Bugünün dizi tanıtımı bir yerli dizi için geliyor: Tek Yürek

Tek Yürek‘in ekran macerası 7 Şubat 2019 tarihinde TRT 1 ekranlarında başladı ve an itibariyle 5. bölümünü geride bıraktı. Gerçek bir hikayeden yola çıkılarak senaryolaştırılan hikaye Meriç DemirayBanu Tekcan ve Elif Asılkefeli Yeter üçlüsü tarafından kaleme alınıyor. Yönetmenliğini ise Bodrum Masalı ve Kuzey Güney dizileriyle isim yapan Mehmet Ada Öztekin üstleniyor. Öztekin’e yönetmen koltuğunda yine bu iki dizide beraber çalıştığı Nezaket Coşkun da eşlik ediyor.

Tek Yürek için spor soslu ve hafiften aksiyon aromalı bir gençlik ve aile draması diyebiliriz. Perşembe akşamları yayınlanan dizinin bölüm süreleri 120-150 dakika arasında değişiyor.

Dizinin ilk 4 bölümünün AB Grubu’nda elde ettiği reytingler, izlenme payları ve sıralamadaki yerleri ise şu şekilde:

-Birinci Bölüm: 4.01 reyting oranı ve 8.62 izlenme payı (Genel sıralamada 6., diziler sıralamasında 4. sırada)

-İkinci Bölüm: 4.13 reyting oranı ve 9.24 izlenme payı (Genel sıralamada 6., diziler sıralamasında 4. sırada)

-Üçüncü Bölüm: 4.76 reyting oranı ve 10.91 izlenme payı (Genel sıralamada 5., diziler sıralamasında 4. sırada)

-Dördüncü Bölüm: 5.32 reyting oranı ve 12.10 izlenme payı (Genel sıralamada 4., diziler sıralamasında 3. sırada)

Zor bir yayın gününde Bir Zamanlar Çukurova, Çarpışma, Avlu ve Bizim Hikaye gibi dizilerle çekişen Tek Yürek, her hafta elde ettiği rakamları yükselterek yoluna devam etmekte.

KONU

Halit, kızı Deniz ve oğlu Rüzgar ile birlikte Kanada’da yaşayan bekar bir adam. Yıllar önce eşiyle birlikte Kanada’ya taşınıp profesyonel ligde buz hokeyi antrenörlüğü yapmaya başlamış. Eşi, çocukları, sevdiği bir mesleği falan çok güzel bir hayatı varmış orada. Derken bir süre önce eşini trafik kazasında kaybetmiş. Çok kısa bir süre önce de sinirlerine hakim olamayıp kendi takım oyuncusuyla çok şiddetli bir kavga edince Kanada’daki antrenörlük lisansı süresiz olarak askıya alınmış. O da bunun üzerine çocuklarını da yanına alarak bir süreliğine memleketine taşınmaya karar vermiş.

İstanbul’da, Zeytinburnu’nda, Halit’in babasından kalma eski bir ev beklemektedir onları orada. Bu ev de Halit’in çocukluğunu geçirdiği bir kenar mahallede bulunmaktadır. Halit elbette alışkındır eski mahallesine ve dinamiklerine ama yurt dışında büyüyen çocukları için tamamen farklı bir atmosfere sahiptir bu mahalle.

Halit, ayağının tozuyla yeni bir iş teklifi alır memleketinde. Bu teklif de hiç tanımadığı ve tesadüfen karşılaştığı Zeytinburnu Belediye Başkanı’ndan gelir. Vizyon sahibi, sporu seven ve girişimci biri olan belediye başkanı bir buz hokeyi takımı kurmak istediğini ve eğer takımı çalıştırmayı kabul ederse mutlu olacağını söyler Halit’e. Halit de düşündükten sonra bu sürpriz teklifi kabul eder ve oldukça zorlu bir yolculuğa doğru ilk adımını atar. Çünkü ortada henüz bir takım yoktur. Zoru seven Halit ve belediye başkanının takım için aklındaki oyuncular ise mahallenin yanlış sularda gezen ve başları beladan kurtulmayan delikanlı gençleridir. Buz hokeyi oynamayı ya da buz hokeyinin ne olduğunu bilmeyi bırak hiç buzun üzerine çıkmamış ya da dışarıda paten bile kaymamış gençler.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

=Halit=

Konu bölümünde kendisinden epeyce bahsettiğimiz Halit, cesur, gözü pek, mert, soğukkanlı ama yeri geldiğinde sinirlerine o kadar da hakim olamayan ve kavga etmeye başlayabilen, sert mizaçlı ve iyi kalpli bir adam. İmkansız gibi görünen bu yeni maceraya çıkarken hem sevdiği spordan uzak kalmak istemiyor hem de mahallenin özünde iyi gençlerini beladan uzak tutmak için sporun iyi bir araç olduğunu düşünüyor. Kendisi de bu yollardan geçtiği için gençlerin içlerindeki öfkeyi en iyi bu sporla sahaya yansıtabileceğinin bilincinde. Çünkü yeri geldiğinde içinde ciddi kavgalar barındıran bir spor dalı buz hokeyi.

