urlArkadaşlar merhaba. Biliyorsunuz Breaking Bad‘in müthiş finaline son 2 bölüm kaldı, tabii bunu Lost gibi finalde saçmalamayacaklarını varsayarak söylüyorum. Final hakkında herkesin aklında belirli tahminler var, ama bunlardan birini bu çok yakın-şu çok yakın geliyor diyerek ayıramayız. Ama ben, bana göre en öne çıkan 6 senaryoyu sizinle paylaşacağım (1,2,3,4 ve 6. senaryo Walter için, 5.senaryo Jesse için) ama bunların hiçbiri finalin yakınından bile de geçmeyebilir; çünkü Breaking Bad senaryosu itibariyle ileriyi kestirmekte zorlanacağımız bir dizi.

Ayrıca Vince Gilligan‘ın aylar önce yaptığı bazı açıklamarında kendisinin bile finalin nasıl olacağı hakkında bir bilgisi olmadığını, ama finalde kötünün de mutlu olması gerektiği; yani illa ki klasik bir şekilde iyilerin mutlu olacağı bir final yapmayacaklarını söyledi. Umarım Walter Başkan’ın selametle sağ çıktığı bir final olur, her ne kadar bu çok zor gibi gözükse de…

Önemli not: Bu yazı, dizinin 5. sezon 14. bölümü yayınlamadan önce yazılmıştır.

Senaryo 1

Dizinin 5. sezonunun 2 bölümünde bazı kesitler gördük, hatırlıyorsunuz. Bu kesitler 5 dakikayı geçmese de ilerisi için tahmin yürütmemizi sağlamıştı. Walter evine gittiğinde ilk işi prizin arkasına sakladığı zehri almak oldu. O zehri kendi ve ailesine içirip intihar etmek istemiş olabilir, ki bu tahmin Breaking Bad gibi bir dizi için çok basit kaçar. Ama ileriki 3 bölümde neler olacağını bilmediğimiz için buna kesinlikle yanlış diyemeyiz. Yine de bence diğerlerine göre bu biraz daha zayıf…
url-1

Senaryo 2

Dizinin diğer kesitinde Walter’ın arabasının arkasında taramalı silah yığını görmüştük. Bence bunun anlamı Todd’un amcasını ve ekibini bir türlü öldürdüğü ve onların cephanesini almasıdır ve onlar Hank’i öldürecek. Sonra Walter’la kavga edecekler ve Walter’ın ailesini öldürecekler. Walter da intikam almak için onları herhangi kimyasal karışımla öldürecek ve cephanelerini alacak. En son da o zehirle kendini öldürecek.

Jesse ise Todd’un amcasının ve Hank’in girdiği çatışmadan sonra Walter tarafından öldürülecek. Bazılarınıza bu senaryo biraz uçuk gelebilir ama biraz mantıklı düşünürsek Breaking Bad’in efsane senaristi Vince Gilligan’ın aklına her türlü şeyin gelebileceğini kabul etmeliyiz.
url-2

Senaryo 3

Çatışmadan sonra bence Hank’in arkadaşı Gomie ölecek ve Hank sağ kalacak. Todd ve amcası oradan gittikten sonra Hank, Gomie’nin intikamını almak için Walter’la bir anlaşma yapacak. Todd ve amcalarını öldürmeden Walter’ı hapse attırmayacak. En sonunda Gomie’nin intikamı alınacak. Walter hapse girmeyip Hank’in elinden kaçacak.

Kaçmadan önce Todd ve amcalarının cephanelerini alacak. Skyler, Walter Jr ve Holly’yi alıp başka bir şehre kaçacak. Bunun üzerinden belirli bir zaman geçtikten sonra da eski evine geri dönecek ve o zehri, duyduğu vicdan azabından sonra kendini öldürmek için kullanacak.
url-3

Senaryo 4

Kesitlerden gördüğümüz üzere Walter, eski evini ziyaret ettiğinde duvarda Heisenberg yazıyordu. Bu demektir ki kimliği artık herkes tarafından biliniyor. Saul Goodman’ın önerdiği yeni bir kimlik yapan adamı hatırlarsınız. Walter o adamla görüşüp kendi ve ailesinin kimliğini değiştirerek yeni bir hayata başlayacak.

Belirli bir zaman geçtikten sonra eski evine gelecek ve prizin arkasındakini, oraya yeni taşınacak kişinin bulup zarar görmemesi için imha edecek. Arabasının arkasında bulunan silahları ise yeni bir hayata başladığı için gömecek.
url-4

Senaryo 5

Bence Jesse o çatışmadan sağ çıkacak. Walter’la arasında neler olacak tahmin etmek çok zor; ama araları bir türlü düzelecek veya Walter onu bağışlayacak. Onun da yeni bir hayata başlaması için Saul Goodman’ın tanıdığı adama para ödeyecek. Bu şekilde Jesse’nin de kaderi belli olacak.
url-5

Senaryo 6

Walter’ın hastalığının yeniden başladığını biliyoruz, ki bence bu Walter’ın final bölümünde ölmesine sebep olacak. Walter, Skyler, Walter Jr. ve Holly’yi başka bir yere gönderecek. Kendisi çatışmada ölen Hank, Gomie ve Jesse’nin intikamını, Todd ve amcalarından alacak. Silahlarını gömecek ve hastalığı onu öldürmeden prizin arkasından aldığı zehri içerek intihar edecek.
url-6Böyle mükemmel bir diziye kesinlikle mükemmel bir final yakışır. Bu yazdığım 6 senaryonun hiçbirinin finalle en ufak bir alakası bile olmayabilir. Bryan Cranston galadan sonra yaptığı açıklamada, senariste güvenlerinin boşa çıkmadığını ve kendilerini memnun eden bir final olduğunu, seyircilerin de aynı şeyi düşünüceğini belirtti.

Peki siz dizinin finali için ne düşünüyorsunuz?