Aile dizisi denilince akla ilk gelen yapımlardan biri olan Gilmore Girls‘ün tanıtımına hoş geldiniz. 2000-2007 yılları arasında 7 sezon olarak ekrana gelen dizi, geçtiğimiz yıl Netflix aracılığıyla ‘A Year in the Life’ adı altında 4 bölümlük mini dizi olarak geri dönmüştü. Buyrun, giriş faslını fazla uzatmadan tanıtıma başlayalım.

gilmore girls banner ile ilgili görsel sonucu

KİMLİK BİLGİLERİ

Tür: Komedi, Dram

Sezon/Bölüm Sayısı: 7 sezon, 153 bölüm (+4 bölümlük A Year in the Life)

Yayın Tarihi: 5 Ekim 2000 – 15 Mayıs 2007

Süre: 40-44 dakika

Yaratıcı: Amy Sherman-Palladino

Kanalı: The WB (2000-2006) / The CW (2006-2007)

Önemli Bağlantılar: IMDbWikipediaFacebookTwitter


gilmore girls ile ilgili görsel sonucu

KONU

16 yaşındayken kızı Rory’yi dünyaya getiren Lorelai Gilmore, karşılaştığı tüm zorluklara rağmen kendi adını verdiği kızını 16 sene boyunca büyütmeyi başarmıştır. Stars Hollow isimli küçük bir kasabada yaşamlarını sürdüren ikilinin hayatı bu sırada yaşanan bir gelişmeyle büyük ölçüde etkilenecektir, çünkü Rory ülkenin en prestijli liselerinden biri olan Chilton’a kabul edilmiştir. Ancak Lorelai’nın masrafları karşılayabilecek ekonomik gücü yoktur ve o da çareyi uzun zamandır konuşmadığı ebeveynlerinin kapısını çalmakta bulur.


KARAKTERLER

GİLMORE GİRLS lorelai rory ile ilgili görsel sonucu

 • Lorelai Gilmore: Rory’nin annesi. Deli dolu, eğlenceli biri. 16 yaşında hamile kalmasıyla hayatı değişiyor. Kızını 16 yıl boyunca tek başına büyüten Lorelai, Independence Inn adlı ufak bir otel işletiyor. Her sabahı kızıyla birlikte Luke’s Diner’da (Luke’un Yeri) geçiriyor. Kahve bağımlısı, çok hızlı konuşuyor. Anne ve babasının baskıcı yetiştirme tarzının aksine kızıyla ilk önce arkadaş, sonra anne olmaya çalışıyor. Karaktere hayat veren Lauren Graham‘ı yakın zamanda rol aldığı Parenthood‘dan da hatırlamak mümkün.
 • Rory Gilmore: Lorelai’ın kızı. Annesinin aksine daha sakin ve uysal biri. Çalışkan ve disiplinli, kısacası her ebeveynin sahip olmak isteyeceği bir çocuk ve kasabadakilerin de göz bebeği. Küçüklüğünden beri Harvard’a gitme hayalleri kuruyor ve bir savaş muhabiri olmak istiyor. Chilton’a kabul edilmesi onun için de bir dönüm noktası oluyor. Bu rolde izlediğimiz Alexis Bledel, hali hazırda The Handmaid’s Tale‘de de karşımıza çıkıyor.

GİLMORE GİRLS luke ile ilgili görsel sonucu

 • Luke Danes: Stars Hollow’da küçük bir lokanta işletiyor. Kendi halinde inatçı bir adam, bu yüzden kadınlarla pek arası yok. Ancak Lorelai ile olan arkadaşlığı yıllar öncesine uzanıyor, her zaman onun yardımına koşuyor. Çocuklardan ve kasabada yapılan etkinliklerden hoşlanmıyor. Karakteri canlandıran Scott Patterson, bu yapımdan sonra The Event, 90210 gibi dizilerde rol aldı.

GİLMORE GİRLS sookie ile ilgili görsel sonucu

 • Sookie St. James: Lorelai’ın en yakın arkadaşı, otelde şef olarak çalışıyor. Yemek yapmayı bir sanat olarak görüyor, bu yüzden kusursuz yemeği pişirme konusunda takıntılı. Sakar ve sempatik bir kadın. En büyük hayali Lorelai ile birlikte kendi otelini açmak. Melissa McCarthy, bu diziden sonra rol aldığı Mike & Molly ile Emmy ödülü kazandı ve kısa zamanda büyük bir sinema yıldızı haline geldi.

lane kim gilmore girls ile ilgili görsel sonucu

 • Lane Kim: Rory’nin en yakın arkadaşı. Aslen Koreli. Bir antika dükkanı işleten annesi ile birlikte yaşıyor. Annesinin dindar ve baskıcı tutumunun aksine asi ve isyankar biri. İlişkiler konusunda pek iyi değil. 7 sezon içinde en büyük değişimi yaşayan karakterlerden birini canlandıran Lane’i son olarak 13 Reasons Why‘da rol alan Keiko Agena canlandırıyor.

