poster

Gençlerin ve hep genç kalanların kanalı The CW, geçen sonbaharda olduğu gibi bu sonbaharda da hepsi türünün iyi birer örneği olan 3 yeni dizi çıkardı karşımıza. Gelin, bu 3 diziyi ayrıntılı olarak tanımaya bilim kurgu/drama/aksiyon türündeki The Tomorrow People ile başlayalım.

988725_566101843445302_1095625760_n

HAKKINDA

Dizi, 1973-1979 yılları arasında yayınlanıp toplam 8 sezon sürmüş, aynı adlı kült İngiliz bilim kurgusunun modern uyarlaması olarak çıkıyor karşımıza. Arrow ile Green Lantern‘in arkasındaki Greg Berlanti ve The Vampire Diaries ile Kyle XY‘ın arkasındaki Julie Plec dizinin yaratıcıları.
Mutfaktaki diğer isimler ise, yazar olarak Phil Klemmer (“Political Animals,” “Chuck”) ve yapımcı olarak Melissa Kellner Berman (“Arrow”). Dizinin pilotunu da Nikita ve CSI‘da da çalışan Danny Cannon yönetti.

1378838_560097027379117_1832185768_n

KONU

Stephen Jamison, bir sene öncesine kadar gayet normal, sıradan ergen sorunlarıyla boğuşan bir gençtir. Şimdilerde ise kafasının içinde kaynağı belirsiz sesler duyan, uykuya dalıp ertesi sabah nerede uyandığı bilmeden yaşayan ve normal sorunlardan epey uzaklaşan bir insandır.  Annesinin zoruyla o psikiyastristten bu psikiyatriste koşan ve bir yığın ilaca boğulan Stephen, artık kendi bile akıl sağlığını sorgular duruma gelmiştir. Bir gün, kafasının içinde sürekli duyduğu ve kendine deli olmadığını anlatıp duran kadının seslerini dinlemeye karar verir ve bu şekilde John, Cara ve Russell ile, yani Yarının İnsanları denen grupla tanışır. Yarının İnsanları, 3T dedikleri, telekinezi, teleport (ışınlanma) ve telepati yetenekleriyle donatılmış, insanlığın bir sonraki evrimsel gelişmesiyle oluşmuş insanlardır. Stephan da onlardan biridir. Hatta onlardan farklı olarak başka türlü yetenekleri sayesinde özel bir çocuktur.

1374130_560096874045799_2119947898_n

Yarının İnsanları, Ultra olarak bilinen ve bilim insanlarından oluşan yarı askeri bir grup tarafından yakalanmaya çalışılmaktadır. Çünkü varoluşları, onlarca rakip türler açısından bir tehdit olarak görülmektedir ve bu da onları terk edilmiş bir metro istasyonunda, insan dünyasının altında, sürekli saklanarak yaşamaya zorlamaktadır.

John, Cara ve Russel, Stephen’a onlara katılmasını, kendi gibilerini bulma konusunda onlara yardım etmesini ve türlerini düşmanlara karşı savunmasını istemektedir. Diğer yandan Ultra’nın lideri Jedikah ise, Yarının İnsanları’nı tecrit etme konusunda ona yardım etmesini ister ve bunun karşılığında da ailesiyle ve arkadaşlarıyla normal bir yaşantıya sahip olacağının garantisini sunar.

1451356_575602739161879_262662495_n

Deli değil de genetik açıdan biraz daha “iyi” bir şekilde dünyaya geldiğini öğrenip rahatlayan ve kendi gibi olan bu insanları da gayet seven Stephen’ın, bir yandan babasının geçmişiyle ilgili sırları öğrenmeyi de çok  isterken ve Jedekah bu konuda ona yardımcı olacak biriyken seçim yapması pek kolay olmayacaktır.

cast

KADRO VE KARAKTERLER

stephen

Stephen Jameson (Robbie Amell)

