlie Sheen’in biletinin kesilme nedenleri arasındaydı tabii ki. ‘Charlie Sheen olmadan dizi devam eder mi?’ sorusu dizinin fanlarının aklını kurcalarken; dizinin yapımcıları Ashton Kutcher ile anlaşarak bu soru işaretlerine noktayı koydu. 4 sezon daha yola Ashton Kutcher ile devam edildi.

1 – Charlie Sheen Dönemi

Chalie Sheen’in baş rolde olduğu ilk 8 sezonda dizinin komedi yükünü dizinin çocuk yıldızı Angus T. Jones ve Charlie Sheen çekiyordu. Jon Cryer ise destek kuvvet pozisyonundaydı. Holland Taylor, Marin Hinkle, Melanie Lynskey, Conchata Ferrell ise yardımcı rollerde bolca karşımıza çıkarak diziye renk katan oyunculardı.

2 – Ashton Kutcher Dönemi

Herkes ‘Charlie Sheen olmadan dizinin eski tadı olur mu?’ diye düşünürken 4 sezon süren Ashton Kutcher Dönemi başladı. Tepkili Charlie Sheen fanları 9. sezon başlangıcında diziyi izlemeyi bırakırken; gerçek Two And A Half Men fanları diziyi izlemeye devam etti. Ben diziyi keyifle izlemeye devam eden gruptayım tabii ki.

9. sezon için Charlie Sheen’in aldığı ücretin neredeyse 1/3’üne denk gelen bölüm başı 0.7 milyon dolara imza atan Ashton Kutcher dışında Jon Cryer’ın da ücretinde artışa giden yapımcılar aktör ile bölüm başı 0.6 milyon dolardan yeni sözleşme imzaladı.

Ashton Kutcher döneminde dizinin komedi yükünü John Cryer tek başına omuzladı. Ashton Kutcher ve inzivaya çekilme ihtiyacı hissederek daha az görünmeye başlayana kadar Angus T. Jones ise destek kuvvet pozisyonundaydı. Holland Taylor, Conchata Ferrell, Courtney Thorne-Smith ise yardımcı rollerde bolca karşımıza çıkarak diziye renk katan oyuncular oldu.

İpleri iyice eline alan Jon Cryer’ın yıldızlaştığı son 4 sezonda; ‘Dizinin asıl yıldızı Charlie Sheen değil Jon Cryer imiş aslında.’ düşüncesi yavaş yavaş tüm izleyicilerde yer edinmeye başladı. 2006-2011 yılları arasında düzenli olarak her yıl ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’ kategorisinde Emmy Ödülü’ne aday gösterilen ve bu ödülü 2009 yılında kazanma başarısı gösteren Jon Cryer’ın daha fazla parladığı 2011-2015 döneminde ödüller bazında hak ettiği değeri alamaması ise aktör için en üzücü şey olsa gerek.Wallpaper-two-and-a-half-men-7074051-1024-768