22dakika’da monk ile ilgili tanıtım yazısı olmadığı gerçeği dank diye kafama düşüverdiği an sazı elime almaya karar verdim. dizimax’te yayınlanan monk, komedi ve dramı harmanlayan (dramedy diyoruz buna, evet) son derece hoş bir dizi.

eski polis dedektifi adrian monk (tony shalhoub), artık bağımsız danışman olarak çalışmaktadır. sevgili karısı trudy’yi bir cinayete kurban verdikten sonra ruh hali toparlanması güç bir şekilde karışan monk, ancak düzenli terapist desteği ve kendisine 7/24 hizmete amade bir yardımcı ile hayatını idame ettirebilir. hastalık derecesinde titiz, onlarca fobi sahibi ve ileri düzeyde takıntlı olmasına rağmen san fransisco polis departmanı ondan vazgeçemez. zira monk inanılmaz görsel hafızası, hayret verici gözlem yeteneği ve dikkati ile cinayetlerle ilgili kimsenin göremediği şeyleri görebilir, hedefi her seferinde tutturarak olayları çözer.

monk’un sert ama babacan patronu kaptan leland stottlemeyer (ted levine) ve yardımcısı şaşkın polis memuru teğmen randall disher (jason gray-stanford), kahramanımızın hayattaki birkaç arkadaşından ikisidir. monk’u severler ve birbirlerine ihtiyaçları olduğunun farkındadırlar.

monk, biriyle tokalaştıktan sonra ona kolonyalı mendil uzatacak bir asistanı olmadan yaşayamaz. ilk ikibuçuk sezon boyunca ona oğlu ile birlikte yaşayan tatlı kaçık hemşire sharona fleming (bitty schram) karakteri eşlik etmişti. 3. sezonun 10. bölümünde, başlangıçta sinir bozucu geldiyse de sharona kadar benimsememizin hiç de zor olmadığı bir kız çocuk annesi natalie teeger (traylor howard) bu işi devraldı. en azından benim için durum bu, çünkü traylor howard’ı şu aralar comedy max’te yayınlanarak beni havalara uçuran two guys & a girl‘den tanıyor ve pek seviyorum.

esprili dili, güçlü hikayesi, mükemmel oyunculuğu ile monk polisiye sevenlere olduğu kadar bu türle ilgilenmeyenlere de hitap ediyor. izlemesi çok kolay, sürükleyici ve eğlenceli bir dizi.son bir not ekleyelim: monk’un orijinal müziği ilk sezonda enstrümantal bir caz parçası olarak düzenlenmiş ve çok beğenilmişti. emmy bile kazandı. ancak ikinci sezonda, randy newman’ın kahramanımıza pek uyan ‘it’s a jungle out there’ parçası tema müziği oldu. buna dizinin hayranları çok tepki gösterdiyse de zamanla alıştılar ve bu müzikten de emmy ödülü esirgenmedi. zaten dizi ödül almaya alışık; wiki sayfasının alt kısmında ödül listesini görebilirsiniz.