Trafik kazasında kaybettiği rahmetli karısını hala çok özlemekte ve çocuklarına eskiye oranla daha sıkı sıkıya tutunmakta Halit.

Karaktere Sakarya-Fırat ve Hayat Şarkısı dizilerinden tanıdığımız Tayanç Ayaydın hayat veriyor.

=Deniz=

Halit’in kızı. Çocukluğu Kanada’da geçmiş, aklı başında, vizyon sahibi bir genç kız. Kanada’dan İstanbul’a taşınmaktan pek memnun değil. Hayattaki en büyük tutkusu kemanı. Bir an önce İstanbul’da konservatuvara kayıt yaptırmak ve eğitimine devam etmek istiyor.

Karakteri Avlu ve 4N1K dizilerinden anımsanabilecek genç oyuncu Eslem Akar canlandırıyor.

=Rüzgar=

Halit’in oğlu. Kendi halinde, sessiz sakin, pek konuşkan ve sosyal olmayan bir çocuk. Elinden bilgisayar, tablet, cep telefonu vb. elektronik ürünler hiç eksik olmuyor. Tam bir oyunkolik.

Karakteri Çukur dizisinden anımsanabilecek Doğan Can Sarıkaya canlandırıyor.

=Yiğit=

Mahalledeki 6 gençten oluşan arkadaş grubunun lideri diyebiliriz onun için. Hem yetim hem de öksüz bir şekilde büyümüş Yiğit. Bir yandan okulu bırakıp erken yaşta büyümek zorunda kalırken bir yandan da küçük erkek kardeşini büyütüp okutmaya çalışmış. Zor bir hayat yaşamış ama hiçbir zaman mücadele etmeyi ve savaşmayı bırakmamış.

Annesinin ölüp babasının da hapse düşmesinin ardından Yiğit’e ve kardeşine mahallenin pis işlerinden sorumlu biri olan ve Yiğit’in babasının bir arkadaşı olan Sait kol kanat germiş, ihtiyaçları olduğunda ceplerinden parayı eksik etmemiş. Yiğit de bu sebeptendir ki ona gönül borcunu ödemek için Sait’in pis işlerini yapmakta uzun bir süredir. Onun için hiç sorgulamadan, gözü kara bir şekilde olaylara dalmakta ölümüne. Kardeşi dışında bu hayata sıkı sıkıya tutunmak için bir diğer sebebi de 5 yakın arkadaşı elbette. Aile gibi olduğu bu 5 kişi için her şeyi yapar Yiğit.

Özü sözü bir, korkusuz, aksiyonu seven biri. Yeri geldiğinde tam bir maganda olabildiği gibi yeri geldiğinde ise epey kibar biri de olabiliyor. Arabesk müziğe karşı özel bir tutkusu var.

Karaktere hayat veren Hilmicem İntepe‘yi 3 kez katıldığı Survivor yarışması ve Bodrum Masalı dizisinden tanıyoruz.

=Yusuf=

6 kişilik arkadaş grubunun bir üyesi. Bir spor salonunda temizlik personeli olarak çalışıyor. Ekibin giyimine kuşamına en çok özen göstereni, en çapkını. Yalanı, palavrayı da sever. Arkadaşları dışında bu hayattaki tek yakını ablası. Ablasını çok sever ama onu kızdıracak şeyler yapmaktan da geri durmaz. Bir suç işlemiş bir süre önce ve denetimli serbestlik ile dışarıda. Her hafta karakola gidip imza vermek zorunda.

Karakteri canlandıran Anıl Tetik‘i 2 kez katıldığı Survivor yarışması dışında Hayat Bazen Tatlıdır isimli bir diziden anımsamanız mümkün.

