tepeposteriGençlik dizisi soslu, komik bir BBC Three komedisi izlemek ister misiniz? Cevabınız evet ise Bad Education‘ı yakından tanımanız için sizi yazının devamına alalım.

Bad_Education_s_Jack_Whitehall__Public_schools_are_less_detached_from_reality_than_people_think

HAKKINDA

Kanalın en çok izlenen dizilerinden olan ve bir lisede geçen bu kahkahasız komedi, daha çok Fresh Meat ile aşina olduğumuz Jack Whitehall‘ın hem senaryosunu yazıp hem başrolünde yer aldığı bir yapım. 2012’nin Ağustos’unda başladı ve 2014’ün Ekim’inde 6’şar bölümden oluşan 3 sezonu tamamlayıp ekranlara veda etti. 2. sezonun ekstradan bir adet Noel özel bölümü de var. Daha iyi bir haber ise yakında sinema filmi The Bad Education Movie ile buluşacak olmamız. Film 21 Ağustos’ta İngiltere’de gösterime giriyor.

The-Bad-Education-Movie-Poster1-600x450

Filmin afişi

KONU

İngiliz eğitim sisteminin görüp görebileceği en kötü öğretmen, çaylak tarihçi Alfie’nin kurgusal Abbey Grove Lisesi’nde işe başladığı ilk zamanlarla diziye giriyoruz. Buradaki sınıfında hepsi birbirinden şahsına münhasır öğrencileri ile -Alfie kadar olmasa da- biraz aykırı ve pek normal olmayan okul kadrosuyla Alfie’nin ilişkilerine ve başlarından geçen komik olaylara tanık oluyoruz.

maxresdefaultHiçbir zaman büyümeyen bir çocuğun ruhuna sahip olan Alfie, öğrencileri ile hiçbir öğretmenin olmayacağı yakınlıkta bir iletişime sahiptir. Yaşları birbirine yakın olduğu için doğal karşılanacak bir samimiyetten çok daha fazlasını göstermektedir. Bu açıdan öğrencilerinin favorisi olsa da bir o kadar onların ebeveynlerinin kabusu haline dönüşür.

Bad-Education-Series-1

 

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

p00xbmzxAlfie Wickers

Yeni mezun olan Tarih hocası Alfie, mesleğini sevse de çoğu zaman sınıfındakilerden daha çocuk olduğu için yaramazlığa ve tembelliğe vurmakta; işini doğru düzgün yapamamaktadır. Her zaman minimum eforla maksimum verimi hedeflemektedir ama bunu başarabilecek hünerlilik onda yoktur.

Karakteri aynı zamanda dizinin senaristliğini yapan, Fresh Meat ve Cockroaches ile de tanıyabileceğiniz Jack Whitehall canlandırıyor.

p00xbnlzFraser

Okulun müdürü Frasier, popüler olmak ve dışarıdan havalı görünmek dışında pek derdi olmayan, işini pek umursamayan biridir. Okulu düzene sokmak şöyle dursun, bu isteklerini bile beceremeyen, hafif aptal biri olarak bile tanımlayabiliriz. Alfie’yi aynı kafada olduklarını düşündüğü için sevmektedir ve hatta bazen onu rol modeli olarak görmektedir. Zaten Alfie de okulda böyle bir müdür olmasaydı daha fazla barınamayıp işsiz kalacağını bildiği için onunla arasını iyi tutmaya devam etmektedir.

Karakteri Mathew Horne canlandırıyor.

p00xcmplMiss Gulliver

Okulun iyi niyetli ve çekici Biyoloji öğretmeni Rosie Gulliver, gözde bir bekardır. Okulda başta Alfie olmak üzere ondan hoşlanan sayısı epey fazladır. Yardımsever ve eğitime önem veren kişiliğiyle de bilinmektedir.

Karakteri Him & Her ve The Wrong Mans gibi dizilerden tanıyabileceğiniz Sarah Solemani canlandırıyor.

p00xbnq2Pickwell

Hayatında duygusallığa yer vermeyen Isobell Pickwell, okulun oldukça sert müdür yardımcısıdır. Alfie’nin umarsız hareketlerinden ve müdürün okuldaki düzeni sağlamak için uyguladığı saçmasapan yöntemlerden bıkmıştır. Bu nedenle yönetimi ele geçirmek için çaba göstermektedir. Alfie’nin açıklarını yakalamaktan ve onu her fırsatta küçük düşürmekten büyük zevk almaktadır.

Dizinin en başarılı tiplemelerinden olan bu karaktere, en son Doctor Who‘da rastladığımız Michelle Gomez hayat veriyor.

p01fttbd

 

p00wdgbsJoe

Sınıfın inek öğrencisi Joe, Alfie’nin diğer öğrencilerine kıyasla çok daha başka bir bağ kurduğu, onun en büyük yardımcısı ve dostudur.

