the-casual-vacancy2The Casual Vacancy’in TV uyarlaması projesi ciddi ciddi gerçekleşiyor.

İşin gerçeği bu çok da yeni bir haber sayılmıyor aslında. Harry Potter serisi ile şöhreti yakalayan J.K. Rowling‘in Harry Potter’dan sonraki ilk romanı olan ve beklentileri karşılayıp karşılamadığı tartışmaya açık kitabı The Casual Vacancy’nin mini dizi olarak uyarlanacağı 2012’nin sonlarında, kitap çıktıktan kısa bir süre sonra açıklanmıştı. Şimdi işler biraz daha ciddiye binince ve kadro dahil birkaç haber de çıkmaya başlayınca, şu ana kadar gelen ayrıntıları sizlerle paylaşalım dedik.

J.K.-Rowling-Takes-Harry-Potter-to-the-Stage

J.K. Rowling boş koltuk

 

Harry Potter’ın tam aksine öncelikli hitap ettiği kesim yetişkinler olan kitap, tüm dünyada 6 milyondan fazla satmış ve ülkemizde de “Boş Koltuk” ismiyle 2013’ün bahar aylarında yayınlanmıştı.

 

 

Kitabın uyarlaması işine BBC ve HBO ortak olarak girişiyor. Dizi 1’er saatlik 3 bölümden oluşacak ve çekimleri önümüzdeki Temmuz ayında başlayacak. Yayın tarihiyle ilgili henüz bir açıklama yok.

J.K. Rowling’in bizzat kendisi ve ortağı Neil Blair da dizinin yapımcı kadrosunda yer alacak. Senaryosunu Sarah Phelps (EastEnders) kaleme alacak,  Jonny Campbell (In the Flesh) tarafından yönetilecek ve yürütücü koltuğunda Ruth Kenley-Letts (“The Hour”) bulunacak.

casual-vacancy-tv-miniseries-screenwriter

Kitap dışarıdan oldukça sıradan görünen fakat içeriden bakınca hiç de öyle olmayan bir İngiliz köyü Pagford’un halkını temele alıyor.

Belediye Meclisi başkanı Barry Fairbrother beklenmedik bir şekilde ve halkı şok içinde bırakarak ölür. Bu küçük yerin halkı adeta bir savaş halindedir. Zenginler fakirlerle, gençler ebeveynleriyle, kadınlar kocalarıyla, öğretmenler öğrencileriyle sürekli bir çatışma içindedir.

Fairbrother’ın ölümüyle boşalan koltuk için şimdi bu insanlar türlü düzenbazlıklarla ve skandallarla dolu bir seçim savaşına girer.

the-casual-vacancy-movie-cast

Diziden şu ana kadar gelen kadro haberleri ise şöyle:

Harry Potter’ın 2. filminden itibaren Albus Dumbledore karakterini canlandıran Michael Gambon, Pagford marketinin sahibi Howard Mollison’ı; Julia McKenzie de onun karısı Shirley’yi  canlandıracak.

Rory Kinnear Barry Fairbrother’ı; Keeley Forsyth Terri Weedon’ı; Abigail Lawrie ise kızları Krystal Weedon’ı canlandıracak.

Howard Mollison’ın oğlu Miles,  Rufus Jones; karısı Samantha Mollison da Keeley Hawes tarafından hayat bulacak.

Yan karakterlere gelecek olursak:

Tess Wall: Monica Dolan
Colin Wall:  Simon McBurney
Simon Price  Richard Glover
Ruth Price: Marie Critchley 
Kay Bawden: Michelle Austin

Parminder, Vikram Jawanda, Sukhvinder Jawanda, Gaia Bawden, Mary Fairbrother, Maureen Lowe, Lexie Mollison,  Libby Mollison, Andrew Price, Paul Price karakterlerini canlandıracak oyuncular ise önümüzdeki günlerde açıklanacak.

2012_casualvacancy