BBC‘nin mutfağından çıkma eğlenceli İngiliz komedisi Cuckoo’nun tanıtımına hoş geldiniz!

Cuckoo, 25 Eylül 2012 tarihinde BBC One ekranlarında yayın hayatına başladı. 6 bölümlük ilk sezonunun ardından kadroda 2 değişikliğe gidilerek 2014 ve 2016 yıllarında 7’şer bölümlük 2 sezonu daha yayınlandı. 2. ve 3. sezonlar, BBC Three‘de yayınlandı ve çok geçmeden BBC Three’nin tüm zamanlarda en çok izlenen komedi dizisi unvanına sahip oldu. Yayınlanan 3 sezonluk süreç, başrol oyuncusu Greg Davies‘e BAFTA Ödülleri‘nde ve British Comedy Awards‘ta komedi dalında birer defa ‘En İyi Erkek Oyuncu’ adaylığının yanında yine British Comedy Awards’ta ‘En İyi Yeni Komedi’ ödülü getirdi diziye.

Hali hazırda 4. ve 5. sezon onaylarını da cebinde bulunduran Cuckoo’nun yaratıcıları Robin French ve Kieron Quirke. İlk 2 sezondaki bölümleri Ben Taylor yönetirken son sezonun yönetmenliğini ise Paul Murphy üstlendi. Yapımcı koltuğunda ise Dan HineAsh AtallaEmma LawsonRobin French ve Kieron Quirke gibi isimler oturuyor. Bölüm süreleri ise 26 ile 31 dakika arasında değişiyor.

Dizinin konusu ise kısaca şöyle:

Thompson ailesinin 2 çocuğundan büyük olanı Rachel, üniversite öğrenimine ara vererek çıktığı dünya turundan bir sürprizle dönmüştür. Sürprizin adı Cuckoo’dur. Rachel, Cuckoo ile Tayland’da tanışmış, ikili arasında büyük bir aşk başlamış ve evlenmişlerdir. Thompson ailesi için ise bu garip, patavatsız ve sınır problemleri olan sinir bozucu adamı aileye kabul süreci başlamıştır ister istemez. Cuckoo’nun aileye dahil olmasının ardından Thompsonların başından geçen eğlenceli olayları takip etmek de biz izleyicilere düşmektedir.

Dizinin ilk sezonunun ana kadro beşlisi aşağıdaki resimde gördüğümüz isimlerden oluşuyor.

(Soldan Sağa) Tyger Drew-Honey, Tamla Kari, Andy Samberg, Greg Davies ve Helen Baxendale

İkinci ve üçüncü sezonların ana kadro beşlisi ise aşağıdaki resimde gördüğümüz isimlerden oluşuyor.

(Soldan Sağa) Tyger Drew-Honey, Esther Smith, Taylor Lautner, Greg Davies ve Helen Baxendale

Ken Thompson (Greg Davies):

Ailemizin babası. Bir hukuk firmasında avukatlık yapıyor. Kızının yanına yakıştıramadığı, kızının geleceği için uygun bulmadığı ve hiç haz etmediği zoraki damadı Cuckoo’nun aileye dahil oluşunu sindirmek zorunda kızının mutluluğu için. Bu zor yolda aileden kendisine pek bir destekçi bulabildiği de söylenemez.

Greg Davies’i Man Down ve The Inbetweeners dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Lorna Thompson (Helen Baxendale):

Ailemizin annesi. Eşi Ken’in aksine Cuckoo’ya sempati ile yaklaşıyor, kızının mutluluğuna canıgönülden ortak oluyor. Ken’in aksine olaylara fazla rahat yaklaşan bir karakter olduğunu söyleyebiliriz Lorna’nın.

Helen Baxendale’ı Friends ve Cold Feet dizilerinden tanıyabilirsiniz.

Dylan Thompson (Tyger Drew-Honey):

Ailenin lise çağındaki haşarı ergen oğlu. Ablasının yeni kocasına bakış açısı, Ken ve Lorna kadar siyah veya beyaz değil. Çıkarcı bir kişiliğe sahip Dylan’ın aşağı yukarı her konudaki birincil önceliği kendi menfaatleri.

Tyger Drew-Honey’yi Outnumbered dizisinden hatırlayabilirsiniz.

Rachel Thompson (Tamla Kari ve Esther Smith):

Rachel karakteri ilk sezonda Tamla Kari, ikinci ve üçüncü sezonlarda ise Esther Smith tarafından canlandırılıyor. İlk sezonda yüzsüzlüğü sayesinde sinir bozucu seviyelere ulaşan Rachel karakteri oyuncu değişikliğinin ardından çok daha sempatik bir tasvirle karşımıza çıkıyor.