Karakteri Ethan Lawrence canlandırıyor.

 

 

p00xcnmtChantelle

Çoğu zaman küstah ve kaba olan öğrencimiz Chantelle, Alfie’ye aşıktır. Aslında gördüğü her yakışıklı erkeğe anında aşık olmaktadır da diyebiliriz. Okulun her şeye sataşan alaycı kızı gibi görünse de bundan fazlasına sahiptir. Alfie’ye beslediği aşk konusunda oldukça ciddidir. Onun Rosie hocadan hoşlandığını gördükçe gerçekten de üzülmekte ve sinirinden kudurmaktadır.

Karakteri Nikki Runeckles canlandırıyor.

p00xbpswStephen

Gösterişli olmayı seven ve içindeki tiyatral yeteneğini sergilemekten çekinmeyen Stephen, eşcinseldir ve renkli bir karaktere sahiptir. Chantelle’in en yakın arkadaşıdır.

Karakteri Layton Williams canlandırıyor.

 

 

p00xbpq1Jing

Aklıselim ve sorumluluk sahibi tek öğrenci diyebileceğimiz Çinli Jing, Alife’yi antipatik ve yorucu bulmaktadır. Eğitim aşkıyla yanıp tutuşan Jing, kendini isteyebileceği en son yerde, yani Alfie’nin sınıfında bulmuştur; ve buna tahammül edememektedir. Sınıfta doğru düzgün bir şeyler yapma çabasındaki tek kişidir ve sözünü kimseye geçiremediği için her seferinde büyük hüsrana uğramaktadır.

Karakteri Kae Alexander canlandırıyor.

p00wk2y0Mitchell

Sülalesi rahat bir tip olarak tanımlayabileceğimiz Mitchell, Alfie dahil sınıftaki herkese sulu şakalar yapmaktan çekinmeyen bir öğrencidir. Her şeye bozuk ağzıyla yorum yapmaktadır ve fiziksel şiddetten çekinmemektedir.

Karakteri Charlie Wernham canlandırıyor.

 

p00xbpg5Rem Dogg

Özellikle eline küçük bir hınzırlık fırsatı geçince tekerlekli sandalyeye mahkum olduğu gerçeğini asla hissettirmeyen öğrencimiz, bu üzücü durumuna rağmen oldukça hareketli ve deli dolu biridir. Okulun zorba grubuyla takılmaktadır.

Karakteri Jack Binstead canlandırıyor.

p00xbnlz2Grayson

Okulun kabadayı ve zorba öğrencilerinden Grayson, yeri geldiğinde Alfie’ye bile dayılanmaktadır. Alfie de böyle durumlarda nihayet yetişkin bir öğretmen olduğunu hatırlayıp ona göre tepki vermektedir. Sınıftakilerden biraz daha yaşı büyük ama nedeni meçhul.

Karakteri Jack Bence canlandırıyor.

 

p01ftt6j

YAZARIN NOTU

Konusu ve tiplemeleriyle uzaktan klişe bir işmiş gibi dursa da aslında öyle olmayan ve çok daha fazlasını barındıran, epey komik ve izlemesi keyifli bir dizi Bad Education. Kadrodaki genç isimlerin çoğu tecrübesiz olsa da hepsi güzel oynuyor. Yetişkin kadro da keza çok başarılı (sadece Sarah Solemani burun kıvrılası).

pd-TV-W-20140118185009288414-620x349Klasik İngiliz komedisi lezzeti barındırırken bir yandan gerek ağzıyla, gerek müzikleriyle, gerekse de esprileriyle modern olmayı da iyi beceriyor. Senaristliğini yapıp başrolünde yer alan ve benim de Fresh Meat’ten çok sevdiğim Jack Whitehall, genç olmasına rağmen (88 doğumlu) şu ana kadar adından fazlaca söz ettirdi ve bu kamera arkasında yer aldığı ilk işi. Onun bu basamakları tırmanırken attığı ilk adım olan bu işi izlemek ve ardından gelecek yeni işlerini beklemek ayrı bir keyif oluyor kendi adıma.

27-30 dakika arası süren bu 19 bölümün tadı birçok İngiliz dizisi gibi damağınızda kalacaktır belki ama neyse ki önümüzde izleyebileceğimiz bir film daha (belki de sonrasında gelecek devam filmleri) var.

İzleyecek olan herkese iyi seyirler…

The-Bad-Education-Movie-first-look-image

TANITIM FİLMİ

Giriş Jeneriği

BONUS: Filmin daha taze çıkan fragmanı:

uktv-bad-education-2