Kablolu Amerikan kanalı Starz’ın merakla beklenen yeni bilim kurgu dizisi Counterpart‘ın ilk bölümü, sonunda seyircilerle buluştu. Başrolünde Oscar ödüllü oyuncu J.K. Simmons‘ı bulunduran ve geçtiğimiz sene The Jungle Book adlı filmle adından sıkça söz ettiren Justin Marks‘ın imzasını taşıyan yapımın ilk 2 bölümünü ise The Imitation Game ve Passengers gibi filmlerin arkasında bulunan Norveçli ünlü yönetmen Morten Tyldum çekti.

Daha başlamadan direkt olarak 2 sezonluk onay alan Counterpart ilginizi mi çekti? O zaman gelin, sizin için hazırladığımız tanıtım yazısının aşağısına da bir göz atın. Bakalım Counterpart, şans verilecek diziler listenize girmeyi başarabilecek mi?

KONUSU

Howard Silk, Almanya’daki Birleşmiş Milletler biriminin alt kademesinde çalışan sıradan bir adamdır. Neredeyse 30 senedir aynı kurumda olan karakterimiz bir türlü istediği terfiyi alamamıştır. Bir yandan geçirdiği trafik kazasının ardından hala komada olan karısı Emily ile ilgilenen, bir yandan da yıllardır çalıştığı kuruma dair hiçbir şey bilmeyen Howard’ın hayatı, sıradan bir iş günü sabahı tamamen değişecektir. Howard, çalıştığı binanın aslında başka bir paralel evrene açılan kapı olduğunu öğrenecek ve burada kendisinin Prime lakaplı bambaşka bir versiyonu ile tanışacaktır.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR


Howard Silk / Prime:

Yukarıda da kısaca bahsettiğimiz Howard, herkesle iyi anlaşmaya çalışan kibar ve nazik bir adamdır. Ancak iş hayatında hiçbir zaman başarılı olamamış ve yıllarca aynı pozisyonda kalmıştır. Karakterimizin paralel evrendeki başka bir versiyonu olarak tanımlayabileceğimiz Prime ise Howard ile neredeyse taban tabana zıttır. Çoktan üst rütbelere ulaşmış olan Prime, daha sert ve umursamaz bir yapıya sahiptir. Bu rolde, 2014 yapımı Whiplash ile Oscar’ı evine götüren yetenekli oyuncu J.K. Simmons‘ı görüyoruz. Aktörümüzü, HBO’nun 6 sezon boyunca devam etmiş olan hapishane dizisi Oz’dan da tanıyor olabilirsiniz.

 


  • Emily Burton Silk: Howard’ın eşidir. Geçirdiği araba kazasının ardından komaya giren karakterimizi Howard her gün hastanede ziyaret etmekte ve ona sevdiği kitapları okumaktadır. Bu rolde, Olivia Williams‘ı görüyoruz. Oyuncumuzu Manhattan ve Dollhouse gibi dizilerden de tanıyor olabilirsiniz.
  • Peter Quayle: Howard’ın kendinden yaşça küçük olan patronudur. Karakterimiz Howard’ı sürekli küçük görmektedir. Bu rolde, Harry Lloyd‘u görüyoruz. Oyuncumuzu Game of ThronesManhattan ve Marcella gibi dizilerden de tanıyor olabilirsiniz.
  • Aldrich: Howard’ın bağlı olduğu Birleşmiş Milletler biriminin üst düzey çalışanlarından biridir. Bu rolde, Ulrich Thomsen‘ı görüyoruz. Oyuncumuzu Banshee ve The Blacklist gibi dizilerden de tanıyor olabilirsiniz.
  • Baldwin: Prime’ın bulunduğu evrenden gelen ve burada belirli insanları öldürmeye başlayan bir suikastçıdır. Zaten Howard’ın gerçekleri öğrenmesine ve Prime ile tanışmasına, Baldwin’in işlediği cinayetler sebep olmuştur. Bu rolde, İtalyan oyuncu Sara Serraiocco‘yu görüyoruz.

SON SÖZ

2 buçuk senedir merak ve heyecanla beklediğim Counterpart neyse ki ilk bölümüyle beni hayal kırıklığına uğratmadı. Hem sürükleyici konusu hem de J.K. Simmons‘ın birbirinden farklı 2 karakteri de başarıyla canlandırması ile bölümün sonuna ne ara geldiğimi fark etmedim bile. Eğer bilim kurgu türünü seviyor ve şu aralar başlayacak yeni bir dizi arıyorsanız, Counterpart’a bir şans vermenizi tavsiye ederim. Umarım dizi sezonun kalanında da ilk bölümdeki çizgisini korumaya devam eder ve  kısa sürede türü sevenlere rahatlıkla önerilen yapımlardan birine dönüşmeyi başarır.

Not: Dizinin ilk bölümü erken (10 Aralık) çıktı. Resmi olarak başlayacağı tarih 21 Ocak.

FRAGMANLAR