BBC One ve Netflix ortak yapımı Wanderlust‘ın tanıtımı ile sizlerleyiz bugün.

GİRİZGAH

Öncelikle Wanderlust‘ın kelime anlamıyla başlayalım. Dizi içerisinde yukarıdaki görselle de gözümüze bolca sokulduğu üzere “Güçlü özlem duygusu veya gezmeye karşı duyulan dürtü” anlamına geliyormuş.

Wanderlust, karakter merkezli bir ilişki draması. Toplam 6 bölümden oluşuyor ve bölüm süreleri 55-59 dakika arasında değişiyor.

Wanderlust, İngiltere’de BBC One ekranlarında 4 Eylül 2018-9 Ekim 2018 tarihleri arasında yayınlandı. Netflix ise tüm bölümleri 19 Ekim 2018 tarihinde izleyicisi ile buluşturdu.

Wanderlust’ın yaratıcısı Nick Payne. Yönetmenliğini Luke Snellin ve Lucy Tcherniak üstlenmiş. Yapımcı kadrosunda Lucy RicherJude Liknaitzky ve Roanna Benn gibi isimler var.

Dizinin 2. sezonunun olup olmayacağına dair henüz bir bilgi gelmedi.

KONU

Dizinin konusunu Netflix şöyle özetliyor: Yıllar süren evliliklerinin ardından solan seks hayatlarına renk katamayan bir terapist ve kocası, başkalarıyla çıkmaya karar verir.

BBC ise izleyicisinin ilgisini şu sözlerle çekmeye çalışıyor: Tek eşliliğin modası geçti mi? Birden fazla kişiye aşık olabilir misin? Yıllar boyu saygı duyulan bir evlilikten sonra Joy ve Alan, onlar için doğru olanı yapmaya çalışacaklar.

IMDB ise dizinin konusunu “Bir terapist, geçirdiği bir bisiklet kazası sonrası kocası ile olan ilişkisini yeniden değerlendirmeye ve sonrasında evliliğini kurtarmaya çalışıyor.” şeklinde tanımlıyor.

Bu 3 konu tanımı için de aşağı yukarı doğru ifadeler kullandıklarını söyleyebiliriz. Dizimiz genel olarak bakıldığında evliliğe, ilişkilere, aşka, sekse, kayıplara, arzu ve isteklere dair kendine has bir bakış açısı sunmaya çalışıyor. Bunu yaparken merkeze aldığı Joy ve Alan karakterleri dışında çiftin çocukları, komşuları, iş arkadaşları, Joy’un hastaları ve hatta terapistini de hikayenin içerisine serpiştirip oyun havuzunu genişletip bakış açısını çoğaltmaya gayret ediyor.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

=Joy=

Alan ile çocuk denebilecek yaşlarda tanışmışlar, erken yaşta evlenip çoluk çocuğa karışmışlar. Birbirlerine hala çok değer veriyorlar ama birbirleriyle seks yapmak artık onların ilgisini pek çekmiyor. Yeni arayışlar içerisine girmeye ve bu boşluğu doldurmaya başlıyorlar.

Joy bir terapist. Hastalarına ilişki tavsiyeleri verirken bir yandan da kendisine de reçete yazma yoluna giriyor bir nevi. Aynı zamanda kendisinin de düzenli olarak görüştüğü bir terapisti var.

Kısa bir süre önce bir bisiklet kazası geçirmiş ve bacağından sorun yaşamış. Şu anda iyileşme sürecinin son demlerinde artık.

Korkularının üstüne üstüne gitmeyi ve olan biten her şeye karşılıklı konuşarak çözüm bulmayı amaçlayan bir yapısı var.

Karaktere United States of Tara ve Hostages dizilerinden tanıdığımız Toni Collette hayat veriyor.

=Alan=

Joe’nun kocası. Bir öğretmen kendisi. Düzen ve tertibe düşkün biri. Joy’un aksine pek duygularını konuşmaya meyilli biri olduğu söylenemez. Konuştuğu anlarda da tekleyerek konuşmak gibi bir huyu var.

Karakteri Stan Lee’s Lucky Man, The Halcyon ve Inside Men gibi dizilerden tanıdığımız Steven Mackintosh canlandırıyor.

=Claire=

Alan ile aynı okulda çalışan bir öğretmen. Bekar bir kadın. Bir süre önce sevgilisinden ayrılmış ve bu ayrılıktan dolayı mutlu. Şu sıralar Alan ile aralarında bir çekim oluşmaya başlıyor. İşleri basit tutmayı ve eğlenmeyi seven, güleç yüzlü, sempatik bir kadın Claire.

Karaktere Fresh MeatNot Safe for Work ve Case Histories gibi dizilerden hatırlanabilecek Zawe Ashton hayat veriyor.

=Tom ve Michelle=

Joy ve Alan’ın lise çağındaki oğulları Tom rolünde The Casual Vacancy dizisinden anımsanabilecek Joe Hurst‘ü izliyoruz. Tom, ailenin en küçük çocuğu. Babasında baş gösteren konuşurken tekleme ve heyecanlanma durumu daha şiddetli bir seviyede onda da mevcut.

Tom’un yediği içtiği ayrı gitmeyen, destekleyici, tatlış kankası Michelle rolünde ise One of Us ve Harlots dizilerinden anımsanabilecek Isis Hainsworth‘ü izleme fırsatı yakalıyoruz.

=Naomi=

Joy ve Alan’ın ortanca çocukları. Saçına başına ve kıyafetlerine pek özen göstermeyen salaş bir tarzı, sakin ve rahat bir yapısı var. İşsiz güçsüz biri. Lezbiyen. Yakın zaman içerisinde sevgilisinden ayrılmış ve ebeveynleriin evine geri taşınıyor.

