çemberimde gül oya!nasıl anlatılır ki bu dizi?!
arşivimden çok diziler veda etmiştir bilgisayarıma fakat yıllardır olduğu yerde kalan, kıyamadığım, tekrar tekrar izleyip, her izleyişimde aynı ama hem de ayrı lezzetlerin harmanlanmış duygusunu bana bahşeden seyir keyfimdir bu yerli şaheser.
yerli yapımlarımızın durumu ortada; ya reyting kurbanı, ya da salt popüler kültüre hitap ettiklerinden kaliteleri tartışılır!

bir zamanlar dizilerimiz vardı; yabancı diziler geçit vermediği için yerli yapımlar seyrek ve bundan mütevellit epey kaliteli olurlardı. sıcak aile dizilerimizdi onlar. fakat şimdilerde onlardan eser alamet kalmamıştır ki bizler de bir zamanlar biriktirdiklerimizle idare etmeye mahkumuz.
vardır epey, karışmıyorum. fakat “çemberimde gül oya“nın yeri ayrıdır bende. bence türk televizyonlarının görmüş olduğu en iyi yapımdır. hem konusu, senaryosu, hem oyuncuları, hem de rejisi ve görselliğiyle tam bir sinema şöleni!

dizinin yönetmeni; çağan irmakyapım yılı; 2004(2004 mayıs ayından itibaren kanal d‘de gösterilmiştir.)dizinin konusu;
1970’lerde üniversite ortamındaki sağ-sol çatışmalarından uzak bir hayatı olan genç yurdanur (özge özberk) ister istemez kendini bu yeni dünyanın içinde bulur ve bir gün bu çatışmalardan birinde en yakın arkadaşının vurulmasına şahit olur. kargaşada mehmet (mehmet ali nuroğlu) ona yardım elini uzatır. mehmet solcudur. uzanan bu yardım eli uzun yıllar yurdanur’un elini bırakmaz. eşi, kızı feriha‘nın babası olur hikayenin ilerleyen kısımlarında.

yurdanur (selda alkor)

yurdanur (selda alkor)

bu iki aşık gencin hayatına yurdanur’un sağcı babası dinçer bey’in (kenan bal) gölgesi vurur. annesi sema hanım (ışıl yücesoy) da önceleri karşı durur, fakat sonraları tavrı yumuşar.iki genç evlendikten sonra tüm odalarını ayrı kişilere kiraya veren bir konakta yaşamaya başlarlar.konakta yaşayan her ailenin kendi keder ve sevinçleri, ayrı hikayeleri vardır ama aynı çatı altında tek aile olmuşcasına sıcak ve yakındırlar!

zarife (tuba büyüküstün)

zarife (tuba büyüküstün)

şimdinin popüler dizilerinde arz-ı endam eden tuba büyüküstün‘ü de bu konak’ta Zarife karakteri olarak görebilirsiniz. zarife, yurdanur’un yakın arkadaşı olur. zarife, sevdiğine kavuşamayıp başkasıyla evlendirilen mazlum kızdır. yurdanur’un babası dinçer bey’in fabrikasında çalışan ibrahim‘in (mahmut gökgöz) kızıdır.annes, yıllardır çağan ırmak’ın neredeyse (hatta) tüm filmlerinde ama az, ama çok görünen şerif sezer‘den başkası değil.konakta suzan aksoy, goncagül sunar da yaşamaktadır. goncagül sunar pavyonda şarkı söyleyen canan, suzan aksoy ise babası ve torunuyla hayat mücadelesi ve veren suna karakterine can vermekte.

feriha (melisa sözen)

feriha (melisa sözen)

diğer yanda, bütün bu 1980 döneminde geçen, genç yurdanur’un hayatını 2000’lerde yurdanur (selda alkor) kızı feriha‘ya (melisa sözen) anlatmaktadır. dergide yayımlanacak olan bu yaşanmış hikaye daha sonra film olarak beyazperdede de görülecektir.reytinginin epey yüksek olmasına rağmen, bir zamanların (yanılmıyorsam cuma günleri yayınlanıyordu) en iyi yapımı bu dizi, toplam 40 bölümdür. kanalın, izleyenlerin, onca ısrarına rağmen, çağan ırmak diziyi uzatmamış, 40 bölümle bitirerek tadında bırakmıştı .

eminim ki izleyen çoktur, fakat izlemeyen varsa mutlaka izlesin, izlettirsin!