A.B.D. ve İngiltere dışındaki diziler önceki yılların aksine son dönemde gündemimizi daha yoğun bir şekilde işgal eder oldu. Online yayın platformlarının buna olan katkısı yadsınamaz elbette ve Netflix bu konuda başı çeken platform konumunda (bknz: La Casa De Papel).

Hakkında bir şeyler yazmaya niyetlendiğim When Heroes Fly (Bishvila Giborim Afim) için de buna örnek bir yapım denebilir. İsrail’deki Keshet 12 kanalında Mayıs 2018’de yayınlanmaya başladı ve dokuz bölüm sürdü. Ekim 2018’de Netflix’in uluslararası yayın hakkını satın almasıyla 10 bölüm halinde platforma geldi.

Cannes Film Festivali’nin TV ayağı olarak başlatılan Canneseries, geçtiğimiz yıl ilk kez düzenlendi. Keshet International’ın yapımcılığını üstlendiği dizi de yayın öncesinde, yani Nisan 2018’de düzenlenen Canneseries’de büyük ödüle uzanmasıyla dikkatleri çekti. Haziran ayında ise ülkede oldukça tatmin edici reytingler alan diziden ikinci sezon onayı için haber geldi.

Ben de bir süredir izlediğim ve ilk sezonunu tamamladığım When Heroes Fly hakkında bu sene 5-10 Nisan 2019 tarihleri arasında düzenlenecek ikinci Canneseries öncesi bir tanıtım yazayım dedim.

Benda, Himmler, Yaeli, Aviv, Dubi

Konusu:

Dizinin hikayesi dört erkek ve bir kadın karakter etrafında şekilleniyor. Aviv, Himmler, Dubi ve Benda 2006’daki İsrail-Lübnan savaşında İsrail’e bağlı savunma birliklerinde görev almışlar ve bu sayede yakın arkadaş olmuşlar. Savaşın beklendik yıkıcı etkisi Aviv başta olmak üzere hepsinin psikolojisinde bazı etkiler bırakmış. Ancak grubu asıl sarsan sonrasında gerçekleşen bir trafik kazası oluyor.

Dubi’nin kız kardeşi ve Aviv’in sevgilisi Yaeli geçirdiği bir trafik kazası nedeniyle hayatını kaybediyor. Aviv’i daha da dağıtan bu olayın ardından arkadaşların arasındaki bağ kopuyor ve farklı noktalara dağılıyorlar. Hikayeye bu durumun değişmeye yüz tuttuğu noktadan başlıyoruz.

Benda, yaşadığı yerde çıkan yerel gazetede Yaeli’ye birebir benzeyen bir kadının resmini görüp Aviv’e haber veriyor. Sonrasında durumdan Dubi ve Himmler’in de haberi oluyor. Gerçek dışı görünen bu durum grubun geçmişi sorgulamasını ve nihayetinde gerçeğin peşine düşmesini sağlıyor.

Dört erkeğin askerlik dönemi, kaza zamanı, kaza sonrası veya geçmişin farklı dönemleri de dizide kendisine bu sırada yer buluyor. Ayrıca karakterlerin özel hayatında olup bitenlerin detayına da giriyoruz.

Dizinin Canneseries’deki zaferi ve gördüğüm bazı olumlu yorumlar merak etmemi sağlamıştı. Netflix sayesinde ulaşılabilir hale gelince bir deneyeyim dedim.

Kimi yakıştırmaların aksine 2018’in en iyisi olduğunu düşünmüyorum, hatta Canneseries’de birlikte yarıştığı Killing Eve’in sezonunu daha çok beğendiğimi bile söyleyebilirim. Ama olumlu yorumların arkasında olduğumu belirtebilirim. Olaylardan ziyade karakterlerin draması benim için daha ilgi çekiciydi. Himmler, Dubi ve Yaeli bu bakımdan daha çok hoşuma gitti.

Giriş-gelişme-sonuç bazında gidişatı da beğendim. Hikayeyi biraz daha kısa bir süre içinde anlatılabileceklerini düşündüğüm oldu, bir sonuca ulaşma adına son üç bölümde gaza basıyorlar. Sezon sonu da devam etmesek bile sorun değil tarzında. Ama ikinci sezonu olacağını bilmek hiç de fena olmadı. Ayrıca ilk bölüm ve kapanış bölümü bana göre sezonun en iyi taraflarıydı.

When Heroes Fly genel olarak böyle bir dizi işte. İyi seyirler.