Tam bir aşk kadını olarak tarif edilebilecek Rachel karakterine ilk sezonda hayat veren Tamla Kari’yi The Musketeers dizisinden, Esther Smith’i ise Uncle ve Cockroaches dizilerinden anımsayabilirsiniz.

Cuckoo (Andy Samberg):

Yukarıda da belirttiğim üzere garip, patavatsız, sınır problemleri olan sinir bozucu bir adam. Rachel’a deliler gibi aşık, aileye kendini kabul ettirme derdinde.

Karaktere hayat veren Andy Samberg’i Brooklyn Nine-Nine dizisinden tanıyabilirsiniz.

Dale (Taylor Lautner):

2. sezonda kadroya dahil oluyor. Cuckoo’nun geçmişinden gelen biri. Tıpkı Cuckoo gibi garip ve ağzında bakla ıslanmayan biri olsa da ona zıt olarak son derece sempatik biri. Nepal’de bir tarikat içinde, çeşitli hurafelerle kafası yıkanmış bir şekilde, medeniyetten uzak bir şekilde büyümüş olan Dale’in en büyük artısı ise pamuk gibi kalbi.

Karaktere hayat veren Taylor Lautner’ı Alacakaranlık film serisinden ve Scream Queens dizisinden tanıyabilirsiniz.

Dizide tekrar eden rollerle yer alan bazı karakterler ve bu karakterlere hayat veren oyuncular ise şunlar:

Connie (Selina Griffiths):

Thompsonların komşusu ve Lorna’nın en yakın arkadaşı. Cuckoo kadar olmasa da epey bir sinir bozucu olduğunu söylemek mümkün.

Steve (Kenneth Collard):

Connie’nin kocası. Epey garip tavırları ve sınır problemleri olsa da sempatik ve eğlenceli biri.

Aktörü I Want My Wife Back ve A.D. The Bible Continues dizilerinden anımsayabilirsiniz.

Ben (Matt Lacey):

Diziye 2. sezonda Rachel’a sevgili kontenjanından dahil oluyor. Cuckoo’nun aksine basit zevkleri olan, planlı ve programlı yaşamayı seven biri. Ken’in çalıştığı hukuk firmasında avukatlık yapıyor.

Zoe (Holly Earl):

Steve ve Connie’nin kızı. Dylan’ın kör kütük aşık olduğu bücür, fettan güzel.

Karaktere hayat veren Holly Earl’ü Beowulf: Return to the Shieldlands dizisinden anımsayabilirsiniz.

YAZARIN GÖRÜŞÜ

Benim ilk 2 sezonunun tamamını büyük keyif alarak izlediğim, 3. sezonda düşüş gösterse de izlenir kıvamda devam ettiğini düşündüğüm bir komedi dizisi oldu Cuckoo. İlk 2 sezonu ile şu ana kadar yapılmış en komik İngiliz komedisi olduğu kanaatindeyim. Dizi çoğu komedi dizisinin aksine sadece gülümsetmiyor, bolca kahkaha da attırıyor. Hikayesi her daim son derece akıcı durumda ve insanı içine çekip arka arkaya izleme isteği uyandırıyor. Durum komedisinin çok başarılı bir örneği olmuş dizi kesinlikle.

Karakterlerin tamamı çok başarılı bir şekilde yazılmış. Pozitif veya negatif yönde duygusal bir bağ kurmamak imkansız cidden karakterlerle. Empati duygusu çoğu zaman doruklarda yaşanıyor diyebilirim. Kadrodaki bütün oyuncular da görevlerini layıkıyla yerine getiriyor. Başta Greg Davies olmak üzere herkes döktürüyor. Sadece ana karakterler değil tekrar eden rollerde yer alan oyuncular da komediye büyük katkı sağlamayı ihmal etmiyor.

Tekrar eden rollerde yer alan oyuncular demişken Kenneth Collard’a ayrı bir parantez açmadan geçemeyeceğim. Müthiş bir karakter çıkarmış ortaya. Yer aldığı sınırlı sürelerde komediye katkısı çok büyük gerçekten Steve karakterinin. Tez vakitte bu adamın başrolde olduğu yeni bir komedi dizisi çıksa süper olur açıkçası.

Şöyle uzaktan baktığımızda pek dikkat çekmeyen ve ön yargıyla yaklaşılması muhtemel bir dizi olan Cuckoo için varsa ön yargılarınızı ve soğukluğunuzu kırın ve en azından 2-3 bölüm şans verin derim ben. Pişman olmazsınız!

Bu da fragmanı:

İzleyecek olanlara iyi seyirler! :)

IMDBWikipediaResmi Site