afişReşat Nuri Güntekin‘in aynı adlı ölümsüz eserinin en yeni uyarlamasıyla karşı karşıyayız: Çalıkuşu. Daha önce de iki defa televizyona uyarlanan ünlü romanın bir adet de film uyarlaması bulunmakta. Tims Productions yapımcılığında, Çağan Irmak (ilk iki bölüm) yönetmenliğinde, Kanal D ekranlarında tekrar hayata geçirilen hikâyenin başrollerinde bu kez Fahriye Evcen ve Burak Özçivit yer alıyor. Dizi hakkında daha fazla bilgilenmek isteyenleri yazının devamına bekliyoruz.

Tanıtım Başlıkları:
Künye
Konu
Karakterler
Roman
Önceki Uyarlamalar
Tanıtım Filmleri
Son Söz


çalıkuşu-1

çalıkuşu-3

çalıkuşu-4

çalıkuşu-5

KÜNYE

 

  • Eser: Reşat Nuri Güntekin
  • Kanal: Kanal D
  • Yapım: Tims Productions
  • Yönetmen: Çağan Irmak – Doğan Ümit Karaca
  • Senarist: Sevgi Yılmaz
  • Müzik: Aytekin Ataş
  • Jenerik Müziği: Esin Engin

çalıkuşu-8


KONU

 

Türk edebiyatının en çok okunan romanlarından Çalıkuşu‘nun uyarlaması olan dizi, romanın başkahramanı Feride’nin hayat hikâyesini merkezine alıyor.

16Annesini kaybetmesiyle küçük yaşta öksüz kalan Feride, asker olan babası tarafından İstanbul’a anneannesinin yanına getirilir. Anneannesi de ölünce, babası iyi bir tahsil alması için Feride’yi Notre Dame de Sion Fransız Yatılı Okulu’na yazdırır. Burada haşarılığından ve okulun bahçesindeki ağacın tepesinden inmemesinden dolayı “Çalıkuşu” lakabını alır. Yaz tatillerini teyzelerinin yanında geçirmektedir. Kısa süre sonra babasını da kaybederek küçük yaşta hem öksüz hem de yetim kalır.

Feride büyüdükçe çok güzel bir genç kız olur. Küçüklüğünden beri, kendisinden birkaç yaş büyük olan teyzesinin oğlu Kâmran’a gizli duygular beslemektedir.

(Buradan sonrası hikâyenin gelişme bölümünden bilgiler içerir. Romanı okumayanların uzak durmasında fayda var.)

En sonunda Kâmran’ın da kendisini sevdiğini öğrenir ve nişanlanırlar. Feride okuldan mezun olduktan sonra evleneceklerdir. Ne var ki düğünlerine çok kısa bir süre kala Kâmran’ın ihanetini öğrenir ve her şeyi geride bırakarak evden kaçar. Bakanlığa öğretmen olmak için başvurur. Hiç bilmediği yerlere yapacağı yolculuğu da bu şekilde başlamış olur…


çalıkuşu-9


KARAKTERLER

feride
Feride (Fahriye Evcen): 20 yaşında, deli dolu bir genç kız. Okulda “Çalıkuşu” lakabını alıyor. Teyzesinin (Besime) oğlu Kâmran’a âşık fakat duygularını kendinden bile saklıyor.

Yaprak Dökümü‘nde beş sezon boyunca Necla rolünde izlediğimiz oyuncunun ekranlardaki son projesi Veda‘ydı.

 

kamran
Kâmran (Burak Özçivit):  25 yaşında, tıbbiye mezunu, şair. Çapkın, zerafete düşkün, kibirli ve Feride gibi inatçı.

2005’te Best Model of Turkey seçilen Burak Özçivit, Muhteşem Yüzyıl‘da Malkoçoğlu’nu canlandırmıştı. Zoraki Koca, Baba Ocağı ve Küçük Sırlar‘da da yer aldı.

 

neriman
Neriman (Begüm Kütük Yaşaroğlu): Kâmran’ın yasak sevgilisi. 40 yaşlarında, çok güzel bir kadın. Erkekleri araç olarak görüyor, ne var ki Kâmran’a gerçekten âşık oluyor.

Begüm Kütük Yaşaroğlu daha önce Melek, Kurtlar Vadisi, Canım Ailem gibi dizilerde rol aldı.

 

selim
Selim (Deniz Celiloğlu): Kâmran’ın yakın arkadaşı. Kâmran gibi o da hekim, aynı zamanda şair. Küçük yaşta anne ve babasız kalmış. Kâmran’ın kuzeni olduğunu bilmediği Feride’ye başlarda âşık oluyor.

 

necmiye
Necmiye (Ebru Helvacıoğlu): Kâmran’ın kız kardeşi. 20 yaşında bir ev kızı olan Necmiye, Selim’e âşık. Hayatını özgürce yaşamak istiyor ancak annesinin baskısı yüzünden istediği her şeyi yapamıyor.

