Orange-is-the-New-Black-02-poster1-e1374452170612-959x1024Orange Is the New Black, Amerika’nın internet üzerinden yayın yapan ve son zamanlarda yayınladığı dizilerle adını duyuran kanalı Netflix tarafından yayınlanıyor. İlk sezonu 13 bölüm sürdü ve ilk sezonu yayınlanmadan ikinci sezon onayını da aldı. 11 Temmuz’da tüm bölümleri bir anda yayınlanan dizimizin her bölümü yaklaşık 55 dakika.

orange_custom-s6-c30
Weeds yazarı ve yaratıcısı Jenji Kohan tarafından yaratılan dizimiz, Piper Kerman‘ın Orange Is The New Black: My Year In a Women’s Prison adlı romanının televizyon uyarlaması. Komedi-dram türündeki yapım, türünün gerektirdiklerini çok iyi yapıyor ve bizi aynı bölüm içinde hem güldürüp hem de duygulandırmayı başarıyor. Senaryosundaki kadın hikayelerini çok iyi işleyen dizimizin en iyi özelliği, içerisinde bulundurduğu birbirinden ilginç ve sevilesi kadın karakterleri. İkinci sezonuyla 2014 yılında yeniden buluşmadan önce ayrıntılı bir tanıtımını hazırlayalım istedik.

 

Konu:

Baş karakterimiz Piper Chapman, güzel bir hayata, temellerini atmaya çalıştığı bir işe ve iyi bir nişanlıya sahiptir. Hayatında her şey yolunda giderken, gençken işlediği bir suçtan ötürü 15 ay boyunca tutuklu kalması gerekmektedir ve hapishaneye düşer.

Piper’a New York’ta yaşadığı rahat hayattan ayrılmak ve hiç alışık olmadığı bir ortama ayak uydurmak zor gelecektir. Dizimizde baş rolde izlediğimiz Piper Chapman’ın hapishanedeki hayatını  izlesek de yan karakterler unutulmuyor ve her bölümde başka bir kadın tutuklunun hayatına odaklanıyoruz; geçmişe dönüş (flashback) sahneleriyle karakterlerimizin hayatlarına daha yakından bakma şansı buluyoruz.

1014638_141685442694900_462625651_o

Karakterler:

Kalabalık bir ana kadroya sahip olan dizimizde genel hikaye mahkumlar, hapishane çalışanları ve Piper Champan’ın sevgilisi ile sevgilisinin ailesi etrafında dönüyor.

4f3e28bcdc5c846b52982c29cabeffa9

Üniversite zamanında eski sevgilisi tarafından uyuşturucu işine sokulmuş ve uyuşturucu taşırken yakalanmıştır. Hapishaneye girdiği zaman en büyük korkusu başına gelmiş ve 10 yıl boyunca hiç konuşmadığı eski sevgilisiyle aynı hapishaneye düşmüştür. Kendisini çok uzak hissettiği ve yargıladığı insanlarla aynı yerde kalmak zorunda kalsa da sonradan onlara alışmıştır.

Karakterimiz Taylor Schilling tarafından canlandırılıyor. Oyuncuyu Mercy dizisinden ya da The Lucky One filminden tanıyabilirsiniz.

400full

Piper’ın eski sevgilisi ki kendisi hala Piper’a karşı bir şeyler hissediyor. İkili arasındaki hikayeyi Piper’ın sürekli kötü olarak bahsettiği Alex açısından izleme şansı buluyoruz.

Karakterimiz, That ’70s Show‘la ünlenen sevilen oyuncu Laura Prepon tarafından canlandırılıyor.

400full (1)

 Nişanlısının hapishaneye düşmesinden en az nişanlısı kadar etkilenen Larry de bu değişiklikten payına düşeni almak zorunda kalıyor. Bir yazar olan karakterimiz iş bulmakta sıkıntı çekiyor; nişanlısının kötü şöhreti yüzünden ailesi tarafından baskı altına alınıyor. 

Karakterimiz, herkesin Amerikan Pastası film serisinden tanıdığı Jason Biggs tarafından canlandırılıyor.

400full (2)

Aslen Rusya’lı olan Red, hapishanede sözü geçen biri ve hapishane mutfağından da sorumlu. İlk başlarda Piper ile aralarında sorun olsa da bunu sonradan aşıyorlar. Yeri geldiğinde otoriter ve acımasız olmasına rağmen diğer kızlara yardımını da esirgemiyor.

Karakterimiz Kate Mulgrew tarafından canlandırılıyor. Oyuncunun en bilinen işi Star Trek: Voyager.

