Watch-The-100-Season-1-Episode-13-Online-We-Are-Grounders-Part-II-Free

The 100, The CW’nun karşımıza en son çıkardığı bilim kurgu-gençlik dizisi. 13 bölümlük ilk sezonunu geçtiğimiz günlerde tamamlayan ve 2. sezon onayını da kapan dizimiz, gerek The CW izleyicisinin gerek de son yıllarda türün iyi örneğine iyice aç olan bilim kurgu severlerin büyük kısmını oldukça memnun ediyor. Yani diziye mutlaka şans tanımanız ve öncesinde de ayrıntılı bir şekilde tanımanız için yazının devamına uğramanız önerilir.

HAKKINDA

17332969100-show-tie-in-excerptTemelde bir kıyamet sonrası draması olan The 100, Kass Morgan’ın aynı adlı kitabından uyarlanıyor. Kitap oldukça yeni (dizi onay aldığında kitap henüz yayınlanmamıştı bile) ve bir serinin ilk kitabı. 2. kitap olan ‘Day 21‘ ise Amerika’da 2014’ün Eylül ayında yayınlanacak. Serinin kaç kitap olacağı şimdilik belli değil. Yine de sonuç olarak dizinin birkaç sezon daha devam etmesi için malzeme şimdilik var gibi görünüyor.

1977134_645649602149414_69782625_n

MUTFAKTAKİLER

Yapım kadrosuna baktığımızda Matthew Miller (“Human Target,” “Chuck,” “666 Park Avenue” ), Jason Rothenberg (yeni çıkacak “Twilight Zone”), Bharat Nalluri (“Torchwood,” “Emily Owens, M.D.”), Leslie Morgenstein (“The Vampire Diaries,” “Gossip Girl”) ve Gina Girolamo (“The Secret Circle”) gibi isimleri görüyoruz.

2882056

KONU

97 yıl önceki nükleer Armageddon patlamasında medeniyetler yok olmuş ve Dünya yaşanılmaz bir hale gelmiştir. Yaşamayı başaran 12 ulustan yaklaşık 400 kişi ise Ark adındaki Dünya yörüngesinde dolanan bir uzay istasyonuna gidip burada yaşamını devam ettirmeye başlamıştır. Burada 3 nesil yetişmiş ve nüfus 2094’e ulaşmıştır.

the100ep11

Zamanla farklı ulusların birleştiği Ark’ta ölüm cezası ve nüfus kontrolü gibi oldukça sert müdahalelerin yer aldığı bir yönetim şekli uygulanmaya başlar. Suç işleyen biri, suçu ne kadar küçük olursa olsun anında idam ettirilmektedir. Suçlu genç biriyse de hapse atılır.

Günümüze geldiğimizde kaynaklar artık tükenme noktasına gelmiş, buradaki insanlığın da sonu iyice yaklaşmıştır. Yetkililer Dünya’nın yaşanabilir bir duruma gelip gelmediğini bilmemektedirler. Bunu test etmek için 100 adet mahkum genci Dünya’ya yollamaya karar verirler.

100-TheCW1

Kimi Ark’takilerle bağını koparmak isteyen, kimi hükümetinin verdiği görevi yerine getirmeye çalışan bu gençler arasında daha gelir gelmez isyanlar, gruplaşmalar, lider olma çabaları ve sürtüşmeler başlar. Fakat onların aralarındaki bu farklılıkları aşmaları, bir yığın bilinmezlik ve tehlikeyle dolu olan yeryüzünü keşfetmeleri ve hayatta kalmak için iş birliği yapmaları gerekmektedir.

the100-1_1

KADRO VE KARAKTERLER

Daha küçük rolü olanlar ve sonradan da katılan karakterler sayesinde dizinin oldukça geniş bir kadrosu var. Şimdi belli başlılarını tanıyacak olursak…

DÜNYA’YA İNEN GENÇ KARAKTERLER

10154152_653194551394919_560218243042031615_n

Clarke GriffinThe 100 (Eliza Taylor)