 

besime
Besime (Elif İskender): Necmiye ve Kâmran’ın annesi, Feride’nin de teyzesi. 50-55 yaşlarında. İyi bir anne ve iyi bir eş olabilme çabasında yaşayan, sevecen, güleç, evhamlı ve titiz bir kadın.

 

seyfettin
Seyfettin (Mehmet Özgür): Kâmran ve Necmiye’nin babası. 55-60 yaşlarında. Halı tüccarlığı ve manifaturacılık yapıyor. Ailesine düşkün bir baba olan Seyfettin Bey, Feride’yi de kendi kızı gibi seviyor.

 

Diğer oyuncular: Pınar Çağlar Gençtürk (Münevver), Alptekin Serdengeçti (Levent), Güneş Hayat (Gülmisal Kalfa), Hülya Gülşen (Dilber Kalfa), Elif Sümbül (Sütlü Nuriye), Su Kutlu (Mişel), Ege Kökenli (Mari), Aslı İçözü (Sör Aleksi), Makbule Kurtlıyan (Sör Matild), Fehmi Karaaslan (Nizamettin), Yeşim Koçak (Güzide), Aliye Mutlu (Katina), Serkan Bilgi (Çarşaf Maruf), Esra Kılıç (Felike), Nesli Yılmaz (Nebibe), Sahra Verer (Nadide), Nurcan Şirin (Muzaffer), Erol Aydın (Arabacı Cumali), Ferhan Şensoy (Kristiyan Valez), Zuhal Yunga (Sör Süperiyör), Melissa Giz Cengiz (Feride 1. Dönem), Ceren Arslan (Necmiye 1. Dönem), Tarık Bayrak (Kâmran 1. Dönem), Nehir Çağla Yaşar (Feride 2. Dönem), Batuhan Sert (Kâmran 2. Dönem), Ceren Apaydın (Necmiye 2. Dönem).


çalıkuşu


 ROMAN

Çalıkuşu - roman

 

Reşat Nuri Güntekin 1889-1956 yılları arasında yaşamış ve Türk edebiyatına birçok ölümsüz eser kazandırmıştır. Çalıkuşu’nu önce İstanbul Kızı adıyla dört perdelik bir oyun olarak yazmıştır. 1922 yılında Vakit gazetesinde roman olarak yayımlamıştır, aynı yıl kitap şeklinde de basımı yapılmıştır. 1939’da, kitabın beşinci baskısından sonra bazı değişiklikler yapmıştır ve tekrar yayımlanmıştır.

 


ÖNCEKİ UYARLAMALAR

Çalıkuşu-1966
Çalıkuşu (film, 1966): Türkan Şoray ve Kartal Tibet‘in başrollerinde olduğu siyah beyaz film. Yapımcılığını ve yönetmenliğini Osman F. Seden yapmıştır. “Ayşecik” olarak bildiğimiz Zeynep Değirmencioğlu da Munise rolüyle filmde yer almıştır.

 

Çalıkuşu-1986
Çalıkuşu (dizi, 1986): Başrollerinde Aydan Şener ile Kenan Kalav‘ın yer aldığı, TRT’de yayınlanan dizi. 7 bölümden oluşmaktadır. Ünlü eserin en başarılı uyarlaması olarak kabul edilmektedir ve filmi gibi Osman F. Seden tarafından uyarlanmıştır. Unutulmaz müziğini Esin Engin bestelemiştir.

 

Yeniden Çalıkuşu
Yeniden Çalıkuşu (dizi, 2005): Feride ile Kâmran’ı bu kez Tuba Ünsal ile Burak Hakkı canlandırmıştı. Star TV’de yayınlanan dizinin ekran macerası uzun sürmedi, sadece 7 bölüm boyunca yayında kaldı. Diğer uyarlamalardan farklı olarak günümüzde geçmektedir.


TANITIM FİLMLERİ

 

GENEL TANITIMLAR

BİRİNCİ BÖLÜM TANITIMLARI

1. Bölüm 1. Fragmanı

1. Bölüm 2. Fragmanı

1. Bölüm 3. Fragmanı


SON SÖZ

çalıkuşu-18Romanının okuyanlarında bıraktığı yoğun hisler, eserin bu kadar ünlenmesinde en önemli etkenlerden biri. Hiçbir zaman güncelliğini kaybetmeyecek bu aşk hikâyesinin yeni uyarlamasının da izleyenlere o saf ve güzel duyguları hissettirmesini temenni ederim. En azından, 1986 yapımı dizinin jenerik müziği kullanılarak bu hususta doğru bir adım atılmış.

İlk bölümü 24 Eylül Salı 20:00’de Kanal D’de.