maxresdefaultPolisiye roman kraliçesi Agatha Christie’nin yazdığı onlarca kitap var ama bunların en ünlüsü ülkemizde basılan ismiyle On Küçük Zenci olsa gerek. Orijinal ismi And Then There Were None olan ve 100 milyondan fazla satan kitap şimdiye kadar birkaç kez kez tiyatroya, TV’ye veya sinemaya uyarlandı ama bir kez daha ekranlara gelmeye hazırlanıyor. Lifetime ve BBC One’ın ortaklığında mini dizi olarak yayınlanması için hazırlıklara başlandı bile.

BBC One diziyi üç bölüm halinde yayınlayacak ve 15 Eylül 1890’da doğan ve bu sene 125. doğum günü olacak olan Agatha Christie’nin doğum gününe denk getirecek. Lifetime ise iki bölüm halinde 2016’da yayınlayacak. Dizinin çekimlerine Londra ve Cornwall’da başlandı. Dizinin künyesine bakarsak:

Mini dizinin senaristliği Sarah Phelps’te (The Casual Vacancy, Great Expectations). Başrollerde ise Douglas Booth (Great Expectations), Charles Dance (Game of Thrones), Maeve Dermody (Beautiful Kate), Burn Gorman (The Dark Knight Rises), Anna Maxwell Martin (Death Comes to Pemberley), Sam Neill (Peaky Blinders), Miranda Richardson (Parade’s End), Toby Stephens (Black Sails), Noah Taylor (Game of Thrones) ve Aidan Turner (Poldark, Being Human UK) var.

Agatha Christie eserlerinin televizyon haklarını elinde bulunduran BBC ayrıca yazarın Tommy ve Tuppence çifti üzerine yazdığı iki kitabın uyarlanacağı “Partners in Crime” dizisini de hazırlıyor. İngiltere tarihi henüz belli olmasa da Amerika’da internet üzerinden yayın yapan Acorn TV’de 3 Eylül’de yayınlanacak.

IMG-20120828-01023Kitabın konusu:

10 kişi Una Nancy Owen adında birinden bir mektup alırlar ve kimisi iş kimisi de tatil amacıyla Zenci Adası’ndaki gösterişli malikaneye davet edilirler. Mektuplarda söylenenin aksine davetliler bu adamla nerede tanıştıklarını bir türlü hatırlayamasalar da ücretsiz tatil veya iş fırsatını tepmezler ve hepsi adaya gelirler. Ama her biri adaya vardıklarında onları bir sürpriz beklemektedir: Ev sahibi ortalarda yoktur! Adayı ararlar ve 10 kişiden başkasını bulamazlar.

Aynı günün akşamı, akşam yemeğinin ardından misafirler sohbet ederken gramofona konulmuş olan plak çalmaya başlar ve ev sahibinin sesinden geçmişte neden oldukları ama cezasını çekmedikleri ölümlerden dolayı suçlu bulunduklarından bahsedilir. Bu olay ortamı gerer ve konuklar, kendilerine bir eşek şakası yapıldığını düşünerek adadan ayrılmaya karar verir. Ama adayla kara arasında ulaşımı sağlayan bot birkaç gün gelmeyecektir, yani bir süre mahsur kalmışlardır. Dahası tam da o gece adadaki konuklardan birisi öldürülür. Üstelik adada bir başkası olmadığına göre katil içlerinden biridir ve bahsettiği kişi değildir… Davetliler de bir yandan bu zeki katili bulmaya çalışırken diğer yandan katilin bir sonraki hedefi olmamaya çalışacaklardır.

Kaynak