tv-weeds25

KİMLİK BİLGİLERİ

Türü: Komedi, Drama

Yapımcı: Jenji Kohan

Sezon-Bölüm sayısı: 8 sezon ve 102 bölüm

Yayın tarih aralığı: 7 Ağustos 2005 – 16 Eylül 2012

Bölüm süresi: 26 dakika

Yayınlandığı kanal: Showtime

Türkiye’de yayınlandığı kanal: DiziMax Comedy

Jenerik Müziği: Malvina Reynolds – Little Boxes

(İlk sezondan sonra açılış videosunda minik sürprizler olacak, OTH sevenlerin zaten aşina olduğu bir sürpriz. Ben de henüz 2. sezona başlamadığım için bu sürprize dahil olamadım.)

GİRİŞ

Evli, mutlu, çocuklu modundan uyuşturucu satıcılığına geçiş yapmak zorunda kalan bir kadının hayatını anlatan Weeds adlı Showtime dizisini tanıtacağım size. “Eee bunun erkeklisini zaten izlemiştik, Breaking Bad daha yeni bitti” diyor olabilirsiniz. Evet, konu hayli benzer; ama bunun daha hafif ve komedi dozu artırılmış, karakterleri sempatikleşirilmiş, alımı kolay, yarım saatlik bir versiyonu olarak görebilirsiniz.

Zamanında kanalının en yüksek reyting alan yapımlarından biri olduğunu, bolca ödül kazandığını ve adaylığı olduğunu, final sezonu yaparak bitirdiğini yani hikayeye bir son yazıldığını bilmenizi isterim.

Gelelim dizinin konusuna ve karakterlerine:

weeds_gal6_0getaway_group

KONU

Los Angeles’ın muntazam (aynı zamanda uydurmasyon) banliyölerinden biri olan Argestic’te eşi ve 2 çocuğuyla mutlu mesut yaşarken eşini kalp krizi sonucu kaybeden Nancy Botwin’in yeni hayatına adaptasyon sürecini izliyoruz. Tabii Nancy için yas dönemi biraz daha sıradışı ilerliyor ve evini, ailesini geçindirebilmek için uyuşturucu işine dahil olmuş buluyor kendisini. Belediye başkanının da gizli bir ot-sever çıkmasıyla birlikte, onun da yardımıyla, eşinin eski bağlantıları ve kendisinin de güzelliğiyle kısa sürede geliştiriyor hem kendisini hem de işlerini. Tabii bu süreçte bir dolu sorunla/sorunluyla da uğraşmak zorunda kalıyor. Nancy kendi yolunda düşe kalka ilerlerken yaşadıklarıyla kah güldürüyor kah hüzünlendiriyor izleyenleri.

Mary-Louise_Parker_in_Weeds_TV_Series_Wallpaper_2_1280

KARAKTERLER

Kalabalık bir kadrosu olmayan Weeds, daha çok Botwin ailesi ve komşuları üzerinden yürüyor. Botwin ailesiyle ve -dışarıdan bakıldığında mükemmelmiş gibi görünen- banliyö üyelerinden birkaçıyla tanışalım:

Nancy Price Botwin (Mary-Louise Parker)

216_0_0_c-2332_1024x512

Kocasının ölümünden sonra ailesini geçindirebilmek için kendisini uyuşturucu işinde buluyor. Bir yandan ailesinden gizli iş yaptığı için kendisini suçlu hissediyor, bir yandan da giriştiği işin ağırlığıyla tek başına boğuşmak zorunda kalıyor. Bir anda elinden kayıp giden güzel hayatının/kocasının yasını bile doğru dürüst tutamıyor.

 

Andy Botwin (Justin Kirk)216_0_0_c-2333_1024x512

Nancy’nin ölen eşinin kardeşi. Bir anda ortaya çıkıyor. Biraz sorumsuz olsa da ve başta anca işleri daha da çok karıştırsa da Nancy’ye yeni yolunda yardımcı oluyor.

 

Silas Botwin (Hunter Parrish)216_0_0_c-2334_1024x512

Evin büyük oğlu. Liseye gidiyor. Her yaşıtı gibi aklı fikri tahmin edeceğiniz yerde. Genel geçer ergenlik sıkıntılarını Silas üzerinden izliyoruz.

 

Shane Botwin (Alexander Gould)

216_0_0_c-2331_1024x512Evin küçüğü. Daha ilk sezondan sıra dışı bir çocuk olduğunu gösterdi. Hala babasının ölümünü atlatamamış olsa da oldukça zeki, aynı oranda da sosyopat bir çocuk. Az daha coşarsa Shameless‘taki Carl bundan ilham almış diyeceğim.

 

Doug Wilson (Kevin Nealon)

216_0_0_c-2335_1024x512Belediye başkanı diye temiz sanmayın, o da ot severlerden. Nancy’nin daimi alıcılarından ve dostlarından.

 

Celia Hodes (Elizabeth Perkins)

216_0_0_c-2331_1024x512 - KopyaDış görünüşle kafayı bozmuş, kilolu kızıyla ve kocasıyla uğraşıp duran yan komşu. Büyük kızı Silas ile takılıyor. Nancy ile de arkadaşlar. Ama henüz sırrını bilmiyor.

 

Heylia – Conrad – Vanetta – James

Nancy işe girdiğinde elbette ki ot satmak için önce alması gerekecekti. İşte bu noktada devreye bu eğlenceli zenci grup giriyor. Dostluk konusunda oldukça eğlenceli ve yardımsever olsalar da konu iş oldu mu oldukça disiplinliler. Nancy yeni yolunda bol bol bocalarken onu bu ekiple izlemek oldukça eğlenceli oluyor.

YAZARIN NOTU

Henüz 10 bölümlük ilk sezonunu izlediğim ve ikinci sezonuna başlamadığım Weeds, daha ilk bölümlerden beni etkisi altına almıştı. Sempatik karakterleri, renkli banliyö dünyası, Nancy’nin güzelliği derken ne ara bitti 10 bölüm anlamamıştım. Tavsiye edenlere teşekkür ediyorum. İleriki sezonlarda neler olur, dizi ne yönde gider bilemiyorum ama ilk sezon tadında gidecekse azar azar severek izleyeceğim kesin. Herkese tavsiyemdir. En azından 2-3 bölüm şans verilmeli. 8 sezon olması gözünüzü korkutmasın; hızla akan kısa bölümler, kısa sezonlar derken ne ara finale geldik anlamadık diyeceğinize eminim.

İzleyecek olanlara şimdiden iyi seyirler…

serie-tv-weeds-009

TANITIM FİLMLERİ

http://www.youtube.com/watch?v=R-kAtCx_NAk

İLGİLİ SOSYAL MEDYA BAĞLANTILARI

facebooktwittergoogle+pinterest

weeds_wallpaper_1280x1024_5