Stephan Jameson, bildiğimiz dünya ve geleceğin değişken dünyası arasındaki dönüm noktasında duruyor. Çünkü kendisi, Yarının İnsanları’ndan biri olmakla kalmıyor, daha “başka türlü” güçleri sayesinde çok daha özel biri konumunda bulunuyor.
Önündeki her engeli aşma konusunda kararlı, kendi tarzında, ailesi ve arkadaşlarını korumak için her şeyi yapmaya hazır biri. Yine de -ergenlik ve üstün genetik özelliklerin birleşiminden olsa gerek- sinirlerinizi bozabilecek davranışları olmuyor değil.
Stephen, Revenge ve 1600 Penn gibi dizilerde yer alan genç oyuncu Robbie Amell tarafından canlandırılıyor.

Stephen ve Robbie Amell

Stephen Amell ve Robbie Amell

NOT: Oyuncumuz aynı zamanda, The CW’nun en çok izlenen dizilerinden Arrow‘un başrolünde yer alan Stephen Amell‘in kuzeni. Birlikte yer aldıkları, arka arkaya yayınlanan bu iki dizi için hazırlanan reklam filmini şuradan izleyebilirsiniz.

cara Cara Coburn (Peyton List)

Cara, Yarının İnsanları’ndan biri olduğunu öğrenmeden önceki hayatı nedeniyle telepati konusunda özelleşmiş biri. Şimdilerde çok iyi zihin okuyan ama bunun kendisine getirdiği olumsuzlukları da yaşayan biri. Grubun en güvenilir ve genelde ciddi tavırlar takınan, ama bu halinin altında mizah duygusu da barındıran biri.
Stephen’a olayı kavraması ve kabullenmesi konusunda epey yardımı dokunan bu güzel ve seksi kızımız, Mad Men, Flash Forward ve 90210‘dan tanıdığımız Peyton List tarafından canlandırılıyor.

John

John Young (Luke Mitchell)

John, isyancı grubumuzun cool ve karizmatik lideri. Ekibe yeni gönüllülerin bulunup getirilmesi ile görevli. Ama bu arkadaş o kadar da kusursuz bir lider değil. Biraz isteksiz ve karmaşık biri. Sorunlu çocukluğu ve güçleri ortaya çıktıktan sonra Ultra’nın lideri Jedikiah ile arasında yaşananlardan yorulmuş ve kız arkadaşı Cara ile birlikte huzura kavuşma isteğiyle çaresiz bir şekilde takılıyor ortalıkta.
John da 3T’nin teleport (ışınlanma) kısmında özelleşmiş biri.
Karakteri, bir süre yer aldığı pembe dizilerden sonra The Tomorrow People ile ilk büyük işine adımını atan oyuncu Luke Mitchell canlandırıyor.

russell

Russell Kwon (Aaron Yoo)

Russell ise 3T’de telekinezi konusunda özelleşmiş biri. Grubun kötü çocuğu diyebileceğimiz Russell, zamanını kızların düşüncelerini okuyarak, araba çalarak ve genellikle eğlenceli ve boş vakit geçirerek harcıyor. Koreli-Amerikalı karışımı bir ailede büyüyen Russell da tıpkı John gibi sorunlu bir çocukluk geçirmiş. Gücünü keşfettiği ilk zamanlarda telekinezi kullanarak kumar oynayan ve başına ciddi belalar açmış olmasına rağmen güçlerini hala zırva işler için kullanmaktan çekinmiyor.
Karakteri dizilerden çok, popüler sinema filmlerinden tanıyabileceğiniz Aaaron Yoo canlandırıyor.

jed

Dr. Jedikiah Price (Mark Pellegrino)

Jedikiah, bir evrim biyoloğu ve  insanlığın bir sonraki evrimsel aşaması olan Yarının İnsanları’nın insanlık için ciddi bir tehdit olduğunu savunup, onları yok etmeye çalışan biri. Aynı zamanda bu uğurda çalışan Ultra’nın da lideri olan Jedikiah, özel çocuk Stephen’ı bir şekilde kendi tarafına çekmeye kararlı.
Karakteri, belli başlı olarak Lost, Being Human (ABD), Dexter gibi dizilerden tanıdığımız; ama neredeyse her Amerikan dizisinde konuk olarak boy gösteren ve -oradan oraya koşturmaktan yorulduğu için olsa gerek- artık düzenli bir role kapak atmak isteyip kendini The Tomorrow People’da bulan Mark Pellegrino canlandırıyor.

astrid

Astrid Finch (Madeleine Mantock)

Astrid, Stephen’ın çocukluktan beri tanıdığı en iyi arkadaşı. Şimdilerde de tek “normal” arkadaşı olma özelliğine sahip. Stephen’ı hayatı boyunca anlayan ve her konuda ona destek olan, -hatta birazcık romantik duygular da besleyen- Astrid’in, özel güçlerin bir anda hayatlarına girmesiyle kafası karışıyor.
Karakteri oyunculukta yeni biri olan Madeleine Mantock canlandırıyor.

***

Yan karakterlerden de birer cümle ile bahsedecek olursak…

yanlar

1377030_566102063445280_38953167_n

YAYIN BİLGİLERİ VE REYTİNGLER ÜZERİNE

Dizi, Çarşamba akşamları saat 21:00’de yayınlanıyor. Hem Arrow‘un arkasından yayınlandığı için, hem de Supernatural geçen yıl o saatte iyi rakamlar yakaladığı için The Tomorrow People’dan  iyi reytingler beklense de ne yazık ki dizi, standart The CW rakamlarında takıldı kaldı. İlk bölümüyle 2,32 milyon kişiyi ekran başına toplayıp 0,9 reyting dilimi elde eden The Tommorrow People, ilerleyen haftalarda 0,8 ve 0,7 derken birkaç haftadır 0,6 reytingde durumunu sabitledi. Kanaldan 22 bölümlük tam sezona uzatma onayı alsa da ufuktaki bir 2. sezonu,- şimdilik- The Originals‘taki kadar net göremiyoruz.

563927_578925038829649_729219324_n

SON SÖZ

Dizinin daha ilk bölümü izlemeden, konusuna ve fragmanlarına baktığınızda bile hemen Jumper, X-MenHeroes, The 4400, Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D. diye aklınızdan saymaya başlıyorsunuz. İzledikçe gerçekten de hepsinin tadını biraz biraz alıyorsunuz. Hatta yaşadıkları yer altındaki mekanı ve işin içine casusluğun girdiğini vs. gördükçe Nikita bile gelebiliyor aklınıza.
Bir yandan da The CW dizilerinin gereği üzerine genç insan dramaları, güzel kızlar, yakışıklı beyler gibi unsurlara da fazlasıyla doyuyorsunuz. Oyunculuklar,- çoğunun tecrübesiz genç oyuncu olduğunu düşününce- gayet yeterli durumda. Senaryo, sürükleyicilik ve akıcılık konusunda ise dizinin arkasındaki isimleri düşününce kimsenin bir şüphesi ve tedirginliği olmayacaktır muhtemelen.

1375904_572237276165092_1796129573_n

Yukarıdaki örneklerdeki gibi süper kahramanlar, farklı türler, bunlarla sıradan insanların mücadelesi gibi şeylerden hoşlanıyorsanız, üstüne The CW klişelerini seviyorsanız, mükemmel olmasa da gayet eli yüzü düzgün, bu klişe ama klişenin iyisi kulvarından gelen diziye şans vermelisiniz.

1378147_560096974045789_1024686246_n

main2

 

 

DİZİ İLE İLGİLİ ÖNEMLİ BAĞLANTILAR

Resmi Site | Wikipedia | Wikia | IMDB

 TV.com | Ekşi Sözlük | Facebook | Twitter | Pinterest

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=JwXVsRUi53k

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=8TDKDqoklEI