=Oğuzhan=

6 kişilik arkadaş grubunun bir üyesi. Babası rahmetli olmuş. Tek yakını yaşlı annesi. Belediyenin buz pistinde hasta annesinin tedavi masrafları için sigortalı bir işe ihtiyaç duyması sebebiyle güvenlik görevlisi olarak işe başlıyor. Buz pistinde çalışıyor olması dolayısıyla da ekibin Halit’in radarına girmesine sebep oluyor.

Kalbi de tıpkı yüzü gibi temiz bir genç Oğuzhan. Normal şartlarda pek belaya bulaşacak bir tip değil ama arkadaşları için ölüme bile gider. Ekibin en matrak, en sempatik üyesi diyebiliriz herhalde onun için.

Karakteri Atakan Yılmaz canlandırıyor.

=Mazlum=

6 kişilik arkadaş grubunun bir üyesi. Ekibin en hararetli, en kavgaya meyilli, en kaba saba ama bir o kadar da komik üyesi. Alkolik bir baba ve babasından dayak yiyen ama ses etmeyen bir anne sorunu var onun da. Dışarıdan çok güçlü bir aslan gibi görünür ama içinde duygusal bir kedidir. Ne iş olsa yapan bir tiptir. Bazen hamallık yapar bazen de Yiğit’e Sait’in işleri için yardım eder. Yemek yemek en büyük tutkusudur. Mahallenin kızlarından Yaren’e aşıktır ayrıca gizliden gizliye.

Karaktere hayat veren Tugay Bahşi‘yi Bodrum Masalı dizisinden anımsayabilirsiniz.

=Akif=

6 kişilik arkadaş grubunun bir üyesi. Pek gülerken görmediğimiz ve dikkat çekmeyi pek sevmeyen biri. Ekibin en yalnız üyesi. Başında ne ana var ne baba. Ne de bir kardeş. Tek yakını dostları. Aşık olduğu biri de yok. Bir araba tamirhanesinde çok sert, insanlıktan uzak bir patronla çalışıyor. Orada yiyip içip orada uyuyor ayrıca.

Bu dizi TV’deki ilk işi olan Kaan Altay Köprülü canlandırıyor karakteri.

=Umut=

6 kişilik arkadaş grubunun 6. ve son üyesi. Mahallenin kötü adamı Sait’in oğlu. Ama ona hiç mi hiç benzemez karakter olarak. Diğerlerinden yaşça daha küçüktür Umut. Daha uysal ve daha duygusaldır ayrıca. Kavgaya falan gidildiğinde uzakta durup erketeye yatan kişi odur grupta. Saf, iyi kalpli, bir öz güven problemi olan, oldukça zeki biridir Umut. Annesi ortalıklarda yoktur. Babasından çok korkar. Hafiften kekemedir.

Karakteri Diriliş: Ertuğrul dizisinden anımsanabilecek Arda Aranat canlandırıyor.

=İlknur=

Yusuf’un ablası. Onun üzerine titriyor başını belaya sokup da denetimli serbestliğini bozarak hapse düşmemesi için. Sadece Yusuf’a değil onun tüm arkadaşlarına da ablalık ediyor ayrıca İlknur. Halledebileceği bir sorunları olduğunda hemen yardımlarına koşuyor. Mahallede bir kuaför dükkanı işletiyor. Yıllar önce bir gönül kırıklığı yaşamış ve sonrasında gönül işlerine kapısını kapamış. Sait de bu kapalı kapıyı bir kedi misali tırmalamakta uzun yıllardır İlknur hiçbir zaman yüz vermese de.

Karaktere Kadın İsterseGece SesleriKlavye Delikanlıları gibi diziler dışında Osmanlı Cumhuriyeti ve İki Genç Kız gibi sinema filmlerinden yakinen tanıdığımız Vildan Atasever hayat veriyor.

=Sait=

Mahallenin kötü adamı. Görünürde bir kahvehane ve internet kafe işletiyor ama arka planda kumar, uyuşturucu ve tefecilik gibi pis işler döndürüyor. Yiğit başta olmak üzere mahallenin gençlerinin saygı duyduğu biri Sait. Onlar üzerinde büyük bir etkisi ve yaptırım gücü var. Halit’in mahalleye gelişi işleyen tekerine çomak sokuyor bir nevi ve bu sebeple ondan hiç haz etmiyor.

Öyle sıradan diye tarif edilebilecek bir kötü adam modeli değildir Sait. Mesela gençleri çıkarları için kullanmayı sever ama onları gerçekten önemser de. Çok sert ve korkutucu bir profilden ziyade dengesiz ve muzip bir profil çizer.

