ABC’nin geçtiğimiz sezon bizlerle tanıştırdığı yeni komedi dizisi Speechless‘ın tanıtımına hoş geldiniz. Buyurun, reytinglerde ve eleştirel anlamda elde ettiği başarı nedeniyle kısa zamanda tam sezon ve ardından 2. sezon onayını alan yapımı daha yakından tanıyalım.

KİMLİK BİLGİLERİ

Tür: Komedi, Aile

Sezon/Bölüm Sayısı: 1 sezon, 23 bölüm

Onay Durumu: 2. sezonu 27 Eylül’de başlıyor.

Süre: 20-21 dakika

Yaratıcı: Scott Silveri

Kanal: ABC

Önemli Bağlantılar: Resmi SiteIMDbWikipediaFacebookTwitterInstagram

KONU

DiMeolar dışarıdan bakıldığında sıradan bir aile gibi görünseler de bu ailenin her ferdi birbirinden ilginç kişilerdir. Maya, ailesi için her şeyi yapabilecek kadar gözü kara bir annedir. Jimmy, eşi ve çocukları arasında tampon işlevi görmektedir. Evin büyük oğlu JJ, tekerlekli sandalyeye bağlıdır ve özel bir sistem aracılığıyla konuşmaktadır. Ray, ergenlik bunalımları yaşayan takıntılı biridir. En küçük çocuk Dylan ise çok iyi bir koşucudur. JJ’nin yeni okulu için lüks bir mahalledeki köhne bir eve taşınan aile, her bölüm karşılarına çıkan (veya kendilerinin meydana getirdiği) yeni sorunlarla karşı karşıya kalır.

KARAKTERLER

  • Maya DiMeo (Minnie Driver): Evin İngiliz annesi. Ailesine bağlı, çocukları (özellikle de JJ için) kendini her türlü durumun içine sokabilen biri. Pratik zekasıyla karşısına çıkan sorunların üstesinden gelirken idealistliği de bir şeyi kafasına takarsa mutlaka gerçekleştirmesine olanak sağlıyor. Tek amacı, evlatlarına güzel bir gelecek sağlamak.

  • Jimmy DiMeo (John Ross Bowie): Evin babası. Bir havaalanında bavul görevlisi olarak çalışıyor. Maya’nın bir adım gerisinde kalsa da bununla ilgili bir sorunu yok. Eşine göre daha sakin bir kişiliği olsa da tıpkı onun gibi ailesine her şeyden çok önem veren biri.

  • JJ DiMeo (Micah Fowler): Evin büyük çocuğu. Selebral palsi (beyin felci) nedeniyle tekerlekli sandalyeye bağlı ve özel bir sistem sayesinde konuşabiliyor. Bir yandan yeni okuluna alışmaya, diğer yandan annesinin aşırı korumacı tavrıyla başa çıkmaya çalışıyor. Karakteri canlandıran Fowler gerçek hayatta da engelli olmasına rağmen kısa mesafelerde yürüyebiliyor ve çoğu insanın anlayacağı şekilde konuşabiliyor.

  • Ray DiMeo (Mason Cook): Evin ortanca çocuğu. ‘Bazıları şanssız doğar’ tezinin en güçlü örneklerinden. Kız arkadaş edinme ve okulda havalı olma çabaları her zaman başarısız sonuçlanıyor. Özel ihtiyaçları olan ağabeyi ve sportif başarıları nedeniyle ödüller kazanan kız kardeşine göre gölgede kalırken annesiyle de sürekli ters düşüyor.

  • Dylan DiMeo (Kyla Kenedy): Evin en küçüğü. JJ’in evin en gözde çocuğu olmasına alışkın. Hafif de olsa öfke kontrolü sorunu yaşayan bir kız. Çok iyi bir koşucu olması nedeniyle eve her zaman ödüllerle dönüyor. Ray’e olan sevgisini sürekli onunla uğraşarak gösteriyor.

  • Kenneth (Cedric Yarbrough): Okulda hademe olarak çalışırken kendini bir anda JJ’nin sesi olarak buluyor. İçine düştüğü bu yeni tuhaf aileye kısa zamanda alışıyor, yeri geldiğinde onlara yol gösteriyor. JJ ile kısa zamanda sağlam bir bağ kuruyor. Dizinin en eğlenceli karakteri olduğunu söylesek itiraz eden çıkmaz sanırım.

SON SÖZ

Speechless, geride bıraktığımız sezonun en kaliteli komedilerinden biri. Hem eğlenceli konuları, hem de sempatik karakterleriyle daha ilk bölümden izleyiciyi kendine çekmeyi başarıyor. Başta Minnie Driver ve tatlı İngiliz aksanıyla birlikte tüm oyuncuların üzerine düşen görevleri başarıyla yerine getirdiğini söylemek lazım. Bıçak sırtı olabilecek bir konuyu en iyi şekilde ekrana taşırken özel ihtiyaçları olan insanların da toplumda yer alması gerektiğine değinmeden geçmiyor. Kısacası güzel bir aile komedisi arayanlara tavsiye edilir. İzleyecek olanlara iyi seyirler.

FRAGMAN