Bugün kıyıda köşede kalmış bir İngiliz komedisi ile karşınızdayız: Marley’s Ghosts

GİRİZGAH

2 sezon boyunca Gold ekranlarında yayınlanan Marley’s Ghosts‘un türü için fantastik/doğaüstü soslu komedi dizisi diyebiliriz.

Marley’s Ghosts‘un ekran macerası 30 Eylül 2015 tarihinde başlayıp 23 Kasım 2016 tarihinde sona erdi. İlk sezonu 3, ikinci sezonu ise 6 olmak üzere toplam 9 bölümden oluşuyor. Bölüm süreleri ise 26 ile 29 dakika arasında değişiyor.

Dizinin senaristliğini Daniel Peacock yapmış. İlk sezonu Ben Gosling Fuller, 2. sezonu ise Jonathan Gershfield yönetmiş. Yapımcıları arasında Simon LuptonLayla Smith ve Ben Farrell gibi isimler var.

KONU

(İlk bölüm ispiyonu (spoilerı) içermektedir.)

Marley Wise, 19 yıllık işi bitmiş bir evliliğin içindedir. Bir zamanlar aşık olduğu adam işsiz, bütün gün evde pinekleyen, ayyaş ve pasaklı bir hale gelmiştir. Kendisi için güzel anılarla dolu bir parazitten başka bir şey değildir an itibarıyla. Marley ise işinde başarılı, bakımlı, kırklı yaşlarında güzel bir kadındır. Önem derecesi düşük davalarda hakimlik yapmaktadır. Fakat bu günler iyi günleridir. Çok da iyi gitmeyen hayatı daha da çekilmez hale gelmek üzeredir. Kocası vefat eder. Yanlış anlaşılmasın; bu iyi bir şeydir. Kötü olan şey ise bu olaydan sonra Marley bir yetenek kazanmıştır. Hayaletleri görüp onlarla konuşabilmektedir. Kocası ile başlayan bu hayalet misafir olayı gizli sevgilisi ve kilise rahibesi ile devam edince Marley için işler iyice zıvanadan çıkar.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Konu bölümünde kendisinden epeyce bahsettiğimiz Marley karakterine Coupling, Green WingThe Worst Week of My Life gibi komedi dizilerinden tanıdığımız Sarah Alexander hayat veriyor.

Evi epeyce kalabalıklaşan ve özel hayat diye bir şeyi kalmayan Marley, bir an önce bu hayalet misafirlerinden kurtulmak istiyor.

Marley’nin kocası Adam rolünde SpartacusAgents of S.H.I.E.L.D. ve Dirk Gently’s Holistic Detective Agency gibi dizilerden yakinen tanıdığımız John Hannah‘yı izleme fırsatı yakalıyoruz. 

Ölmeden önce sefil bir ayyaş olan Adam, öldükten sonra karısının ve hayatın kıymetini anlamaya başlıyor.

Marley’nin iş arkadaşı ve gizli sevgilisi olan Michael karakterinde Uncle ve Benidorm dizilerinden hatırlanabilecek Nicholas Burns karşımıza çıkıyor.

Michael için yapışkan ve takıntılı ifadelerini kullanabiliriz.

Marley’in oturduğu sokağın sonunda bulunan kilisenin çatlak rahibesi olan Vicar karakterini ise İngilizlerin ünlü günlük drama dizisi EastEnders dışında The Interceptor, Ordinary Lies ve North & South gibi dizilerden de hatırlanabilecek Jo Joyner canlandırıyor.

Ölmeden önce alışılmışın dışında bir rahibe olan Vicar, öldükten sonra hayattan almadığı tatları almanın yollarını arıyor. Elbette çatlaklığı baki.

Marley’nin meraklı karşı kapı komşusu Tina karakterinde Mina Anwar‘ı, Tina’nın oğlu Gary karakterinde ise Harman Singh‘ı dizinin ilk sezonunda yardımcı rollerde izleme fırsatı yakalıyoruz ayrıca.

Dizinin konuk havuzunda ayrıca Ella-Rae SmithElizabeth BerringtonJuliet CowanSydney WhiteJack BenceRoger Ashton-GriffithsJim HowickBruce MackinnonPhillip RhysAnna Wilson-Jones ve Beattie Edmondson gibi isimler yer alıyor.

YAZARIN NOTU

Henüz ilk sezonunu bitirdiğim Marley’s Ghosts eğlenceli bir konuya ve hikaye akışına sahip, komediye katkı sağlayan ilgi çekici  hamleler yapan, oyuncu kadrosuyla dikkat çeken, her bir başrol oyuncusunun ayrı ayrı başarılı performanslar ortaya koyduğu, suratta daimi bir tebessüm bırakan, başarılı bir İngiliz komedisi olarak dikkat çekiyor. Umarım 2. sezonda da bu başarılı çizgisini devam ettirebilmiştir.

İngiliz komedilerini sevenler, kıyıda köşede kalmış başarılı komediler arayanlar, bu tarz fantastik konulara ilgi duyanlar ve Sarah Alexander ile John Hannah gibi ünlü oyunculara özel bir hayranlığı olanlar muhakkak denemeli bu diziyi.

İzleyecek olanlara iyi seyirler.

FRAGMANLAR