Karaktere hayat veren Alpay K. Atalan‘ı Genco dizisi dışında Ev ve Anadolu Kartalları gibi sinema filmlerinden de anımsayabilirsiniz.

=Selçuk=

Sait’in yanında çalışır. Bir dediğini iki etmez. Gözüne girmek için çabalar sürekli olarak. Ayak işlerini halleder ama Sait ona önemli konularda pek güvenmez onu beceriksiz gördüğü için. O konularla daha çok Yiğit’in ilgilenmesini ister ki bu durum da Selçuk’u rahatsız eder. Selçuk içten içe bozulur aslında bu duruma ama ne Sait’e ne de Yiğit’e yansıtmaz. Tam bir görev adamıdır. Pek zeki değildir.

Karakteri Şakir Güler canlandırıyor.

=Osman=

Yiğit’in kardeşi. Derslerinde başarılı, akıllı ve uslu bir lise öğrencisi. Ağabeyinin kendisini okutmak için yaptığı fedakarlıkların farkında ve onu çok seviyor.

Karakteri İbrahim Yıldız canlandırıyor.

=Asude=

Halit’in kayınvalidesi. Çok varlıklı, kendini beğenmiş bir kadın. Kızı ile evlenmesinden, onu alıp yurt dışına taşınmasından ve kızının ölümünden ötürü Halit’i suçluyor ve hazır yurda geri dönmüşlerken torunlarının velayetini bu hiç anlaşamadığı adamın elinden almak istiyor.

Karaktere Kadriye Kenter hayat veriyor.

=Aslı=

Yusuf’un çalıştığı spor salonunda tanıştığı, etkilendiği ve tavlamaya çalıştığı bir zengin kızı.

Bu dizi TV’deki ilk işi olan Rüya Demirbulut canlandırıyor karakteri.

=Yaren ve Hazal=

Bizim gençlerle çocukluktan beri arkadaş olan 2 genç kız. Erkeklerin desteğe ihtiyaçları olduklarında, başları sıkıştıklarında onlara yardıma koşuyorlar. İkisi de oldukça iyi kızlar ve İlknur’un kuaföründe çalışıyorlar.

Hazal, uzun yıllardır Yiğit’e aşık ve Yiğit’ten bu konuda artık ciddi bir adım atmasını bekler durumda.

Hazal karakterine Cesur Ve Güzel dizisinden anımsanabilecek Cansu Türedi hayat veriyor. Yaren karakterini ise bu dizi TV’deki ilk işi olan Melis Burnukara canlandırıyor.

Zeytinburnu Belediye Başkanı Vural karakterinde ise tecrübeli oyuncu Hakan Salınmış‘ı izliyoruz.

YAZARIN NOTU

4. bölümü biraz zayıf kalmakla birlikte ilk 5 bölümde sergilediği performanstan memnun kaldım dizinin. Draması tadında. Ara ara kullandıkları karakter/durum komedisi de tat veriyor. İşin spor kısmı biraz geride kalıyor gibi ama açılacak gibi de duruyor. Karakterler ve oyuncu seçimlerinden de memnunum. Akif ve Rüzgar hariç her karakter ucundan kıyısından bir şeyler katıyorlar bana göre diziye. Sait cidden izlenesi/sempatik bulunası bir kötü karakter. Vildan Atasever’i bu tarz yetişkin bir rolde izlemek garip ama güzel bir duygu. Yakışmış bence role. Tayanç Ayaydın, yeni imajıyla oldukça havalı görünüyor ve yakışmış o da rolüne. Bir Survivor müptelası olarak Survivor’dan çıkma 2 oyuncuyu yan yana izlemek de ayrı bir keyif. Oğuzhan ve Mazlum da oldukça renkli karakterler olmuş ayrıca. Mehmet Ada Öztekin-Nezaket Coşkun ikilisi tıpkı Bodrum Masalı’nda olduğu gibi yine iyi iş çıkarıyorlar yönetmen koltuğunda. Hikayesi de 4. bölüm dışında iyi aktı cidden şu ana kadar.

Dizinin reytingleri oldukça iyi durumda. Kanalı da TRT olduğu için kolay kolay iptal olmaz öyle hemen zaten. En kötü ihtimalle 25 bölümü falan görür. Ben de böyle izlenesi devam ettiği sürece izlemeye devam ederim.

FRAGMANLAR

Bu da Ümit Besen fanı gençlerimizin eski İnönü Stadyumu çevresindeki Beleştepe usulü misali taverna manzaralı klasik küçük eğlencelerinden bir sahne ilk bölümden: