Geniş aile dizisi, 2009 yılında kanal d‘de yayına girmiş ve hızla, çoğunluğun beğenisini kazanmış D production yapımı bir komedi dizisi olup; her bölümüyle beni güldüren, “yapınca yapılabiliniyormuş bizde de böyle güzel eğlenceli komedi dizileri” dedirten bir tv tüketmeliğidir. Avrupa yakası’nı da unutmamak lazım tabi.

Bütünü itibariyle de 7’den 70’e hitap etmekte. oyuncular olarak her biri tam oturmuş dizideki karakterlerine. bu nedenle hiçbirinde en ufak bir yapmacıklık ya da bir eğretilik sezilmiyor, hepsi ayrı bir gülümsetiyor.Dizinin komik diyalogları ve tabii, cevahir karakterinin kullandığı ilginç benzetmeler de ağızlara pelesenk olmuştur diyebiliriz. İşte bu başarılı ve uyumlu kadro ve pek tabii, buna büyük katkıyı sağlayan yaratıcı senaristleri sayesinde dizinin her anını keyifle izliyoruz fikrimce.

Özellikle, bundan bahsetmeden geçemeyeceğim; bayıldığım 2 karakter var ki görünce bile gülesim geliyor onları. Bunlar Zekai ve Mürsel karakterleri. Zekai karakterini canlandıran bora akkaş, komedi oyuncusu olarak gelecek vaat eden yağmur zamanı dizisinden de aşina olduğumuz yetenekli bir oyuncudur. Mürsel karakteri de ilker ayrık tarafından o kadar gerçekçi canlandırılıyor ki, izleyen rol olduğunu unutabiliyor.

Dizinin Oyuncuları:
Ufuk Özkan – CevahirFırat Tanış – BilalRasim Öztekin – KuddusiZuhal Topal – Şukufeİlker Ayrık – MürselBihter Dinçel – NazanMine Teber – MuazzezHalit Akçatepe – NadirTanju Tuncel – HafizeBora Akkaş – ZekaiYeşim Ceren Bozoğlu – SevimBülent Çolak – UlviMustafa Uzunyılmaz – DevirEsvet Şahin – SaltukYiğit Demirkaya – YiğitGizem Akman – PırılAhmet Sarsılmaz – MüfitAhmet Akın Canalioğlu – Kunterdizinin yönetmeni: ömer uğurdizini senaristleri: Cüneyt inay, Kamuran sünerdizinin yapımcıları: Ahmet kayımtu, Lale erendizinin müziği: gripinDizinin konusu:
Ailenin büyük oğlu olan cevahir yıllardır almanya’da yaşamaktadır ama gün gelir, evine dönme kararı alır. mahallede herkes tarafından çok sevilen cevahir, -elbette eski düşmanı koyu bilal hariç- sevinçle karşılanır. geri dönüşüyle birlikte yaşananları konu alan dizi her Salı 20:15’te kanal d‘de yayınlanmaktadır.