ABC’nin tek sezon sonunda iptal olan eski dramalarından No Ordinary Family‘nin tanıtımına hoş geldiniz.

GİRİZGAH

No Ordinary Family, ABC’nin 2010-2011 sezonunda izleyici ile buluşturduğu bir dizi. 28 Eylül 2010 tarihinde başlayıp 5 Nisan 2011 tarihinde sona ermiş ve toplam 20 bölüm sürmüş.

Doğaüstü, aksiyon, macera ve komedi unsurlarını içerisinde barındıran dizinin yaratıcıları Supergirl, Arrow, The Flash, Legends of Tomorrow, The Tomorrow People, Eli Stone ve Everwood gibi birçok dizinin yaratıcısı olarak yakinen tanıdığımız Greg Berlanti ile True Calling ve Big Shots gibi kısa ömürlü dizilerin de yaratıcısı olan Jon Harmon Feldman.

Yapımcı kadrosunda Zack EstrinSamantha ThomasMichael CedarRa’uf GlasgowAli AdlerMichael ChiklisRobert M. SertnerMorgan Wandell ve Marc Guggenheim gibi isimler var ayrıca.

İlk bölüm 45, diğer bölümler 42 dakika uzunluğunda.

KONU

Powell ailesi anne, baba ve 2 ergen çocuktan oluşan 4 kişilik sıradan bir ailedir. Anne, kendini işine adamış ve ailesine pek fazla vakit ayıramıyor, çocuklar kendi hallerinde yaşamlarını sürdürüyor; baba da bu kopmak üzere olan aile bağlarından rahatsız durumda. Bu duruma daha fazla kayıtsız kalmak istemeyen Jim, 16 yıllık karısı ile tekrardan bir heyecan yakalamak ve kopmak üzere olan aile ilişkilerini sağlamlaştırmak amacıyla Brezilya’ya ailecek çıkacakları bir seyahat ayarlıyor. Buraya kadar her şey normal.

Seyahat sırasında gezi için kiraladıkları uçakları Amazon Nehri’ne düşüyor, aile bu kazadan sağ salim kurtulmayı başarıyor. İşte sıradanlık da tam olarak burada bitiyor. Bu kaza sırasında veya sonrasında her ne olduysa tüm aile süper güçlere kavuşuyor ve zamanla bu süper güçleri keşfetmeye başlıyorlar. Aralarındaki aile bağları tekrardan kuvvetlenmeye başlıyor. Sonrasında da maceraların ardı arkası kesilmiyor.

Soldan Sağa: George – Katie – Daphne – J.J. – Stephanie – Jim – Dayton

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

=Stephanie Powell=

Yoğun bir şekilde, uzun saatler boyunca çalışan ve ailesine pek fazla vakit ayıramayan başarılı bir bilim kadını. Kaza sonrası hız gücü kazanıyor ve bu vakit bulamama ve her şeye yetişememe sorunu son buluyor, daha ilgili bir eş ve anne olmak için önünde bir engel kalmıyor.

Karaktere Defiance, Dexter, Roswell, Angel ve Training Day gibi birçok diziden aşina olduğumuz Julie Benz hayat veriyor.


=Jim Powell=

Resme yetenekli biri ama ressam olup da bu alanda bir kariyer yapamamış. Bunun yerine polis teşkilatı için çalışmaya başlamış ve robot resimler çizerek hayatını kazanmaya başlamış. Eşi başarılı bir bilim kadını iken kendisinin sadece robot resimler çizen birisi olmasının ezikliğini omuzlarında büyük bir yük olarak taşıyor. Derken kaza ona aradığı hediyeyi veriyor ve kırıklar içerisinde olan egosunu tamir ediyor. Kaza sonrası kuvvet gücü kazanıyor. Normalden bilmem kaç kat daha kuvvetli hale geliyor. Metrelerce yükseklikten yere düşse, yüksek hızla gelen bir araba çarpsa veya normal bir mesafeden kurşun isabet etse zarar görmeyen bir adama dönüşüyor. Ayrıca havada mermi yakalayabiliyor, çok uzun mesafeli sıçrayışlar yapabiliyor. Bir nevi Hancock desek çok da yanlış bir ifade olmaz herhalde. Jim, güçlerini şehirdeki suçluları yakalamak için kullanmaya karar veriyor.

Karakteri Gotham, Vegas ve The Shield dizilerinden tanıdığımız Michael Chiklis canlandırıyor.


=Daphne Powell=

Lise 2. sınıf öğrencisi bir genç kız. Kaza sonrası insanların düşüncelerini duyabilme yeteneği kazanıyor. İnsanlara kolayca güvenmeye ve bu sayede zarar görmeye meyilli bir yapısı olan Daphne için bu yetenek bulunmaz bir nimet.

Karaktere The Flash’ta izlemeye devam ettiğimiz Danielle Panabaker‘ın küçük kız kardeşi olan Kay Panabaker hayat veriyor. 


=J.J. Powell=

Lise 1. sınıf öğrencisi. Başta matematik olmak üzere derslerinde başarısız bir öğrenci. Öğrenme güçlüğü çekiyor. Ama tıpkı diğer aile fertlerinde olduğu gibi kaza sonrası ona da tam olarak ihtiyacı olan süper güç geliyor: Süper Beyin. Beyni her şeyi kolayca öğrenir ve ekstrem hesaplamaları kolayca yapabilir hale geliyor. Öğrenme güçlüğü çeken öğrenci birden okulun en zeki öğrencisi oluveriyor.

Karakteri Bosch’tan anımsanabilecek Jimmy Bennett canlandırıyor.


=George St. Cloud=

Jim ile aynı iş yerinde, hukukla alakalı masa başı bir görevde çalışıyor. Birkaç kez evlenip boşanmış, şimdilerde bekar biri. Jim’in yeni kazandığı süper gücününün haberini paylaştığı ilk kişi o oluyor. Şahit olduğu olaya büyük heyecan duyan George büyük bir isteklilikle Jim’e şehirdeki suçluları yakalama konusunda yardımcı oluyor. Daha önceden de arkadaş olsalar bile bu sayede arkadaşlıkları daha da sağlamlaşıyor.

Karaktere Weeds ve Mad Dogs dizilerinden tanıdığımız Romany Malco hayat veriyor.


=Katie Andrews=

Stephanie ile aynı iş yerinde çalışan zeki, çalışkan, bekar, genç bir bilim kadını. Stephanie ile pek yakın bir ilişkileri olmasa da Stephanie’nin yeni kazandığı süper gücünün haberini paylaştığı ilk kişi o oluyor. O da tıpkı George gibi şahit olduğu doğaüstü duruma heyecan duyup Stephanie’ye gücünü anlamlandırması sürecinde yardımcı oluyor.

Karakteri The O.C., Entourage, Last Resort ve The Arrangement gibi dizilerden tanıdığımız Autumn Reeser canlandırıyor.


=Dr. Dayton King=

Stephanie’nin patronu. Süper güçler konusunda ilgili ve gizemli biri.

Karaktere hayat veren isim 7th Heaven, Revolution ve Devious Maids gibi dizilerden hatırlayabileceğiniz Stephen Collins.


Josh Stewart‘ı Dr. Dayton’ın gizli çalışanı olarak, Jason Antoon‘u J.J.’in başının belası matematik öğretmeni olarak tekrar eden rollerde izliyoruz.

Tekrar eden rollerde veya konuk oyuncu olarak izleme fırsatı yakaladığımız tanıdık simalardan bazıları ise şunlar: Lucy LawlessLuke KleintankGuillermo DíazRebecca MaderKatelyn TarverKatrina BeginJames EarlChristina ChangEric BalfourAmy AckerJean-Luc BilodeauTate DonovanJoanne KellyAnnie WerschingCybill ShepherdBetsy BrandtJay R. FergusonMax GreenfieldEthan SupleeTricia Helfer.

YAZARIN NOTU

Gayet akıcı ve eğlenceli hikayesi ile arka arkaya izleme isteği uyandıran, bittiğinde de devamını isteten bir dizi oldu No Ordinary Family. En azından 1 sezon daha devam edebilseymiş keşke.

Çok güzel bir kadro kurulmuş. Tip ve karizmadan yoksun Michael Chiklis ile güzeller güzeli Julie Benz’in karı koca olarak sunulmasını görmezden gelmeyi başarırsak oldukça uyumlu bir kadro olduğunu da söyleyebilirim. Herkes gayet iyi iş çıkarmış. Bir tek Josh Stewart battı oyunculuk olarak gözüme. Onun yerine başka birini bulsalar daha iyi olurmuş. Chiklis’in yerine daha karizmatik bir aktör bulmuş olsalar bir de tadından yenmezmiş açıkçası. Çocuk karakterleri canlandıran oyuncular iyiydi, Romany Malco çok sempatikti, Autumn Reeser her zamanki gibi çok tatlıydı ve Julie Benz gibi bir güzelliği izlemek en büyük keyifti elbette. Konuk oyunculardan ise Rebecca Mader, Lucy Lawless, Katrina Begin, Jean-Luc Bilodeau ve Tricia Helfer öne çıkan isimler oldular benim için.

Sımsıcak, renkli, eğlenceli, hareketli bir doğaüstü dizi arayanlara tavsiyedir. İzleyecek olanlara keyifli seyirler!

Dizi ile ilgili daha önce şu yazının altında yorum yapılıyordu.

FRAGMANLAR