Dünya’ya inenlerin fiilen lideri olarak tanımlabileceğimiz Clarke, Ark’tayken kaynakların artık tükenme noktasına geldiğini ve sadece 4 aylık oksijenlerinin kaldığını insanlara açıklamak ister; fakat başaramadan yakalanıp hapse atılır. Babası ise aynı suçtan infaz edilir. Yeryüzüne indiklerinde tek amacı yaşamak ve emirlere uyup Ark’takilere Dünya’nın yaşanabilir bir yer olduğu haberini ulaştırmaktır. Fakat gruptakilerden bir çoğu bunu istemediği için önce onları ikna etmesi gerekir.
Aynı zamanda annesi de doktor olduğu için tıbbi konularda 100 kişi içinde en bilgili olan karakterimizi daha önce pembe dizilerde oynayan ve ilk büyük işi The 100 olan Eliza Taylor canlandırıyor.

Bellamy BlakeThe 100 (Bob Morley)

Bellamy, hapistekilerin Dünya’ya gönderileceğini öğrendiğinde aralarında olan kız kardeşi Octavia’yı korumak için hapse atılmaya çalışmış ve bunun için de Ark’ın yöneticisi Jaha’yı vurmuştur. Dünya’ya indiklerinde ekibin lideri olmak için Clarke ile mücadele eder. 100 insanı da yanına alarak Ark’la artık ilişkilerini kesmek ve burada yeni bir düzen kurmak ister. Bunun için de öncelikli olarak hükümetlerinin emirlerine uyanları engelleyip Ark’la iletişimlerini önlemeye çalışır.
Bellamy’ye hayat veren oyuncumuz da daha önce pembe dizilerde yer alan -belki Avusturya yapımı gençlik-korku filmi Road Train‘den de tanıyabileceğiniz- Bob Morley.

Wells JahaThe 100 (Eli Goree)

Wells, Ark’ın sevilmeyen yöneticisi Thelonius Jaha’nın oğlu. Clarke’ın en yakın arkadaşıyken planlarını babasına ispiyonladığı için (en azından Clarke öyle sandığı için) şimdilerde araları açık. Suçu olmadığı halde sırf Dünya’ya inebilmek ve Clarke’ı korumak için kendini hapse attırmıştır.
Karakteri Emily Owens M.D.‘den tanıyabileceğiniz Eli Goree canlandırıyor.

Octavia BlakeThe 100 (Marie Avgeropoulos)

Bellamy’in asi ergen kız kardeşi. Ailesi, Ark’taki 2 ve daha fazla çocuk yapma yasağına karşı geldiği için 16 yaşında yakalanıp hapse atılır. 1 senenin ardından Dünya’ya gönderildiği için mutludur ve özgürlük ile doğayı keşfetmenin keyfini çıkarır.
Karakteri The Inbetweeners ve Cult ile tanıyabileceğiniz Marie Avgeropoulos canlandırıyor.

Finn CollinsThe 100 (Thomas McDonell)

Finn, Clarke’ın yanında olan, onun dediklerini yapan ve ekiptekilere de yaptırması için ona destek çıkan, iyi niyetli, sakin biri. Zamanla Clarke’a karşı romantik duygular da beslemeye başlıyor.
Karakteri Suburgatory ile tanıyabileceğiniz Thomas McDonell canlandırıyor.

 

Jasper JordanThe 100 (Devon Bostick)

Jasper gayet sıcakkanlı, saf ve iyi niyetli, tipik bir ergen arkadaş. Ark’ta en yakın arkadaşıyla birlikte yemek çalmaya çalışırken yakalanıp tutuklanmıştır. Dünya’da da tek niyeti yardım etmek, yemek bulmak, hoşlandığı Octavia’ya kendini göstermek olmuştur.
Karakteri çeşitli filmlerden ve Being Erica‘dan tanıyabileceğiniz Devon Bostick canlandırıyor.

 

Monty GreenThe 100 (Christopher Larkin)

Jasper’ın en yakın arkadaşı Monty, zeki ve teknolojik şeylerle arası oldukça iyi olan biri. Ark’la iletişime geçmek için başta Clarke olmak üzere bu konuda istekli olanlara yardım etmeye çalışıyor.
Karakteri Christopher Larkin canlandırıyor.

 

 

ARK’TA KALAN YETİŞKİN KARAKTERLER

The 100

Abigail “Abby” GriffinPilot (Paige Turco)

Ark’ta kalan yetişkin tayfamızdan Abby, Clarke’ın annesi ve buranın en önemli doktoru. Ark’ın yönetiminde de sözü geçenlerden biri. Kocasının ölümünü engelleyemediği için kızı ona öfkeli ve o da umutsuzca Dünya’da onunla tekrar biraraya gelip aralarını düzeltme isteğinde.
Karakteri Paige Turco canlandırıyor.

The 100Thelonius Jaha (Isaiah Washington)

Ark’ın başvurduğu kötü yönetim şekilleri nedeniyle sevilmeyen lideri. Bellamy kendisini vurduğu için geçirdiği ameliyattan beri komada.
Karakteri Grey’s Anatomy ile tanıyabileceğiniz Isaiah Washington canlandırıyor.

Marcus KanePilot (Henry Ian Cusick)

Ark’ın kurul üyesi ve Jaha’nın en büyük yardımcısı. Sözü Jaha’dan sonra geçen kişi. Hayatta kalmak ve her konuda kendini sağlama almak için her şeyi yapabilecek biri. Öyle ki Ark’taki bir grup insanı oksijen kazanmak için öldürmeyi dahi düşünebiliyor.
Karakteri elbette Lost‘un Desmond’ı olarak sevgimizi kazanan Henry Ian Cusick canlandırıyor.

1620680_648533445194363_7224227976367070885_n

YAYIN BİLGİLERİ VE REYTİNGLER

Dizi The CW’nun programından kendine anca yer bulup Mart’ın sonlarına doğru yayına başlayabildi. Yine de kanal -dizinin gelecek vaad ettiğini düşündüğünden olsa gerek- iyi reklam kampanyaları yaptı ve hatta uğruna Arrow arkasından yayınlanan yeni bilimkurgu The Tomorrow People‘ı Pazartesi’ye şutlayıp The 100’ı onun yerine yerleştirdi. Sonuç olarak ilk bölümde Arrow’un o günkü bölümünden bile yüksek reyting elde edip (0,9 reyting/ 2,66 milyon izleyici) güzel bir başlangıç yaptı. Son 4-5 bölümü sezon bittikten sonra yayınlanmasına rağmen (Haziran ortasında sezon finali yaptı) 0,6 reytingin altına sadece 2 kez düşerek güzel bir başarı gösterdi. The Tomorrow People’ı iptale götürerek 2. sezon onayını rahatça kaptı. 2. sezon 24 Ekim’de başlayacak ve 16 bölüm sürecek.

The.100.S01E02

SON SÖZ

The 100 çok iyi bir ilk bölümle açılış yapsa da ardından gelen birkaç bölümde ilk bölümde vaat ettiği şeyleri pek veremedi. Oldukça fazla mantık hataları (özellikle tıp konusunda) ve kötü oyunculuklarıyla hevesimizi kursağımızda bıraktı. 5-6 bölüm sonrasında ise gayet güzel toparlandı ve izleyiciyi  şaşırtmasıyla, ters köşeleriyle, oldukça heyecanlı hale gelen seyirliğiyle, yavaş yavaş kendini sevdirmeye başlayan karakterleriyle tekrar gönlümüzü aldı. Çok sağlam, dizinin güzel ve ilginç yerlere gideceğini gösteren bir sezon finaliyle de ilk sezonu kapattı.

Hem The CW dizilerinin hem de güzel bir bilim kurgu yapımının özelliklerini yeteri kadar barındıran The 100’a şans verecek herkese iyi seyirler…

the-100-premiere-ratings

ÖNEMLİ BAĞLANTILAR

Resmi Site | Wikipedia | Wikia | IMDB | TV.com | Facebook | Twitter

The-100-poster

Yazardan konu dışı bir not:

The 100 tanıtımı, aynı zamanda benim sitedeki 100. yazım oldu.
Bugüne kadar yazılarımı okuyan, beğenen ve yenilerini yazmam
için beni motive eden herkese  teşekkür ederim. 200’leri, 300’leri
ve daha nicelerini de yine hep birlikte görmek dileklerimle… :)