İngiliz kanallarından BBC One’da 15 Nisan 2019 tarihinde yeni bir komedi dizisi başladı: Ghosts

Yönetmenliğini Tom Kingsley‘nin üstlendiği, yapımcı kadrosunda Alison Carpenter, Simon Farnaby, Debra Hayward, Alison Owen ve Matthew Mulot gibi isimlerin yer aldığı, doğaüstü ögeler içeren komedi dizisinin ilk sezonu 6 bölümden oluşacak. 2. sezonunun olup olmayacağı ile ilgili ise henüz bir bilgi yok.

Henüz 2 bölümü geride kalan Ghosts‘un bölüm süreleri ise sırasıyla 29 ve 27 dakika uzunluğundaydı.

KONU

Alison ve Mike, birbirlerini seven ve iyi anlaşan, genç bir evli çifttir. Çiftimiz şu sıralar kendilerine kalacak yeni bir ev bakmaktadırlar. Maddi durumlarının çok da iyi olduğu söylenemez. Bütçelerine uygun yaşanabilir bir ev bulamamaktadırlar. Derken telefon çalar ve Alison’ın hiç tanışmadığı çok uzaktan bir akrabası olan 99 yaşındaki bir kadının hayata gözlerini yumduğu ve sahibi olduğu büyük eski kır evinin kadının başka bir yakını olmadığı için Alison’a miras kaldığı haberini alırlar.

Aradıkları fırsatın ayaklarına geldiğini düşünen çiftimiz bir takım tadilatların ardından bu evi yaşanabilir hale getirebileceklerine ve otel olarak çalıştırabileceklerine inanarak oraya taşınmaya karar verirler. Orada onları bekleyen şey ise eve bağlanmış durumda olan ve bu dünyadan ayrılamayan, evi de yeni birileriyle paylaşmak istemeyen ve bir an önce Alison ve Mike’dan kurtulma planları yapmaya başlayacak olan bir grup hayalettir.

KARAKTERLER

Alison karakterine Fresh Meat, Call the Midwife, Siblings ve Dead Pixels dizilerinden tanıdığımız Charlotte Ritchie hayat veriyor. Mike karakterini ise Kiell Smith-Bynoe canlandırıyor.

Hayaletlerimizden de kısaca bahsedecek olursak;

-Detectorists ve The Persuasionists gibi dizilerden anımsanabilecek Simon Farnaby‘yi doksanlı yılların başlarında ölen bir siyasetçi olan Julian rolünde izliyoruz. Pantolonsuz bir şekilde ölen ve o şekilde dolaşan Julian’ın bir de yeteneği var. Çok küçük miktarda da olsa küçük nesneleri hareket ettirebiliyor.

(Not: Julian karakteri için 1994 yılında olay yaratan bir şekilde ölen eski İngiliz milletvekili Stephen Milligan’dan ilham alınmış.)

Kaptan lakabıyla seslenilen ve hayalet grubunu idare etmeyi seven bir general rolünde Power Monkeys, Playing House ve There She Goes gibi dizilerden anımsanabilecek Ben Willbond karşımıza çıkıyor.

-Evin eski sahiplerinden olan ve her günün belli bir saatinde ölümünü tekrar tekrar yaşayan Lady Button karakterine Doctor Foster dizisinden anımsanabilecek Martha Howe-Douglas hayat veriyor.

-İlk gördüğü andan itibaren Alison’dan hoşlanmaya başlayan başarısız şair Thomas karakterini You, Me and the Apocalypse, The Wrong Mans ve Spy dizilerinden tanıdığımız Mathew Baynton canlandırıyor.

-Bir izci olan Pat rolünde Sex Education, Loaded ve The Aliens gibi dizilerden hatırlanabilecek Jim Howick‘i; ışıkları hafiften yakıp söndürebilme yetisine sahip bir mağara adamı olan Robin rolünde Laurence Rickard‘ı; yakılarak öldürülmüş çatlak bir kadın olan Mary rolünde Agatha Raisin ve The Windsors gibi dizilerden anımsanabilecek Katy Wix‘i; hafiften şakacı, biraz da aptal, neşeli bir tip olan Kitty karakterinde ise Miracle Workers ve Loaded dizilerinden anımsanabilecek Lolly Adefope‘yi izleme fırsatı yakalıyoruz ayrıca.

İlk iki bölüm itibarıyla fena bulmadığımı söyleyebilirim diziyi. Absürt komedileri seven bünyelerin deneyebileceği bir iş olmuş. Genel olarak tipler de fena çizilmemiş diyebilirim. Akıcı, tempolu bir dizi ve eğlenceli de. İzlemeye niyeti olanlara iyi seyirler dilerim.

Bu da dizinin fragmanı: