2008 yılındayız. Washington eyaletine bağlı Lynnwood isimli küçük bir şehirde bir gençlik merkezinde kalan genç bir kız, odasına giren maskeli biri tarafından bağlanarak tecavüze uğradığı gerekçesiyle polise başvuruyor. İlk bölüm Marie isimli bu genç kızın polis sorguları üzerinden ilerliyor. İkinci bölümde ise başka bir genç kızın benzer bir vakayla polise başvurduğunu görüyoruz. Zaman ve mekan farklı yalnız. Bu kez 2011 yılında ve Colorado eyaletine bağlı Golden isimli küçük bir şehirdeyiz.

İlk 2 bölümde daha çok psikolojik drama unsurlarıyla öne çıkan dizide devam eden 6 bölümde dedektiflik draması unsurları ön planda yer alıyor. Hikaye, 2008 ve 2011 yılları olmak üzere 2 zamanlı olarak ilerliyor.

Dizide 3 ana karakterimiz var. Bunlardan ilki yukarıda sözünü ettiğimiz Marie isimli genç kız. Hayatı koruyucu ailelerde oradan oraya yer değiştirerek geçmiş Marie’nin. Birçok sorunla yüzleşmek zorunda kalmış ve uzayıp giden sorunlar onu psikolojik olarak rahatsız ettiği için sorunların bir an önce bitip gitmesini istemek birinci önceliği haline geliyor bir çeşit savunma mekanizması olarak hayatında.

Karaktere Last Man Standing ve Justified dizilerinden hatırlanabilecek Kaitlyn Dever hayat veriyor.

Diğer 2 ana karakterimiz de Karen ve Grace. Karen ile 2. bölümün başlarında tanışıyoruz. Grace’i ise ilk kez 2. bölümün sonlarında görüyor ve daha çok 3. bölümde onunla tanışıyoruz. Karen ve Grace, Colorado’da farklı şehirlerde görev yapan 2 dedektif.

Karen, duygusal, empati duygusu gelişmiş, ilgili, kibar, sevecen ve duyarlı bir kadın. 6 yıldır dedektif olarak çalışmakta. Evli ve 2 tane de çocuğu var. Dindar biri ve olaylara karşı pozitif bir yaklaşım tarzı var.

Grace, sert mizaçlı biri. Oldukça soğukkanlı bir kadın. Gücünü öfkesinden alıyor ve her zaman en kötüyü düşünmek gibi bir huyu var. Daha çok yalnız çalışmayı seviyor. Evli, çocuğu yok ama çok sevdiği 2 adet köpeği var.

Farklı karakteristik özelliklere sahip bu 2 kadın, ortak bir paydada buluşup beraber çalışmaya başlıyorlar.

Karen rolünde Nurse Jackie, Godless ve The Walking Dead gibi dizilerden hatırlanabilecek Merritt Wever‘ı izleme fırsatı yakalıyoruz. Grace rolünde ise United States of Tara, Wanderlust ve Hostages dizilerinden yakinen tanıdığımız Toni Collette karşımıza çıkıyor.

Kadroda tekrar eden rollerle yer alan isimler arasında Scott Lawrence, Liza Lapira, Dale Dickey, Danielle Macdonald, Elizabeth Marvel ve Annaleigh Ashford gibi tanıdık simalar da yer alıyor.

Unbelievable, Netflix’te 13 Eylül 2019 tarihinde izleyiciyle buluştu. Dizinin hikayesi gerçek olaylardan esinlenilerek senaryolaştırılmış. Dizinin yaratıcıları Susannah GrantMichael Chabon ve Ayelet Waldman. Bölümlerin yönetmenliğini Lisa Cholodenko, Michael Dinner ve Susannah Grant aralarında paylaşmış. Grant, ayrıca dizinin yürütücüsü konumunda. Yapımcı koltuğunda Grant, Chabon, Waldman, Cholodenko dörtlüsüne Katie Couric, Ira Glass, Robyn Semien, Sarah Timberman, Carl Beverly ve Becky Mode gibi isimler eşlik etmiş.

Unbelievable, bir limitli dizi ve toplam 8 bölümden oluşuyor. Dizinin bölüm süreleri ise 44-59 dakika arasında değişmekte.

Daha çok psikolojik drama unsurlarıyla öne çıkan ilk 2 bölümü daha çok sevdim ben. Sonraki bölümlerde daha çok dedektiflik draması unsurları öne çıktı, iyi de aktı ama ilk 2 bölüm kadar tat verdiğini de iddia edemem açıkçası. Yine de genel olarak baktığımızda güzel bir diziydi. Kaitlyn Dever ve Merritt Wever’ın oyunculukları gayet iyiydi. Toni Collette, bu ikili kadar ön plana çıkamasa da onu izlemek her zaman için büyük bir şans elbette.

Limitli dizi olması vesilesiyle ucu tamamen kapalı bitti dizinin. Bu da Türkçe altyazılı fragmanı: