Netflix’in 6 Eylül’de bizlerin beğenisine sunduğu limitli dizi The Spy’ın tanıtımına hoşgeldiniz.

Dizimizin senaryosu gerçek hayatta yaşananlara ve 1970 yılında piyasaya çıkan L’espion Qui Venait D’Israel (Uri Dan ve Yeshayahu Ben Porat) kitabına dayanmakta. Gideon Raff dizinin hem senaristliğini hem de yönetmenliğini yaptı. Yapımcılığını ise Fransız yapım şirketi olan Legende Films ve Alain Goldman yaptı. Dizi tüm dünyada Netflix tarafından, Fransa’da ise OCS kanalı tarafından yayınlandı.

İsrail’in en meşhur casusu ve ulusal kahramanı olan Eli Cohen’in 60’lı yılların başında Suriye’de yürüttüğü casusluk hikayesine tanık oluyoruz.

1965 yılında diziye giriş yapıyoruz ve çok kısa süre içerisinde bu başlangıcın aslında dizinin finali olduğunu anlıyoruz. Birkaç dakikanın ardından 6 sene öncesine dönüyoruz. Eli Cohen eşiyle mutlu bir evliliği olan oldukça vatansever bir adamdır. Bir gün çalıştığı yere geldiğinde masasında bir mektup bulur. İçinde bir adres vardır. Buraya gider ve kendisini Mossad ajanlarının karşısında bulur. Yaptıkları konuşma sonucunda casusluk eğitimine başlar. Uzun bir eğitimin sonucunda yeni görevine başlar. Biz de 6 bölüm boyunca 6 yıllık süreç içerisinde Eli’nin başından geçenleri izliyoruz.

Al-Hafez – Zeinab – Eli

KARAKTERLER:

  • Eli Cohen / Kamel Amin Thaabet (Sacha Baron Cohen): Dizimizin merkezindeki casusumuz. Oldukça sıkı bir eğitimden geçiyor ve eğitimleri alnının akıyla tamamlayıp görevine atanıyor. Görevi İsrail’in yıllardır savaş içerisinde olduğu Suriye’ye sızarak bilgi aktarmaktır. Yaklaşık 5 sene başarıyla görevini yerine getirir.
  • Nadia Cohen (Hadar Ratzon-Rotem): Eli’ın eşi. Terzilik yaparak para kazanıyor. Eli’ın her daim destekçisi, anlayışlı ve çalışkan birisi.
  • Dan Peleg (Noah Emmerich): Kendisi Eli’ı keşfedip ekibe dahil eden Mossad ajanı. Eli’ın eğitimiyle bizzat ilgileniyor. Geçmişte yaşadığı bazı olaylardan ötürü casusluk işine başlarda biraz soğuk baksa da sonradan daha ılımlı olmaya başlıyor.
  • Albay Amin Al-Hafez (Waleed Zuaiter): Kendisi Suriyeli bir Albay. Eli’ın ilk hedefi kendisi.
  • Ahmed Suadani (Alexander Siddig): Al-Hafez’in güvenlik şefi. İşinde oldukça iyi, soğukkanlı ve kolay kolay kimseye güvenmiyor.

SON SÖZ:

Gerçek bir hikayeden uyarlanması, dönem dizisi ve casusluk draması olması beni diziyi izlemeye iten etkenlerdi. Başrol oyuncusu olan Sacha Baron Cohen’in hiçbir yapımını izlememiştim. İlk defa seyrettim ve oldukça beğendim kendisini. Bildiğim kadarıyla komedi yapımlarında boy gösteren bir aktör kendisi. Ancak dramada da oldukça başarılı bir iş çıkarmış diyebilirim.

Diziye büyük bir merakla başladım ama beni düşündüren bir konu vardı; aşırı milliyetçilik. The Last Ship izleyen tayfa bu konuda ne demek istediğimi çok iyi bilir. Ancak öyle aşırı bir milliyetçilik kampanyasıyla karşılaşmadım. Gerektiği kadar kullanmışlar. Oyunculuklar konusunda göze batan bir şey olmadı. Herkes işini iyi yapmış. Kıyafetler, mekanlar ve dönem oldukça iyi yansıtılmış.

Ortalama 50 dakika civarı 6 bölümden oluşan The Spy böyle bir dizi işte. İyi seyirler.

Fragman: