Alternatif tarih – gerilim türündeki yeni BBC One dizisi SS-GB, Len Deighton’ın 1978’de çıkan kitabından uyarlanıyor. 2. Dünya Savaşı döneminde geçen dizinin senaryosunu Bafta ödüllü Neal Purvis ve Robert Wade (Spectre, Skyfall, Casino Royale) kaleme alıyor.

Dizi, Britanyalı dedektif Douglas Archer’ı merkezine alıyor. Londra’da yayılan insanlık dışı suçlara rağmen Archer, işini yapmaya ve ülkesine hizmet etmeye devam etmeye kararlı biri. Kendisiyle 1941 yılında, Britanya savaşının kaybedildiği ve Nazi işgali altında kalan İngiltere ve Wales’te tanışıyoruz. Direniş devam ederken bir Alman pilotunun İngiliz Direnişi tarafından öldürülmesinin ardından Londra’da tansiyon hiç olamayacağı kadar yükseliyor.

Görünürde basit bir kara borsa davası görünen yeni bir iş için çalışan Archer, göründüğünden çok daha karanlık ve tehlikeli bir dünyaya sürüklenir. Anlaşması güç Amerikan gazeteci Barbara Barga, anahtarı elinde tutan kişi olabilir ama Archer ona güvenmeli midir? Sevgilisi Sylvia, zalim yönetime karşı cesurca ayakta dururken hayatını tehlikeye atmakta ve bu yüzden de Archer bir başka zor seçimle karşı karşıya kalmaktadır. Yanlış taraf için çalışırken kanun ve düzeni sağlama görevinde nasıl başarılı olacaktır? Faşizme karşı olan bu savaşta neleri bile bile riske atacaktır?

Oyuncular: Sam Riley, Kate Bosworth, James Cosmo, Maeve Dermody, Aneurin Barnard, Rainer Bock, Lars Eidinger, Christina Cole, Louis Serkis, Kit Connor, James Northcote.

Fragman: