Türk televizyonlarında, yakın tarihimizi anlatan bir çok dizi oynadı. Bunlardan en başarılı olanı bence Çemberimde Gül Oya‘ydı. Dizinin yönetmen koltuğunda Çağan Irmak oturmaktaydı. 12 Eylül 1980 öncesi bazı insanların yaşadığı aşkı, acıyı, çektiklerini bizlere sunmuştu.

Çemberimde Gül Oya için -bir çok diziye göre çok daha az bölüm çekilmişti. Ancak çok büyük kalite farkı bizlere sunulmuştu ve dizi de tutmuştu. Tekrarını baştan sona izlediğim tek diziydi. :)

Hatırla Sevgili dizisi ise bize 1960’tan sonrasını anlatmaktaydı. Çok eskiden dost olan iki arkadaşın siyasi görüşlerinden dolayı aralarının açılması ve bunların çocuklarının birbirine olan duygusal bağlarının, siyasi olaylardan nasıl etkilendiği konu alınmıştı. Dizide, 12 Eylül’ün gelişimi de anlatılmış ve bundan sonra bitmişti.Hatırla Sevgili‘de birçok eski yayın organından haberler de gösterilmekteydi. Bu da ayrı bir hava katmıştı diziye.

Diğer bir dönem dizisi de Bu Kalp Seni Unutur mu? oldu. 16 bölüm sürdü. 1980 darbesinden sonraki olayları anlatmaktaydı. Ancak dizi rağbet görmeyince yayından kaldırılmak zorunda kaldı.Dizi, 12 Eylül’den sonrasını anlatmaya başlamış olması yüzünden büyük ihtimalle günümüze kadar getireceklerdi konuyu, ancak dizi bitince bunun da pek bir önemi kalmadı.