vince-gilligan-premiere-breaking-bad-season-4-01

Breaking Bad, malumunuz mutlak bir sonla dizi finalini yaparak televizyon tarihine adını altın harflerle yazdı. Peki bu son farklı olabilir miydi? Vince Gilligan olası final senaryolarına dair, dizinin yazar ekibiyle saatlerce yaptıkları fikir cimnastikleri hakkında bazı ipuçları verdi.

Dikkat! Yazının buradan sonrası Breaking Bad finalinin nasıl olmadığına dair ispiyon içerir. ;)

Peki bu alternatif sonlar nelerdi?

Dizinin yaratıcısı ve yapımcısı Vince Gilligan’a göre yüzlerce final mümkün olabilirdi. Gilligan yazarlarla yaptığı olası son tartışmalarından çıkan bazı fikirleri sıraladı. Akıllara takılan en önemli soru Walt’un ilk olarak geçen yıl, beşinci sezon açılış bölümünde gördüğümüz M60 ile ne yapacağıydı. Çünkü silah senaryoya Jack Amca ve Aryan Çetesi’nden önce yerleştirilmişti.  Gilligan’ın dediğine göre Walt bir çok insanı saf dışı bırakmak için bu silahı kullanacaktı ki M60’ın varlığından sonra senaryoya dahil edilen bu Aryan Çetesi ile baş edilebilmesi açısından çok  işe yarayacaktı.

Gilligan “Bazı düşüncelerimiz vardı elbette; mesela Walt, silahı onu yakalamaya gelen polise karşı kullanabilir diye düşündük. Ama bundan pek hoşlanmadık. Çünkü bu biraz yavan kalıyordu, oturmuyordu.

Bir başka açıdan da şöyle düşünmüştük; Aryanlar, Jesse’yi öldürmek üzere hapishaneye geldiği sırada, o da Jesse’i kurtarmak için oraya gelir ve tüm hapishaneyi (hapishane otobüsü de olabilir) yerle bir etmek için M60’ı kullanır. Bu tıpkı klasik bir Terminatör sahnesine benzeyecekti. Aradaki tek fark Arnold Schwarzenegger’in T-800’ü değil de Walter White’ın M60 ile bir polis istasyonuna dalıp ortalığı ateşe vermesiydi. Gilligan yazarlarla bunun üzerine saatlerce konuşulşa bile aslında pek de önemsenecek bir fikir değildi.

Gilligan bu durumu şu sözlerle açıkladı; “Walt ne kadar kötü olursa olsun, biz onu iyi adamları öldürürken görmek istemiyoruz. Eğer M60’ı kullanmaya devam edecekse -ki bu hiç şaşırtıcı bir şey değil- bunu kendisinden daha kötü adamlara karşı kullanmalı”.

Ek: Gilligan, yukarıdaki senaryoda Jesse’nin, polisin eline nasıl düştüğü ile ilgili bir açıklama getirmemiş. Tabii muhtemel olarak Jesse, Hank’in eline geçtikten sonra yukarıdaki fikre göre farklı bir yol izlenmiş olabilir.

Gilligan; geçen yılın beşinci sezon finalinde Walt, New Hampshire plakalı bir araba ve ehliyet alıyordu. Fakat yazarlar olarak bunun daha sonra ne anlama geleceğini bile tam olarak bilmiyorduk. Walt’un yeni bir eşe sahip olmasından söz ediyorduk; hatta yeni bir işimiz bile vardı. Bir öğrenim merkezinde kimya öğretmesinden söz ediyorduk. Onun fıstıklı şekerleme yaptığı bir sahnemiz dahi vardı. Büyük olasıkla herkesin sırf meth pişiremiyor diye bu işe başladığını düşüneceği bir iş.

Diğer bir taraftan, Skyler intihar edebilirdi ya da alternatif olarak Walt’la birlikte kayıplara karışabilirdi. Ancak bu plana Walt Junior’ı  da eklemenin bir yolunu bulamadık.