WallpaperEdebiyatla yakından ilgilenenlerin kesinlikle tanıdığı, ilgilenmeyenlerin ise en azından sadece eserlerini duymuş olabileceği bir yazardır Alexandre Dumas. Monte Kristo Kontu, Nopoléon Bonaparte, Demir Maske ve Siyah Lale bilinen en ünlü eserlerinden. Özellikle bir eseri var ki defalarca kez beyazperdeye ve televizyona uyarlandı. Evet Üç Silahşörler‘den bahsediyorum. Şimdi BBC One kanalında yeni bir uyarlamasıyla daha karşılaşıyoruz. Gelin bu diziyi birlikte tanıyalım :)

the_musketeers
Adrian Hodges‘ın, Alexandre Dumas‘nın kitabından televizyona uyarladığı dizi 19 Ocak 2014’te BBC One ekranlarında yayın hayatına başladı. Başlangıcında 10 bölümlük bir mini dizi olarak planlanıyordu. Ancak kanal diziden memnun olacak ki diziyi mini dizilikten çıkarıp ikinci sezon onayını verdi. 2016 yılında ise 3.sezonuyla bizlerle olacak.

Musketeers2

Hikayemiz 17. yüzyılda Fransa’nın Paris şehrinde geçiyor. Baş kahramanlarımız Kral XIII. Louis‘nin özel korumalıklarını da yapan silahşörler ekibidir. Athos, Porthos ve Aramis üç silahşörleri oluşturuyor. Birde D’Artagnan‘ımız var.

İlk Bölümden İspiyon (Spoiler) İçerir!!!

İlk bölümümüz üç silahşörümüzün, D’Artagnan (4. silahşörümüz) ile tanışmasını konu alıyor. D’Artagnan, babası ile Paris‘e doğru yol alırken bir handa gecelemeye karar verirler. Hana girdikleri sırada bir grup maskeli haydutun saldırısına uğrarlar. Haydut adının Athos olduğunu söyler ve D’Artagnan‘ın babasını ve handaki birkaç kişiyi vurur. Babası son bir gayretle D’Artagnan‘a saldıranın ismini söyler ve ölür. D’Artagnan babasının intikamını almak için Athos‘un peşine düşer. Garnizondayken Athos‘u yakalar ve dövüşürler. Ama bir sorun vardır. Athos babasını öldürmediğini söylemektedir. Peki babası kim tarafından öldürüldü? Gerisini diziyi izleyerek öğrenelim :)

KARAKTERLER:
the-musketeers-bbc
Athos

 

Athos:

Ekibimizin alkolik, aşk acısı çeken üyesi. Tüm ekip gibi harika bir silahşör ve kurallara bağlı biri.
Athos karakterini canlandıran Tom Burke, 2016’da yayınlanacak olan mini dizi War and Peace‘te Dolokhov karakterini canlandıracak. Ayrıca The Hour dizisinde de karşımıza çıktı.

 

 

 


Porthos

 

 

Porthos:

Ekibin neşeli ismi. komik bir karakter ve kumarda hafiften hile yapan biri.
Porthos‘u canlandıran Howard Charles‘ın ilk ciddi rolü bu.

 

 


 

Aramis

 

Aramis:

Ekibin romantik ve aşk çocuğu üyesi. Tüm kadınları seviyor ama hep en zor kişilere aşık oluyor.
Aramis rolüyle karşımıza çıkan Santiago Cabrera, daha önce Merlin dizisinde Lancelot ve Heroes dizisinde Isaac Mendez karakterlerini canlandırdı.

 

 


D'Artagnan

 

 

D’Artagnan:

Genç ama kılıcını iyi kullanan biri. Bakalım ekiple işleri nasıl ilerleyecek.
D’Artagnan rolünde, daha önce Skins dizisinde Freddie Mclair ve The Borgias dizisinde Paolo rolleriyle karşımıza çıkan Luke Pasqualino‘yu izliyoruz.

 

 


Kardinal

 

Kardinal Richelieu:

Kendisi kötü adamlardan bir tanesi. Arada iyi şeyler yapıyor ama yine de kötü işte :D En büyük amaçlarından biri Kral’ı kendi düşüncelerine bağlamak.
Kardinal Richelieu rolünde şu anda Doctor Who dizisinin doktorunu canlandıran Peter Capaldi karşımıza çıkıyor.

 

 


 

Louis

 

 

Kral XIII. Louis:

Ülkesini seven bir kral. Ülkesinin gelişmesini çok istiyor. Kardinal’e bağlı kalmak istemiyor ama eli kolu bağlı.
XIII. Louis karakterini Ryan Gage canlandırıyor. Kendisini en son Hobbit filmindeki Alfrid karakterinden hatırlıyoruz.

 

 

 

 


 

Anne

 

Kraliçe Anne:

Merhametli Kraliçemiz. Suçlulara sert bir şekilde değil merhametle yaklaşıldığında verdikleri tepkinin daha iyi olacağını düşünüyor. Her ne kadar Kraliçe de olsa gönlü başkasına kayıyor gibi :)
Anne karakterini Alexandra Dowling canlandırıyor. Game of Thrones ve Merlin dizilerinde birer bölümlük konuk oyunculuğu var. Bu dizi televizyondaki ilk ciddi işi.

 


 

Constance

 

Constance:

İlk bölümde karşımıza çıkıyor. Kendisi kumaşçı Bonacieux‘nun eşi. Kocasını sevmekte ama gönlü hafiften başkasında. İzleyip öğrenelim :)
Constance karakterini Tamla Kari canlandırıyor. Kendisi daha önce Cuckoo ve The Job Lot dizilerinde karşımıza çıktı.

 

 


Milady

 

 

Milady:

Kendisine normal biriymiş gibi rastlıyoruz Ancak (ilk bölümden ispiyon) kendisi Kardinal’in en iyi suikastçisi. Bu da yetmezmiş gibi Athos’un öldüğünü düşündüğü eşi.
Milady karakteriyle karşımıza Maimie McCoy çıkıyor.

 

 

 


Treville

 

 

Treville:

Silahşör garnizonunda yüzbaşı. Sakladığı bazı sırlar var.
Treville rolünde karşımıza çıkan Hugo Speer daha önce Father Brown ve Bedlam dizilerinde rol almıştı.

 

 

 

 


 

SON SÖZ:
the_musketeers2Defalarca uyarlansa da yine de seyredilen bir yapım Üç Silahşörler. Paris havası ve üstüne en çok sevdiğim aksan olan İngiliz aksanı eklendiği zaman tadından yenmeyen bir yapım olmuş. Dizinin beni iyicene içine çekmesindeki en büyük sebeplerden biri aksan. Diğerleri de Üç Silahşörler ve Peter Capaldi :)

Dizi genel olarak bölümlük konular üzerinden gidiyor. Ancak karakterlerin kendilerine özel yan konuları da var ve bunlar bölümlere çok güzel yedirilmiş. Konuk oyuncular da bölümlerde diziye renk katıyorlar. Eğer Dünya klasiği olmuş bu romanı seviyorsanız, mutlaka bu diziye de şans vermelisiniz. İzleyecek olanlara şimdiden iyi seyirler dilerim :)

 

Tanıtım Fragmanı

End