2016’da NBC’de yayına başlamasının ardından kısa sürede büyük bir başarı elde eden ve hali hazırda 3. sezonuyla ekranlara gelmeye devam eden This Is Us’ın ülkemiz ekranlarına devşirilmesi uzun sürmedi. Defalarca kez isim ve tarih değiştirdikten sonra nihayet ‘Bir Aile Hikayesi‘ 9 Mart 2019 akşamı FOX Türkiye aracılığıyla ekranlara ‘merhaba’ dedi. Gelin, bu çiçeği burnunda uyarlamayı daha yakından tanıyalım.

KİMLİK BİLGİLERİ

Tür: Dram, Aile, Komedi

Sezon/Bölüm Sayısı: Şimdilik 3 bölüm yayınlandı.

Yayın Durumu: 9 Mart 2019 – devam ediyor

Süre: Ortalama 100 dakika

Yapımcı: Medyapım

Yönetmen: Murat Şenöy & Murat ÖztürkUyarlama Senaryo:Deniz Madanoğlu

Kanal: FOX Türkiye

Önemli Bağlantılar: Resmi SiteVikipediFacebookTwitterInstagramYoutube

KONU

Reyhan ve Cem üçüz bebek bekleyen, birbirlerine deliler gibi aşık bir çifttir. Cem’in 35. yaş günü sırasında Reyhan’ın sancıları tutar. Fakat doğum sırasında ve sonrasında yaşayacaklarından haberleri yoktur.

O gün dünyaya gelen çocuklardan Berk hayatı boyunca iyi bir oyuncu olmanın hayalini kurmuş, ancak bir çikolata markasının reklamlarında ‘Gofret Güzeli’ olarak ün yapmaktan öteye gidememiştir. Önüne çıkan çok önemli bir fırsatın ardından ciddi bir seçim yapmak zorunda kalacaktır. Beste hayatı boyunca kilolarından şikayet etmiş, zayıflamak için ne kadar uğraşıp didinse de başarılı olamamıştır. Kimse tarafından sevilmeyeceğini düşünen Beste’nin kapısını hiç tanımadığı bir duygu çalacaktır: Aşk.

Zengin bir iş adamı olan, karısı ve kızlarıyla huzur içinde yaşayan Mahur ise 35. yaş gününde  kendisini bebekken cami avlusuna bırakan biyolojik babasının izini bulur. Ancak babasının hayatında bırakacağı iz beklediğinden çok daha büyük olacaktır.

KARAKTERLER

  • Reyhan Güneş (Songül Öden): Zengin bir ailenin kızıyken Cem’le evlenerek tüm hayallerinden vazgeçmiş. Evlatları için her türlü fedakarlığı yapacak kadar gözü pek bir kadın. Üçüzlere hamileyken doğum sırasında yaşadığı talihsizlik ve sonrasında ortak olmak zorunda kaldığı büyük sırla hayatı sonsuza kadar değişiyor.
  • Cem Güneş (Celil Nalçakan): Reyhan’ın biricik eşi, Muhteşem Üçlü’nün sevgi dolu babası. Babasından hiç sevgi görmemiş biri olarak çocuklarını iyi birer insan olarak yetiştirmek için büyük çaba gösteriyor. 35. yaş gününde üçüz çocuklarını kucağına almayı beklerken hayatın sürprizleriyle yüz yüze geliyor.

(soldan sağa): Mahur, Beste, Berk

  • Berk Güneş (Birkan Sokullu): 35 yaşında, tek hayali iyi bir oyuncu olmak. Bir çikolata markasının reklamlarında ‘Gofret Güzeli’ olarak ün kazansa da bu durumdan hoşnut değil. Ancak önüne önemli bir filmde oynama fırsatı çıkınca kendisini hayaller ve gerçekler arasındaki yol ayrımında bulacak.
  • Mahur Güneş (Olgun Toker): 35 yaşında, karısı Müjde ve küçük kızlarıyla huzurlu bir hayat sürüyor. Zengin ve başarılı bir iş adamı. Çocukluğundan beri kardeşler arasında en olgunu. Yıllardır aradığı biyolojik babasını bulduğunda hayatın başka bir tarafını keşfetmeye başlıyor.
  • Beste Güneş (Elçin Afacan): 35 yaşında. Çocukluğundan beri fazla sorunlarını kafaya takan, bu nedenle kendine güveni zayıf biri. Diyet denemelerinin sonu hep hüsranla bitmiş. Hayattaki tek dayanağı Berk’tir. Ancak tesadüfen tanışacağı Erdem’in hayatına katacaklarından haberi yok.