İlgili resim

 • Michel Gerard: Fransa’da doğup büyümüş, otelde resepsiyonist olarak çalışıyor. Aksi ve iğneleyici tavırlarıyla kolay sevilebilecek biri değil, ancak Lorelai ve Sookie gibi biz de bir süre sonra kendisine alışıyoruz. Tüm bu özelliklerine rağmen arkadaşlarına bağlı biri. Yanic Truesdale, bu dizinin dışında daha önce birkaç projede konuk olarak yer aldı.

 • Paris Geller: Chilton’da okuyor. Zengin olmasına rağmen mutlu bir ortamda büyümemiş, ailesi hep skandallarla gündeme gelmiştir. Okulun en başarılı öğrencilerinden biri ve bu yüzden Rory’nin gelmesini hiç hoş karşılamıyor. Okulu ona dar etmek için yapmadığını bırakmıyor. Sert ve disiplinli. Liza Weil, bu aralar How to Get Away with Murder‘da rol almakta.

GİLMORE GİRLS kirk ile ilgili görsel sonucu

 • Kirk Gleason: Kasabanın iyi niyetli ama tuhaf üyelerinden biri. Bir gün markette kasiyer, diğer gün köpek gezdiricisi, başka bir gün emlakçı olarak çıkıyor karşımıza. Hatta ilginç bir detay olarak dizi boyunca tam 62 farklı meslekte çalıştığını da belirtelim. Sean Gunn, son olarak Guardians of the Galaxy serisinin iki filminde rol aldı.

 • Emily Gilmore: Lorelai’ın annesi. Baskıcı ve otoriter biri, onu yetiştirirken kendi kurallarından hiçbir zaman şaşmıyor ve hamile kalmasıyla dünyası başına yıkılıyor. Daughers of American Revolution (Amerikan Devrimi Kızları) derneğini yönetiyor. Yıllardır kendisinden uzakta olan kızının yardım istemesinin ardından onun hayatına dahil olabilmek için çabalıyor. Kelly Bishop, bu yapımdan sonra yine aynı yapımcıların elinden çıkan Bunheads‘te rol aldı.
 • Richard Gilmore: Lorelai’ın babası. Sert görünse de özünde yumuşak bir kişiliği var. Bir sigorta şirketinde çalışıyor, oldukça işkolik bir adam. Eşine sadık biri. Yıllar sonra kızı ve yeni tanıştığı torunuyla bağ kurmaya çalışıyor. 2014’te beyin kanseri nedeniyle hayatını kaybeden Edward Hermann‘a birçok sinema filminde rastlayabilirsiniz.

Dizinin tekrar eden veya kadrolu rollerinde yer alan oyuncuları arasında ise Jared Padalecki (Dean Forester), Milo Ventimiglia (Jess Mariano), Matt Czuchry (Logan Huntzberger), Liz Torres (Miss Patty), Michael Winters (Taylor Doose), Sally Struthers (Babette Dell), Jackson Douglas (Jackson Belleville), Todd Lowe (Zack van Gerbig), Emily Kuroda (Mrs. Kim), David Sutcliffe (Christopher Hayden), John Cabrera (Brian Fuller) ve Rose Abdoo (Gypsy) gibi isimler yer alıyor.


gilmore girls a year in the life poster ile ilgili görsel sonucu

4 Bölümlük Geri Dönüş Macerası: A Year in the Life

Ücret anlaşması yapılamayınca 7. sezon Amy Sherman-Palladino’nun yokluğunda yapılmış, ama hikayenin sonu çoğu izleyiciyi tatmin etmemişti. Film iddiaları yıllardır kulaktan kulağa dolaşıp bir şehir efsanesi haline gelirken yapımcılar dizinin 90 dakikalık 4 bölümle, üstelik Netflix ayrıcalığıyla geri döneceğini duyurdu. 25 Kasım 2016’da ise yeniden Stars Hollow’a kavuştuk. Lauren Graham, Alexis Bledel, Scott Patterson ve Kelly Bishop kadrolu olarak geri dönerken diğer tanıdık yüzler de tekrar eden rollerle veya konuk olarak ağzımıza bir parmak bal çaldılar.

Konu

Aradan geçen 9 yılda Gilmore ailesinde çok şey değişmiştir. Richard kalp kriziyle dünyadan göçüp giderken 50 yıllık hayat arkadaşını geride bırakan Emily ise boşluğa düşmüştür. Lorelai eski deli dolu hallerinden biraz da olsa uzaklaşmış ve Luke ile aynı evde yaşamaya başlamıştır. Rory ise gerçek hayatın öğrencilik kadar kolay olmadığını biraz acı yollardan fark etmiştir. Yıllardır doğru düzgün bir iş veya yuva bulamamış, başka bir kızla evlenme arefesinde olan eski sevgilisi Logan’ın evinde kalmaya başlamıştır. Biz de bu özel seride Gilmore kızlarının dört mevsim boyunca yaşadıklarını izliyoruz.

