Amerikan kablolu kanalı AMC ve İngiliz kanalı Channel 4 ortaklığı ile hazırlanan İsveç dizisi Äkta Människor‘un uyarlaması olan bilim kurgu dizisi HUMANS‘ı tanıyalım:

YAYIN BİLGİLERİ

KANAL: AMC – CHANNEL4

YAYIN TARİHİ: 14 Haziran – Devam ediyor.

TÜR: DRAM – BİLİM KURGU

BÖLÜM UZUNLUKLARI: 46 Dakika

BÖLÜM SAYISI: 8

KONU

Dizi, insanların yaşamını kolaylaştıracak ve onlar çalışırken ev işlerini yapabilecek, gündelik hayatlarına yardımcı olacak sentetiklerin (android, yani insan görünümlü robotların) üretildiği, var olduğu bir gelecekte geçiyor. Sentetiklerin normalde duyguları, düşünceleri, özgür iradeleri yoktur. Ancak ‘bazı özel’ sentetikler hariç… Dizi de esasında bu iradeli olan bir grup sentetiğin ve onların çevresindeki insanların hikayesi üzerine kurulu.

Diziyi Anita isminde sentetiğin Hawkins Ailesi tarafından satın alınmasıyla açıyoruz.

KARAKTERLER

Joe Hawkins

 

Laura ile evli, 3 çocukları var. Karısının iş nedeniyle son zamanlarda pek evde olamamasından yakınan Joe, çareyi eve bir sentetik almakta bulur.
Karaktere, Tom Goodman-Hill hayat vermektedir.

 

 


 

Laura Hawkins


Sürekli seyahat eden, ailesine yeterince zaman ayıramayan bir avukat. Sentetiğin evde bulunmasından memnun olmasa da kocası ve çocukları nedeniyle iade edemiyor.
Karaktere, The IT Crowd‘dan hatırlayabileceğiniz Katherine Parkinson hayat vermektedir.

 


 

Anita


Hawkins Ailesi’nin sentetiği. Aile onu normal bir sentetik zannetse de içten içe bazı tuhaflıklara sahip ve farklı bir  hali var. Bu haliyle Laura’nın da dikkatini çekmeye başlıyor.
Karakter, Gemma Chan tarafından canlandırılıyor.

 


 

Leo


Bahsettiğimiz bu bilinçli sentetikler bilim adamı David Elster’in buluşları ama onları birkaç kişiye çoğaltsa da ölümüne kadar herkesten saklamış. Şimdilerde David Elster ölü ve bilinçli sentetikler dağılmış durumdalar. Leo da yanında bu sentetiklerden Fred ile birlikte herkesi bir araya getirmeye çalışıyor.
Karaktere, Colin Morgan hayat veriyor.

 


 

FRAGMAN

YAZARIN NOTU

Dizi yokluğunda kaliteli ve güzel konulu bir bilim kurgu arayışındaysanız bu diziye bir şans vermenizi öneririm. Atmosfer ve gerilim diziye çok iyi yansıtılmış. 2. sezon onayı da aldı.
İzleyenlere ve izleyecek olanlara iyi seyirler.