  • Müjde Güneş (İrem Sak): Mahur’un eşi, Melis ve Mercan adında iki kızı var. Duygularından çok mantığına ve sezgilerine güvenen, her duruma el koymasını bilen, kendinden emin bir kadın. Mahur’un babasıyla ilgili kararına ilk başta sıcak bakmasa da sonradan kocasının yanında olmaya karar veriyor.
  • Erdem Beyaz (Alper Saldıran): Yaşadığı büyük acının ardından teselliyi tatlı yapmakta bulup kendi pastanesini açıyor. Tesadüf sonucunda tanıştığı Beste’yle kısa zamanda güçlü bir ilişki kuruyor. İyi kalpli ve güler yüzlü bir adam olduğu kadar kapalı bir kutu.

(soldan sağa): Şakir, Nedim, Derya

  • Şakir Mutlu (Ali Seçkiner Alıcı): 60 yaşında. Çok iyi bir kemancı olabilecekken hayatının kontrolünü kaybetmiş, kendisini kenar mahallelerde büyük bir yokluğun içinde bulmuş. 35 yıl önce terk ettiği oğlu Mahur, yaşama tutunmak için tek ümidi oluyor bir anda.
  • Nedim Özçelik (Serkan Ercan): Cem’in yakın arkadaşı. Ta gençliğinden beri birbirlerine arka çıkıyorlar. Yardımsever ve iyi niyetli biri, Güneş ailesinin en büyük destekçisi. Ancak kader ortağından sakladığı büyük bir sırrı var.
  • Derya Tepeli (Seren Şirince): En büyük aşkı oyunculuk. Kirasını bile zar zor ödese de mesleğine aşık bir insan. Berk gibilerinden nefret etmesine rağmen tesadüfler ikisini bir araya getiriyor.

SON SÖZ

This Is Us’ı ilk bölümden bırakmış olsam da neden dünya çapında bu kadar büyük bir ilgi gördüğünü şimdi daha anlıyorum. Tıpkı halefi gibi dünya gitgide kirlenirken yabancılaşmaya başladığımız naif duyguları hatırlatıyor Bir Aile Hikayesi. Üstelik işe Türkiye cephesinden baktığımızda 2 saat boyunca mafyaların, silahların, aldatmaların, bağırış çağrışmaların, şirketlerin, entrikaların olmadığı bir Türk yapımı izliyor olmak da paha biçilemez.

Ekibin uyumu da bu başarıda aslan payına sahip elbette. Tüm oyuncular birbirinden kaliteli performanslar sunmasına rağmen Songül Öden, Olgun Toker, Elçin Afacan ve Ali Seçkiner Alıcı (dizinin gizli yıldızı) için özel parantez açmak şart. Diziyi sevmeyenlerin bile bu performansların etkisi altında kalmaması mümkün değil. Reyhan-Cem, Mahur-Şakir ve Beste-Erdem akslarının diziye çok şey kattığını söylesem yanlış olmaz.

Ne desem de bu dizinin yaşattığı duyguları tarif etsem bilmiyorum. Her sahnede öyle detaylar var ki hepsinin ince ince kalbinize işlediğiniz hissediyorsunuz. Sonuç olarak karşımızda ajitasyona kaçmadan dram yapabilen, başarıyla adapte edilmiş, sıcacık senaryosu ve özenli rejisiyle sezonun en iyi yerli dizilerinden biri duruyor. Her türlü ön yargıdan ve kıyaslamadan uzak olarak izlenildiğinde 22Dakika ahalisine de bu duyguları yaşatacağından eminim. İyi seyirler.

FRAGMAN