=Laura=

Alan ve Joy’un en büyük çocukları. Yirmili yaşlarının ortasında. Naomi’nin aksine işi gücü var ve sorumluluk sahibi biri. Ev arkadaşları ile beraber ebeveynlerinden ayrı yaşıyor. Erkeklerden ve ilişkilerden yana şansının pek tutmamasından muzdarip.

Karakteri The Windsors dizisinden hatırlanabilecek Celeste Dring canlandırıyor.

=Marvin=

Joy’un bacağının eski fonksiyonunu yeniden kazanması için gittiği hidroterapi seanslarında tanışıp kaynaşıyorlar Joy ile. Yeni boşanmış, incinmiş, kibar ve güvenilir bir adam. Bir polis memuru kendisi.

Karakteri The Tunnel ve The Loch gibi dizilerden anımsanabilecek William Ash canlandırıyor.

=Lawrence=

Joy’un lise yıllarından eski aşığı. Babası ölüm döşeğine düşünce ona bakmak üzere yıllar sonra şehre geri dönmüş. Lawrence şehre dönünce o eski duygular saklandığı delikten geri çıkıyor.

Karaktere Zapped, Game of Thrones, Three Girls gibi dizilerden anımsanabilecek Paul Kaye hayat veriyor.

=Rita ve Neil=

Joy ve Alan’ın evlilikleri bitme noktasına gelmiş komşuları. Neil, Alan ile aynı okulda öğretmenlik yapıyor ve oldukça mülayim bir tip. Rita ise yemek yapmaya yoğun bir ilgisi olan bir ev hanımı.

Rita karakterinde The Missing ve Not Safe for Work dizilerinden hatırlanabilecek Anastasia Hille‘yi, Neil karakterinde ise Downton Abbey ve The Durrells dizilerinden anımsanabilecek Jeremy Swift‘i izliyoruz.

=Jason=

Joy’un yeni hastalarından biri. Yakın zamanda başından trajik bir olay geçmiş. Ani duygusal patlamaları ve öfke problemleri yaşayan biri.

Karakteri Our Girl dizisinden anımsanabilecek Royce Pierreson canlandırıyor.

=Elaine ve James=

Joy’un terapistliğini yaptığı bir çift. Tıpkı Joy-Alan çifti gibi onların da seks hayatları bitmiş durumda. Elaine terapiye kapalı bir bünyeye sahip olsa da James bu konuya çözüm bulmak amacıyla Elaine’i ısrarla bu seanslara getiriyor.

Elaine karakterinde The Inbetweeners dizisinden anımsanabilecek Robin Weaver‘ı, James karakterinde ise Dead Set, Ballot Monkeys ve Power Monkeys gibi dizilerden anımsanabilecek Andy Nyman‘ı izliyoruz.

Joy’un terapisti Angela rolünde The Escape Artist, Oliver Twist ve The Slap gibi dizilerden tanıdığımız Sophie Okonedo‘yu izleme fırsatı yakalıyoruz.

Tom’un hoşlandığı okulun yeni kızı Jennifer rolünde kısa bir süre önce Netflix’in merakla beklenen dizisi The Witcher‘ın başrol oyuncularından biri olduğu açıklanan Anya Chalotra‘yı izleme fırsatı yakalıyoruz.

Joy’un yeni tanıştığı genç, esprili ve eğlenceli bir adam olan Marc karakterinde Wasted ve Pramface dizilerinden hatırlanabilecek Dylan Edwards karşımıza çıkıyor.

Amy Leighton

Geniş oyuncu kadrosunda Joy’un gençliğine hayat veren Amy Leighton, Alan’ın gençliğine hayat veren Luke Thomas Taylor, Tom ve Michelle’in kankaları Sam ve Mimi rollerinde izlediğimiz Jordan Adene ve Megan Richards ile Joy’un geçmişten tanıdığı gizemli bir kadın olan Emily rolünde karşımıza çıkan Kate O’Flynn gibi isimler de bulunuyor ayrıca.

Kate O’Flynn

YAZARIN NOTU

İlk 4 bölümü süresince hafif çaplı iniş ve çıkışlar yaşasa da başarılı bulduğum, Angela ve Joy’un karşılıklı terapi seansı üzerinden ilerleyen 5. bölümünü çok çok beğendiğim ama sezon finalinden pek memnun kalmadığım bir dizi oldu Wanderlust. O sezon finali ile ekran macerasını noktalamasını istemediğim için 2. sezon olmasını normalde isteyeceğimden daha fazla ister durumdayım açıkçası.

Oyunculukların başarılı, karakterlerin yeterince gerçek olduğu, duyguların başarıyla ekrana yansıtıldığı izlenesi bir ilişki draması olmuş ilk 5 bölümüyle bana göre Wanderlust. Geniş oyuncu kadrosunda Zawe Ashton, Joe Hurst ve Isis Hainsworth gibi isimlerin yan rollerde öne çıkmayı başardıklarını söyleyebilirim. Ashton, Hainsworth ikilisini tez vakitte başka dizilerde de izlemek isterim açıkçası. Başrol ikiliyi izlemesi de oldukça keyifliydi elbette.

Uzun sayılabilecek bölüm sürelerinin rahatsız etmediğini gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Sezon finalini beğenmemem dışında eksiklik olarak nitelendirebileceğim 2. şey ise “Seks sahnelerinde daha cesur olmalıydı bu tarz bir dizi.” düşüncesine neden olması oldu.

İzleyecek olanlara iyi seyirler dilerim.

FRAGMANLAR