Not: Eleştirmenlerden olumlu yorumlar alan yapım her ne kadar Emmy orucuna son verememiş olsa da Televizyon Eleştirmenleri Birliği Ödülleri’nden ‘En İyi Mini Dizi’ adaylığı aldı.

Not #2: Dizide karşımıza çıkan konuklar arasında Parenthood’da Lauren Graham’a eşlik eden Peter Krause, Mae Whitman ve Jason Ritter da var.

Not #3: Dizi, 3.5 milyon kişiyle 2016 içinde ilk 3 günde en çok izlenen 3. orijinal Netflix yapımı oldu. (İlk ikide ise Fuller House ve Orange Is the New Black’in 4. sezonu var.)


gilmore girls cast ile ilgili görsel sonucu

BİRKAÇ TIRIVIRI

 • Dizideki Stars Hollow kasabasının gerçek olmadığını ve çekimlerin Warner Bros. stüdyolarında gerçekleştiğini bilmeyen yoktur, varsa da bu vesileyle öğrenmiş oldunuz. Aynı platoda çekilen diğer diziler arasında Hart of Dixie, Pretty Little Liars ve Riverdale de var.
 • Alexis Bledel gerçek hayatta kahve içmeyi hiç sevmiyormuş, dizi boyunca da Rory’nin elindeki fincanlarda kola varmış.
 • Milo Ventimiglia’nın canlandırdığı Jess karakterini merkeze alacak olan “Windward Circle” adındaki bir uzantı (spin off) dizisinin yayınlanması planlanmış, ancak kanal maliyetini fazla bulduğu için onay vermemiş.
 • Yine aynı karakter beklenenden daha çok sevildiği için Ventimiglia’ya 6 sezonluk kontrat teklif edilmişse de varlığı, kadrolu olarak yer aldığı 2 sezon ve arada göründüğü birkaç bölümle sınırlı kalmış.
 • Luke karakteri ilk başta tek bölümlük bir rol olarak planlanırken yapımcılar Lauren Graham ve Scott Patterson’ın kimyasını gördükten sonra yeni bir anlaşma yapılmış. Keza aynı karakter daha önce kadın olarak yazılmış.
 • Paris karakteri Rory için seçmelere giren ancak rolü alamayan Liza Weil için özel olarak yazılmış.
 • Lane ise dizinin yapımcılarından biri (ve Amy Sherman-Palladino’nun yakın arkadaşı olan) Helen Pai‘den esinlenerek yaratılmış. Yine Lane’in müzik grubu olan Hep Alien ise Pai’nin ad ve soyadındaki harflerin rastgele sırayla dizilmesinden ismini almış.
 • Sookie karakteri pilot bölümde Alex Borstein tarafından canlandırılmış. Her ne kadar rolü Melissa McCarthy alsa da arpçı Drella ve stilist Miss Celine olarak arada kendini gösterdi.
 • Nathan Wetherington da pilot bölümde Dean’i canlandırdıktan sonra yerini Jared Padalecki’ye bırakmış.
 • Sean Gunn ve Sherilyn Fenn dizide birden fazla rolde izleyiciyle buluşan isimler.
 • Dizinin jenerik şarkısı olan ‘Where You Lead’te imzası bulunan Carole King, kasabadaki müzik dükkanının sahibi Sophie olarak birkaç bölümde karşımıza çıkıyor.
 • Yapımın 22 ödülü ve En İyi Kadın Oyuncu-Drama dalındaki Altın Küre adaylığı dahil 81 adaylığı bulunuyor.

SON SÖZ

Gilmore Girls ekranların en özel anne-kız ilişkilerinden birini izleyiciye sunuyor. Lorelai ve Rory bir anne-kızdan ziyade yakın arkadaş, öyle ki izlerken herkesin içinde bulunmak isteyeceği bir yakınlık. Tabii kadronun birbiriyle olan uyumu ve Stars Hollow’un birbirinden renkli simaları da kısa zamanda kalbimi kazandı. Tüm oyuncular birbirinden başarılı performanslar çıkarsa da Lauren Graham’a özel bir parantez açmak lazım. Lorelai karakter gelişimi bakımından tüm senaristlere ders verirken Graham da 7 sezon boyunca döktürmeye devam etti. Bir Emmy adaylığı dahi alamamış olması üzücü.

Her ne kadar çoğu izleyici 7. sezonu beğenmese de ben her bölümden memnun kaldım, herkesin kolayca adapte olabileceği bir dizi bence. Dışarıdan sıradan bir eğlencelik gibi görünse de yer yer verdiği önemli mesajları göz ardı etmemek gerek. Keza A Year in the Life’ın da geride bıraktığımız yılın en iyilerinden biri olduğunu düşünüyorum. Karakterlerin hızlı konuşması ise gözüme hiç batmadı, sanırım ben de onlardan biri olduğum için. Eğer entrika, aksiyon ve dram dolu dizilerden sıkıldıysanız Gilmore Girls tam size göre bir alternatif. İzleyecek olanlara iyi seyirler.


FRAGMAN VE JENERİK

gilmore girls stars hollow ile ilgili görsel sonucu