365768

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da Breaking Bad hakkında çıkan son haberleri yazmak istedim. Genel olarak final sezonunun devamıyla ilgili olan bu yazımdan önce, 5. sezon yazımda son sezon hakkında daha önce yayınlanmış haberleri okuyabilirsiniz.

Kuşkusuz yapılmış en iyi dramalardan birisi sayılan Breaking Bad, bu yaz son sekiz bölümüyle ekranlara veda ediyor. Breaking Bad’in final sezonu olarak duyurulan beşinci sezonunun ilk yarısını, geçtiğimiz yıl ekranlara gelen Gliding Over All isimli sezonun sekizinci bölümü ile geride bırakmıştık.

breaking-bad-season-6AMC‘nin geçen yaz, takvimini açıkladığında duyurduğu üzere, Breaking Bad’in final sezonu toplam 16 bölümden oluşacaktı ve sezon ikiye bölünmüştü. İlk sekiz bölümü geçen yaz döneminde ekranlara gelirken, sezonun geri kalan kısmı bu senenin yaz döneminde bizlerle olacaktı.

 11 Ağustos Pazar akşamı 9. bölümüyle izleyicileriyle buluşacak olan Breaking Bad’in  final bölümleri ile geri dönmesine az bir süre kala, AMC 10 saniyelik bir tanıtım filmi ve bir poster yayınladı.

Bunlardan önce dizinin 8. bölümünün son sahnesini hatırlamayanlar için paylaşıyorum. Çünkü tanıtım filmini anlamakta bize oldukça yardımcı olacağına inanıyorum.

AMC’nin yayınladığı 10 saniyelik videoda, dizinin jeneriğini andıran yeşil bir fon üzerindeki dumanları görüyoruz ve…

20586583 “All bad things must come to an end.” (Tüm kötü şeylerin bir sonu vardır) “

mottosu duyuluyor. Bu motto aslında klasikleşmiş “All good things must come to an end” (Her güzel şeyin bir sonu vardır) ifadesinden esinlenilerek oluşturulmuş. Bu motto sekiz bölüm sonra, sona gelindiği gerçeğine değiniyor ya da  Walter White‘ın (Bryan Cranston) saltanatının sonuna gelindiğini ima ediyor olabilir, anlaşıldığı üzere üstünde birçok teori geliştirmek mümkün.

Tanıtım Videosu

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=q3_2uAPi5xw]

Poster

BB-S5B-Key-Art-796

“Adımı Hatırla”

Poster,  Walter White‘ın dünya üzerinde bir marka olma arzusu için konuştuğunu, sıktığı yumrukları ve sert ifadesiyle bize yansıtmaya çalışılmış gibi görünüyor,  siyah beyaz Walter White’ı aydınlatmaya başlayan güneşse oldukça ilginç bir tezatlık yaratmakta.

“Posterdeki “Remember My Name” ifadesinin cevabı niteliğinde bir sahneyi dizinin yine 5. sezonunun 7. bölümünde görmüştük, hatırlatmak için bu sahneyi de paylaşıyorum:

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=dy_DASt7hDs]

1Son haberlerden biri ise, geçen yıl dizinin yaratıcısı Vince Gilligan dizinin bir “spin-off“unun  yapılabileceğini söylemişti. (Spinoff: Bir dizi veya filmdeki yan karakterlerden birinin ya da birkaçının veya yan hikayelerden birinin korunarak bir yapıma dönüştürülmesi. 22dakika ahalisi genelinde bu terim yerine “uzantı” kelimesinin kullanılması kabul görmüş durumda.)

Uzantısı yapılması beklenen karakter avukat Saul Goodman‘ı canlandıran Bob Odenkirk, dizinin çekimleri sürerken Vulture‘a verdiği röportajda uzantı ile ilgili sorulan soruya:

Doğru, üzerine konuştuk. Vince hala Breaking Bad ile meşgul, o yüzden derinlemesine konuşamadık ama bunun ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyor. Ben de kendisine, daha fazla Saul görmek isterse kesinlikle kabul edeceğimi söyledim. Oldukça eğlenceli olur,
diye cevap verdi.

Breaking Bad’in son sezonundaki son sahnesini çeken Bob Odenkirk, o sahneyle ilgili de şöyle konuşmuş:

– Yer aldığım son sahne çok zengin bir sahne. Bana [2. sezondaki] yer aldığım ilk sahneyi hatırlattı. Çok fazla şey olacak. ‘Saul hoşçakal der ve gider’ şeklinde bitirmediğimiz için çok mutluyum.

Breaking Bad’in son sahnesiyle ilgili de konuşan Odenkirk, finalle ilgili beklentisini de “Dizinin sonunun çok şaşırtıcı ve gerçekten tatmin edici olduğunu duydum. Tabii bunu sadece duydum, zira son sahneyi okumadım. Okumamak için önce çöpe attım, sonra da çöpü attım.” şeklinde konuşmuş.


 
 
 
Dizinin yazarı Vince Gilligan ise Los Angeles’ta katıldığı bir panelde, “Finali yazarken ağladımdemiş.
 
 
 
 
 
Not: Çıkan tüm haberleri, posterleri ve tanıtım videoalarını buradan paylaşmaya çalışacağım.