400full (3)

Dizimizin bir diğer eğlenceli karakterinlerden. Red’in hapishanede kendisine yaptığı iyiliklerden dolayı onu, anne gibi görüyor.

Karakterimiz Natasha Lyonne tarafından canlandırılıyor. Oyuncuyu yine Amerikan Pastası filminden tanıyabilirsiniz.

400full (5)

Taystee çok eğlenceli ve dobra bir karakterimiz. Hapishane kütüphanesinde çalışıyor.

Karakterimiz Danielle Brooks tarafından canlandırılıyor; oyuncunun ilk işi diyebiliriz.

400full (6)

Piper ile aynı gün hapishaneye düşenlerden birisi, ama bir farkla: Onun annesi de aynı hapishanede mahkum. Sorumsuz bir anne tarafından yetiştirilmenin sorunlarını yaşıyor.

Karakterimiz, Dascha Polanco tarafından canlandırılıyor. Bu oyuncumuzun da birkaç dizideki konuk oyunculuk dışında ilk önemli rolü.

400full (4)

Dizimizin en çatlak ve belki de en sinir bozucu karakteri. Kendisinin İsa Mesih tarafından seçilmiş insan olduğuna inanıyor. Bu yüzden Piper ile birçok kez karşı karşıya geliyorlar.

Karakterimiz, Taryn Manning tarafından canlandırılıyor. Oyuncuyu Sons of Anarchy veya Hawai Five-0 dizilerindeki uzun süreli konuk oyunculuğu ile tanıyabilirsiniz.

400full (7)

Hapishane çalışanlarından birisi; ama diğer gardiyanların aksine, mahkumlara gayet iyi davranıyor.
Karakterimiz, Matt McGorry tarafından canlandırılıyor.

400full (8)

Bir diğer gardiyanımız. Pornstache arkadaşın tipinden de anlayacağımız gibi, adamda her pislik var. Mahkumların hayatlarını daha da zor hale getirmek için her yolu deniyor; fırsat bulursa, tacize bile kalkışıyor.

Karakterimiz, Pablo Schreiber tarafından canlandırılıyor.

400full (9)

Dizimizin bence en sevimli ve en komik karakteri, nam-ı diğer Crazy Eyes (Deli Göz). Akli dengesinin çok yerinde olduğu söylenemez. Karaktere bir sahnede çok sinirlenip 10 dakika sonra başka bir sahnede inanılmaz sempati duyabilirsiniz.

Karakterimiz, Uzo Aduba tarafından canlandırılıyor.

400full (10)

Hapsinede üst düzey bir görevli olan Fig, hapishanenin imajına gölge düşürebilecek bir şey olduğunda devreye giriyor ve sorunları doğru veya yanlış, ama en kısa ve basit yoldan çözüyor.

Karakterimiz Alysia Reiner tarafından canlandırılıyor.

Son Söz:

86380-orange-is-the-new-black-critical-hit-but-a-ratings-one

Orange is the New Black hapishanede geçen bir hikayeye sahip olsa da her bölüm bolca kullanılan geçmişe dönüş (flashback) sahneleriyle hikayeye akıcılık kazandırılıyor ve hapishanenin basık havasından dizi kurtuluyor. Karakterler kısmında -özellikle- anlatım kısmını en az ispiyon verecek şekilde kısa tuttum; çünkü dizide bulunan karakterlerimizin her biri iyi yaratılmış ve iyi oyuncular tarafından canlandırılıyor. Yani bazı karakterleri ne kadar anlatsam fayda etmeyecek; en iyisi, diziyi izleyip nasıl olduğuna kendiniz karar verin.

— Posterlerdeki sloganların Türkçe karşılıkları —

Piper: Buradayım, çünkü buradaki diğer insanlardan farkım yok.

Alex: Belki de ”Merhaba” demek için kötü bir zaman.

Larry: Bu sadece geçici bir durum.

Red: Buranın kuralları var.

Nicky: Benden kötü taşıyıcı olur. Bütün uyuşturucuyu bitiririm.

Taystee: Bu, kahrolasıca The Help değil.

Daya: Umurumda değil, onu seviyorum.

Pennsatacuky: Ben deli değilim. Ben seçilmiş kişiyim.

Bennett: Komik görünürdü, sanki senden hoşlanmışım gibi.

Pornstache: Amma şans ha.

Crazy Eyes: Senin için turtamı attım.

Fig: Formalite icabı buradayım.

Son poster: Big Boo’suz parti, parti değildir.