Harry Potter yazarı J.K. Rowling’in Robert Galbraith ismiyle yazdığı kitap serisinin TV uyarlaması olan Strike, 27 Ağustos’ta başlıyor. BBC 1’da başlayacak olan bu sezon The Cuckoo’s Calling (Guguk Kuşu) uyarlaması olacak. 1’er saatlik 3 bölümden oluşacak. 2. kitap The Silkworm (İpekböceği) ile 3. kitap The Career of Evil da 1’er saatlik 2 bölümden uyarlanacak.

Dizi, özel dedektif Cormoran Strike ile asistanı Robin Ellacott’ı merkezine koyacak.

30’lu yaşlarının sonundaki Cormoran, kötü şöhretli eski bir rock yıldızı ile bir araştırmacının gayrımeşru oğludur. Afganistan’daki bombalı saldırı sonucu bacağının yarısını kaybetmiştir. Şimdi Danimarka Sokağı’nda küçük bir dedektiflik ajansı yürütmektedir. Robin adındaki yardımcıyı başta geçici olarak yanına alsa da Robin onu etkilemeyi başarmış ve kalıcı olmayı başarmıştır.

İlk sezonda Londra’nın ayrıcalıklı mekanlarının birinde balkondan düşen bir modelin ölümünü araştırması için ağabeyi Strike’a başvurur.

Kanıtlar intiharı işaret etse de ağabeyi, üvey kızkardeşi Lula’nın öldürüldüğüne ve polisin anahtar kanıtın üstünü örttüğüne inanmaktadır. Kız arkadaşından ayrıldıktan sonra evsiz ve parasız kalan Stike, davayı almaya karar verir.

Konunun geri kalanı muhtemelen ispiyon içerir!

Önce Lola’nın kaldığı katın kapıcısı Derrick Wilson ile görüşür. Orada yaşayan Tansy Bestigui’nin Lola’nın ölmeden önce biriyle tartışmalarını duyduğunu öğrenir. Tansy sonradan ifadesini değiştirmiştir. Lola’nın şöförü Nico Kolovas-Jones, son gün Lola’nın Rochelle Onifade adındaki arkadaşıyla lüks bir butiğe gittiğini, ailesini öfkelendirecek bir kağıt parçasını aradıklarını söyler. Polis ise John’nun şüphelerinin saçma olduğuna dair Strike’ı uyarır.

Strike, Tansy ile bir akşam yemeğine geldiğinde onun yerine aynı zamanda John ile Lula’nın amcası olan Tansy’nin avukatı ile karşılaşır. O da Strike’ı uzak durması için uyarır.

Strike, bu sefer de tehlikede olduğuna inandığı Rochelle’in peşine düşer. Anahtar bilgiye sahip olduğu açık olan Rochelle ise konuşmak için oldukça isteksizdir. Strike ve Robin rolleriyle Tom Burke (War And Peace, The Musketeers) ve Holliday Grainger (The Borgias) başroldeki isimler. Lulu Landry (Elarica Johnson), John Bristow (Leo Bill), Derrick Wilson (Brian Bovell), Tansy Bestigui (Tara Fitzgerald), Nico Kolovas-Jones (David Avery), Rochelle Onifade (Tezlym Senior-Sakutu), ve Tony Landry (Martin Shaw) kadrodaki diğer isimler.

Rowling’in seriyi 6 kitap olarak planladığı, 4. kitabın isminin Lethal White olacağı ve diğer kitapların yayın tarihleriyle ilgili bir netlik olmadığı notunu da düşelim.

Fragman:

Kaynak 12