Hayatımızın her alanında kullandığımız elektrik, bir günde hayatımızdan temelli çıksa ne olurdu? İşte bu sorudan hareket eden Revolution, ilk bölümü 17 Eylül’ de yayınlanan  bir NBC dizisi. Dizi, şu aralar oldukça popüler olan kıyamet sonrası (post apokaliptik) dizilerin ve filmlerin en son temsilcilerinden. Türün meraklılarınca uzun süredir yolu gözlenen bu dizimizi tanımak isteyenler yazımızın devamına buyursunlar.

Revolution, henüz yayın hayatına başlamadan, dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Bunda en büyük etken kuşkusuz, dizinin yapımcıları ve yaratıcısı. Dizinin yapımcı koltuğunda geçmişte pek çok  işe imza atan  J.J. Abrams ve Supernatural‘ın yaratıcısı ve yapımcısı Eric Kripke bulunuyor. Kripke, aynı zamanda Revolution‘un yaratıcısı. Dizinin ortak yapımcılarından biri ve ilk bölümün yönetmeni ise sinemadan tanıdığımız Jon Favreau.

Şimdi de dizinin konusuna geçelim : 

Bilinmeyen bir sebepten, dünya üzerinde elektrik ve elektrikle çalışan her türlü alet kullanılamaz hale gelmiştir. Bu olaydan sonraki süreçte hükümetler düşmüş, her şeyini elektrikten sağlayan insanoğlu büyük bir çıkmaza girmiştir. Kesintiden 15 yıl sonrasına geldiğimizde ise, insanlar gruplar halinde veya tek başlarına ilkel yaşam koşulları altında hayatlarını sürdürmektedirler. Halkın “Milisler” olarak adlandırdığı ve başlarında Sebastian Monroe‘nun bulunduğu oldukça geniş kapsamlı silahlı bir grup, yönetimi ele geçirmiştir.

Altta gizlenmiş olan paragraf, ilk bölümden ispiyon içerir.

Bir  gün, dizimizin ana kahramanı da olan Charlie’nin bir grup insanla beraber yaşadığı yerleşim yerine milisler baskın yapar. Yaşanan bir takım olaylar sonucu Charlie’nin babası Ben öldürülür ve kardeşi Danny de milisler tarafından kaçırılır.  Babası ölmeden önce Charlie’ye kardeşini kurtarmak için amcası Miles Matheson’u bulmasını söyler. Charlie, yanına babasının arkadaşları Maggie ve Aaron’u alarak, önce amcasını sonra da kardeşini bulmak üzere yola çıkar; olaylar başlar.

Karakterler/Oyuncular

Miles Matheson (Billy Burke)

Zamanla kendi başına yaşamaya alışmış, gizemli bir geçmişi olan bir karakter. Charlie’nin amcası ve Danny’i bulma yolundaki en büyük yardımcısı. Geçmişte yaptığı şeylerden pişmanlık duyuyor.

Karakteri canlandıran Billy Burke, pek çok yapımda karşımıza çıkmış ama, en iyi tanındığı projelerin başında Alacakaranlık (Twilight) film serisi geliyor.

 

Charlie Matheson (Tracy Spiridakos)
Küçük yaşta annesini kaybettiğinden, kardeşi Danny’ i büyütme görevini  üstlenmiş. Kardeşi kaçırıldıktan sonra onu bulmak için her türlü tehlikeye atılmaya hazır. Duygusal bir yapısı var; bu yüzden mümkün olduğunca herkese yardım etmeye çalışıyor. Tabii ki bu durum, çevresindekileri zaman zaman tehlikeye sokuyor.
Tracy Spiridakos’un ilk önemli işi Revolution. Daha önce irili ufaklı bir çok dizi ve filmde karşımıza çıkmış.

 

 

Aaron Pittman (Zak Orth)

Kesintiden önce oldukça zengin bir bilgisayar kurdu olan Aaron, kardeşini bulma yolunda Charlie’nin yanında yer alıyor. Genelde hassas bir karakter olarak karşımıza çıksa da şartlar, herkes gibi onu da değiştiriyor.

 

 

 

Maggie Foster (Anna Lise Phillips)

Tüm olaylar olmadan önce, doktor olan karakterimiz Ben Matheson’un sevgilisi. Charlie, kendisinden pek hoşlanmasa da onun etrafındaki tek anne figürü.

 

 

Tom Neville (Giancarlo Esposito)
Monroe Milisleri’nin yüzbaşısı. Acımasız bir karakter. Danny’yi kaçıran grubun başında bulunuyor. Geçmişi ve ailesi hakkında pek bir bilgimiz olmasa da zamanla hakkında bir şeyler öğrenmeye başlıyoruz.
Giancarlo Esposito‘yu büyük bir çoğunluğumuz Breaking Bad‘deki, kendisine Emmy adaylığı getiren, Gus Fring rolü ile tanıyoruz. Geçen yıl, Once Upon a Time dizisinde de karşımıza çıkmıştı.

 

Sebastian ” Bass ” Monroe (David Lyons)

Dizimizin esas kötüsü.  Monroe Cumhuriyeti’nin başkanı. Emrinde çalışan milisler ona oldukça bağlılar. Bir sebepten, Danny’nin kaçırılmasıyla çok yakından ilgileniyor.

Oyuncuyu daha önce The Cape başta olmak üzere, pek çok dizi ve filmde izledik.

 


 
 
Danny Matheson (Graham Rogers)

Kaçırılması ile olayların fitilini ateşleyen kişi oluyor. Astım hastası olduğundan dolayı çoğu zaman zorluklar yaşıyor.

 

 

 

 

 

 

Nate (JD Pardo

Kardeşini aramak üzere yola çıkan Charlie ile yolları kesişiyor ve ona karşı bir takım duygular besliyor. Hakkında pek bir bilgimiz yok.

 

 

 

 

Nora Clayton (Daniella Alonso)

Miles’ın geçmişten tanıdığı bir arkadaşı. Miles ile olan duygusal geçmişinden dolayı, Danny’i bulma konusunda yardım etmek için gruba katılması çok uzun sürmüyor.

 

 

 

 

Rachel Matheson (Elizabeth Mitchell)

Ben Matheson’un ölmüş karısı ve Charlie ile Danny’nin annesi.

 

 

 

 

 

 

Revolution, bu sezon NBC’nin en güvendiği projelerin başında geliyor. The Voice yarışma programının rüzgarını arkasına alan Revolution, reytinglerini belli bir orana sabitlemiş durumda. Kanal, reytinglerden de memnun kalmış olacak ki dizinin ilk bölümleri yayınlanırken tam sezon onayını verdi.

 

Revolution, ülkemizde ise CNBC-e tarafından geçtiğimiz haftalarda yayınlanmaya başladı. Türkiye’de dizinin tanıtımı için yayıncı kanal oldukça farklı yarışmalara da imza atmıştı.
Kanada da ise City tv tarafından yayınlanmakta.

Dizinin yapımcı şirketleri ise Kripke Enterprises, Bad Robot   ve Warner Bros.

 

Dizi, türüne yeni şeyler katmamakla birlikte, en azından bir şans verilmeyi hakediyor.

Son bir hatırlatma; Revolution 10. bölümden sonra 4 aylık bir ara verdi ve 25 Mart’ ta 11. bölümüyle devam edecek.

 

Dizi ile ilgili 22dakika posketlerinde neler söylenmiş, izlemek ve hatırlamak isteyenler şuraya uğrayabilirler.

4:20 dakikalık tanıtım filmi :

http://www.youtube.com/watch?v=JwfCRAtkYEI