Collage_Fotor

Rahipten dedektif mi olur demeyin, İngilizler yapınca oluyormuş. Hali hazırda BBC ve ITV’nin Father Brown ve Grantchester dizileri buna çok güzel birer örnek. Kilisede asıl görevlerini icra ederlerken yanı başlarında meydana gelen cinayet, kaçırılma ve soygun gibi bilumum olaya kayıtsız kalmayan bu rahipler, vakaların çözümü konusunda var olan yeteneklerini kullanmaktan hiç çekinmiyorlar.

father-brown-juliste

Künye

Konu: Polisiye

Yaratıcıları: Rachel FlowedayTahsin Guner

Kanal: BBC

Sezon sayısı: 4 (5. sezon hakkında henüz haber yok)

Bölüm sayısı: 10+10+15+10

————————————————————————————————————————————–

Öyle bir kasaba hayal edin ki içinde yeşilin her tonunu bulabileceğiniz, kuşların şarkı söyler edada cıvıldadığı ve doğasının güzelliği kadar içinde bulundurduğu yapıların mimari açıdan şaheserliği ile aklınızı başından alabilecek bir yer. Bu Orta Çağ’dan günümüze ışınlanmış gibi hiç bozulmayan haliyle arz-ı endam eden bu kasabada sakin ve dingin bir ortamın huzuru içinde mutlu mesut yaşayan insanların arasına karışıyoruz.

Not: Dizi, G. K. Chesterton‘ın kısa hikayelerinden uyarlanmış. Daha önce bu kısa hikayeler, yine Father Brown adı altında 1934 ve 1954 yıllarında hem sinemaya uyarlanmış, hem de 1974 yapımı 13 bölüm süren bir adet daha uyarlaması mevcut. Chesterton’ın hikayelerine bir rahibi yerleştirmesindeki amacı ise,  rahiplerin birer saf ve cahil gibi gösterilen imajını yıkmak istemesiymiş.

father-brown

dd581fd4403e0667e43851bc58f6d205

Chesterfied uzaktan gözlemlediğimiz yapısıyla bizi kendisine hayran bırakırken, içine daha bir girince her şeyin güllük gülistanlık olmadığını öğreniyoruz. 2.Dünya Savaşı’ndan yeni çıkılmış, 1950’li yılların ortamında bizi karşılayan kasabada gün geçmiyor ki bir olay yaşanmasın. Rahip Brown da işte burada devreye giriyor. Kasaba halkının saygısını kazanmış sempatik ve midesine düşkün rahibimiz, elinden hiç düşürmediği şemsiyesi ve eli ayağı olan bisikleti ile kasabanın bir ucundan diğer bir ucuna bitmek tükenmek bilmeyen enerjisiyle, her vakada olduğu gibi ipuçlarının peşinden koşuyor. Bazen hasta yatağına mahkum olması dahi işini yapmasına engel olmuyor. Elindeki dürbünün yardımıyla en zor vakaları dahi çözdüğüne şahit oluyoruz.

Rahip Brown vakaların çözümünde, hiç anlaşamadığı Dedektif  Valentine ile çoğu zaman tatlı bir rekabet içine giriyor. Kasaba çevresinde ipuçlarının peşinden koşarlarken sanki birbirileriyle kedi fare kovalamacası içine giriyorlar. Bazen bu o kadar eğlenceli bir hale geliyor ki bu durumdan kendileri de zevk alır hale geliyorlar. Father Brown çevresini iyi gözlemleyen yapısıyla ipuçlarına çabucak ulaşarak bunları dedektif  Valentine’den saklayarak olayı kendi çözme yoluna gidiyor. Dedektif  Valentine, Father Brown’a her zaman tolerans göstermiyor tabii ki. Bazen kendisine ayak bağı olduğunu düşündüğü anlarda çevresinden uzaklaştırmaya çalışıyor.

Tanıtım Fragmanı

f225a0a7a5700f568d8feee4b8f2b777

Künye

Konu: Polisiye

Yaratıcısı: Daisy Coulam

Kanal: ITV

Sezon sayısı: 2 (3. sezon onayı aldı)

Bölüm sayısı: 6 + 6

————————————————————————————————————————————–

Grantchester’ın hikayesi tıpkı Father Brown’da olduğu gibi 1950’li yıllarda geçiyor. Cambridgeshire‘da gene enfes doğa manzaraları ile seyir zevki yaparken, Rahip Sidney ile daha bir sosyalleşiyoruz.. Biraz barları ve restaurantları ziyaret edip Rahip Brown’un mütevazı hayatının izlerinden sıyrılmış oluyoruz.

Ek Bilgi: Brown Katolik bir rahipken, Sidney Anglikan kilisesi rahibidir.

Rahip Brown ne kadar sempatik ise Granchester’ın rahibi Sidney ise bir o kadar yakışıklı ve seksi. Dizi de ekmeğini biraz buradan çıkartıyor. Alışılagelmiş din adamı imajından uzak olan Sidney fosur fosur sigarasını da içer, viskisini de ihmal etmez. Aynı zamanda caz müziğine ilgi duyar. Diğer yandan aşk acısı da çeker. En sevdiği kadın Amanda’yı elinden kaçırmak üzeredir. Tahmin edeceğiniz üzere, Sidney bir yandan cinayetleri çözerken, diğer yandan özel hayatına da fazlasıyla kulak kabartmış oluyoruz.

Diğer yandan katıldığı 2. Dünya Savaşı sonrası Sidney’in savaşın ruhunda açtığı yaralardan kurtalamadığını görüyoruz. Savaş esnasında yaşadığı kötü anılar arasıra gözünün önüne geliyor.

Not: Dizi, James Runcie’nin The Grantchester Mysteries adlı roman serisinin kısa hikayelerinden uyarlanmaktadır. İlk sezonun 6 bölümü, bu serinin ilk kitabı olan Sidney Chambers and the Shadow of Death‘ten uyarlanmış.

mezzanine_979

grantchester1

Buradaki dedektifimiz Geordie, Rahip Brown ile sürekli didişen Dedektif Valentine’in aksine Sidney ile oldukça yardımlaşmalı bir şekilde olayların üzerine gidiyor. Geordie işin büyük kısmını çözen Sidney’in sezgilerine oldukça güveniyor. Aralarındaki samimiyeti ilerleten ikili boş zamanlarında da barda viskilerini yudumluyorlar. Geordie’nin evli ve dört çocuğunun olduğunu da belirtelim.

Tanıtım Fragmanı