Bugünkü tanıtımımız sona ermiş bir İngiliz komedisi için geliyor: Spy

GİRİZGAH

Spy, 14 Ekim 2011 – 26 Aralık 2012 tarihleri arasında yayınlanmış ve ömrü 2 sezonla sınırlı kalmış. İlk sezonu 6 bölümden, 2. sezonu ise 10+1 (Sezonun hemen bitiminde bir de ‘Yılbaşı Özel Bölümü’ yayınlanmış.) bölümden oluşmakta.

Dizinin yaratıcısı Simeon Goulden. Dizinin ilk sezonunu ilk yönetmenlik tecrübesini bu dizide yaşayan ve sonraki yıllarda Cuckoo, Catastrophe ve Sex Education dizilerinde de iyi işler çıkaran Ben Taylor yönetmiş. İkinci sezonun yönetmenliğini ise John Henderson üstlenmiş. Yapımcı koltuğunda Goulden’a Lucy LumsdenJimmy MulvilleHelen WilliamsCharlie Leech ve Margot Gavan Duffy gibi isimler eşlik etmiş.

Dizinin başrolü Darren Boyd, dizide gösterdiği performansla 2011 yılında British Comedy Ödülleri’nde ve 2012 yılında BAFTA Ödülleri’nde “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü kazanmış. Ayrıca dizi, “En İyi Komedi” dalında 2011 yılında British Comedy Ödülleri’ne ve 2012 yılında Uluslararası Emmy Ödülleri’ne aday gösterilmiş.

Dizinin adı “Spy” yani ‘Ajan/Casus’ olsa da dizinin bir aksiyon-komedi dizisi olduğunu düşünmemek lazım sırf ismine bakarak. Ofis ve aile komedisi ögelerini harmanlayan bir iş sunmuşlar diyebilirim.

KONU

Tim, bilgisayar programlaması üzerine bir üniversite öğrenimi almış, uzun yıllardır teknolojik ürünler satan bir mağazada satış sorumlusu olarak çalışan, hayal kurmaktan uzak, sıradan bir hayatı olan bir adam. Derken günlerden bir gün Tim bir mini uyanış gerçekleştiriyor. Yeni bir iş bulmak amacıyla işinden ayrılıyor ve hayatına yeni bir heyecan katmak istiyor. Elbette umduğu tarzda heyecanlı işler de Tim’i beklemekte değil. Aradığı tarzda heyecanlı bir iş bulamayınca bir devlet kurumunda veri giriş personeli kadrosu için mülakata girmeye karar veriyor. Mülakat için kurum binasına gittiğindeyse odaları karıştırıyor ve kendini yanlışlıkla MI5’ın casus alımı sınavında buluyor. Neyin sınavına girdiğinin farkında bile olmadan sınavda başarılı oluyor ve ajan olmaya hak kazanıyor. O andan itibaren de Tim’in renksiz hayatı birden renklenmeye başlıyor.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

=Tim=

Konu bölümünde kendisinden epey bir bahsettiğimiz Tim karakterine Stan Lee’s Lucky Man, Fortitude ve The Delivery Man gibi dizilerden tanıdığımız Darren Boyd hayat veriyor.

Tim, yaklaşık 1 yıl önce karısı tarafından boşanmış. Hayatında yeni bir aşk da yok. Tek bir arkadaşı olan, tek çocuğu tarafından sevilmeyen, saygı duyulmayan ve küçümsenen bir adam kendisi. Öz güveni yüksek değil, sakarlık da ciddi seviyelerde. Kazara girdiği yeni işini çevresindekilere anlatıp havasını atıp imajını tazelemesi de yasak bu arada.

=Marcus=

Tim’in 9 yaşındaki oğlu. Büyümüş de küçülmüş diye tarif edilebilecek bir çocuk. Son derece zeki, kibirli, soğukkanlı, girişken ve yaşına göre çok çok olgun biri. Annesinin babasını boşamış olmasından ve yeni bir sevgili yapmasından son derece memnun. Oldukça ezik biri olarak gördüğü babasıyla yaşamak zorunda kaldığı günlerden ise hiç memnun değil. Her fırsatta onu sert bir şekilde eleştirmekten geri de durmuyor ayrıca. Tim’in başının tatlı olmayan belası diyebiliriz onun için.

Karakteri Jude Wright canlandırıyor.

=Müfettiş=

Tim’in kabul edildiği MI5 birimin sorumlusu. Az biraz kafadan çatlak, acımasız ve coşkulu bir alkolik. Tim’e hemencecik kanı kaynıyor ve birime yeni katılanlar arasında en çok onun üstüne titriyor.

Karaktere My Family, Galavant ve Bounty Hunters gibi dizilerden hatırlanabilecek Robert Lindsay hayat veriyor.

=Caitlin=

Tim ile aynı gün sınava giren ve aynı birimde işe başlayan bir MI5 ajanı. İlk günden itibaren Tim ile aralarında iyi bir elektrik oluşuyor. Tim’in aksine işe uygun biri. Soğukkanlı ve sempatik bir kadın.

Karakteri Raised by Wolves, Inside Men ve Home gibi dizilerden hatırlanabilecek Rebekah Staton canlandırıyor.

Bu dörtlüye ek olarak;

-Tim’in eski karısı Judith rolünde Blunt TalkDoll & Em ve Some Girls gibi dizilerden hatırlanabilecek Dolly Wells karşımıza çıkıyor.

-Judith’in sevgilisi ve Marcus’un okul müdürü olan ve Tim ile de ısrarla arkadaş olmaya çalışan sevgi dolu bir adam olarak tarif edebileceğim Philip karakterinde Humans, Mr Selfridge ve Dead Boss dizilerinden yakinen tanıdığımız Tom Goodman-Hill‘i izleme fırsatı yakalıyoruz.

-Tim, Marcus, Judith ve Philip’in birlikte gittikleri aile terapisti Paula karakterine A Young Doctor’s Notebook & Other Stories, Cleaning Up ve Unforgotten gibi dizilerden anımsanabilecek Rosie Cavaliero hayat veriyor. Paula için Tim’den hoşlanan epey çatlak bir kadın diyebiliriz.

-Marcus’un ciddi ve seviyeli bir birlikteliğinin olduğu, destekleyici kız arkadaşı Justine karakterine Ellie Hopkins hayat veriyor.

-Tim’in kankası Moritz rolünde ise Ed Coleman‘ı izliyoruz. Moritz, Tim’in çevresindeki insanlar arasında Tim’in yeni hayatı hakkında bilgi sahibi ilk ve tek kişi konumunda.

Dizinin 2. sezon kadrosunda Mark Heap (Friday Night DinnerUpstart Crow) de yer alıyor. Konuk oyuncu havuzunda ise Dominic ColemanAnna SkellernPip Torrens ve Abigail Hardingham gibi isimler bulunuyor.

YAZARIN NOTU

Henüz ilk sezonunu izlediğim Spy’ın oldukça başarılı bir komedi dizisi olduğunu düşünüyorum. Hikayesi gayet eğlenceli ve temposu da yerinde. Oyuncular ve yönetmen de oldukça iyi iş çıkarıyor. Karakterler de tek tek iyi yansıtılmış durumda. Eli yüzü düzgün bir komedi olmuş kısacası The Spy. İngiliz komedisi seven bünyeler bir şans vermeliler kesinlikle bu diziye. Umarım 2. sezonu da aynı kalitede devam etmiştir.

FRAGMAN