BBC Three’nin 4 sezon süren komedi dizisi Him & Her‘ün tanıtımı ile karşınızdayız bugün.

Him & Her için bir ilişki komedisi diyebiliriz. Ama romantik komedi diyemeyiz çünkü biraz abartı kaçar.

Dizinin merkezinde yirmili yaşlarının ortasında bir çift var. Sadece birkaç aydır beraberler ama bir bütün olmuş durumdalar adeta. Birbirlerine çok benziyorlar diyebiliriz. İkisi de son derece üşengeç, son derece dağınık, hijyenik olmaktan epey bir uzak, işsiz güçsüz, evde yayıla yayıla vakit geçirmekten rahatsızlık duymayan, gönlünce yemek yemeyi seven, fütursuzca konuşan ve hareket eden, misafir gelse dahi evde iç çamaşırları ile dolaşmaktan rahatsız olmayan, birbirlerinin önünde rahatça tuvalet ihtiyacını giderebilen ya da osurup geğirebilen, seks yapmayı ve seksi düşünmeyi seven, birbirlerine laf sokmaktan ve birbirlerinin açığını aramaktan keyif alan, zorunluluklardan hoşlanmayan ve baskıya hiç gelemeyen tipler.

Becky, futbol izlemeyi seven, bilgisayar oyunu oynamaktan keyif alan, yaşıtlarının aksine giyim kuşama ve süslenip süslenmeye pek vakit harcamayan, sevgilisinden büyük beklentiler içerisine girmeyen, sıradan şeylerle tatmin olabilen, son derece istisna bir kadın profili çiziyor dizide. Steve ise 24 yaşına gelmiş ama tam olarak büyüyememiş çocuk ruhlu bir adam. İlgi ve alaka görmeyi, pohpohlanmayı, esprilerine gülünmesini, eleştirilmemeyi ve mümkün mertebe rahatsız edilmemeyi isteyen bir zat-ı muhterem. Hayata dair bir amacı veya hayali yok. Geniş bir arkadaş çevresi de yok. Hayatındaki arkadaşa en yakın kişi üst kat komşusu Dan. Pek hoşuna gitmese de genel olarak Becky’nin çevresiyle takılmak zorunda kalıyor.

Steve rolünde Being Human, Quantico, Looking ve Banished gibi dizilerden yakinen tanıdığımız Russell Tovey‘i izliyoruz. Becky rolünde ise The Five, The Wrong Mans ve Bad Education gibi dizilerden tanıdığımız Sarah Solemani‘yi izleme fırsatı yakalıyoruz.

Hikaye genel olarak Steve’in tek odalı dairesinde geçiyor. İzlediğim ilk sezon itibarıyla tamamen söz konusu dairede geçiyor hatta. 1 mutfak, 1 tuvalet, küçük bir antre ve çiftimizin hem yatak odası hem de oturma odası olarak kullandıkları orta büyüklükte bir oda mevcut dairede. İşsiz güçsüz olduğunu bildiğimiz Steve’in bu daireyi ve diğer harcamalarını nasıl karşıladığı, dairenin kira mı yoksa kendisinin mi olduğu ilk sezon itibarıyla bilinmiyor. Becky, normalde bu dairede değil de ailesinin yanında yaşasa da daireden pek çıkmadığı için aslında bir nevi orada yaşıyor gibi bir durum var ortada. Ama kapı zili falan çaldığında Steve’e “Senin dairen. Kapıya sen bak.” kartını oynamayı da ihmal etmiyor mesela. Gelen giden misafirleri aşağıdaki fotoda gördüğümüz yatak odası/oturma odası karışımı odada ağırlıyor çiftimiz.

Steve ve Becky dışında eve gelip giden diğer karakterlerden de kısa kısa bahsedecek olursak;

*Steve’in garip üst kat komşusu Dan rolünde Rovers isimli diziden anımsanabilecek Joe Wilkinson karşımıza çıkıyor. O da Dan gibi işsiz güçsüz biri. Yakın zaman içerisinde kız arkadaşından ayrıldığı için üzgün. Tüm gün eşofmanlarıyla dolanıyor. Friday Night Dinner dizisindeki Jim misali yalnız bir adam ve sürekli olarak Steve’in kapısında beliriyor ve bir şekilde Steve ile Becky’nin hayatlarına dahil olmaya çalışıyor.

*Becky’nin kız kardeşi Laura rolünde Witless ve Reggie Perrin dizilerinden hatırlanabilecek Kerry Howard‘ı izliyoruz. Becky ile takılmayı çok seviyor ama içten içe ona karşı bir hasetlik duygusu beslediği ve “Ben daha iyiyim.” havaları sergilemeye çalıştığı da seziliyor. Yakın zaman içerisinde nişanlanmış ve aşık olduğu adamla evleneceği için mutlu. Biraz aptal biri.

*Laura’nın nişanlısı Paul rolünde Dead Boss ve Youngers dizilerinden anımsanabilecek Ricky Champ karşımıza çıkıyor. Kavga çıkarmayı ve yüksek sesle tartışmayı seven öfkeli bir tip. Bir o kadar da hovarda. Eline geçen her fırsatta Laura’yı aldatıyor ve bu kaçamaklarını Steve’e anlatıp böbürlenmeyi ya da yakınmayı da ihmal etmiyor.

*Laura’nın en yakın arkadaşı ve aynı zamanda iş arkadaşı olan Shelly rolünde ise Doctor Who, Edge of Heaven ve Sinchronicity gibi dizilerden hatırlanabilecek Camille Coduri‘yi izliyoruz. Kolayca kandırılmaya ve yön verilmeye müsait, saf biri. Kırklı yaşlarında, dul ve tek çocuk annesi bir kadın. İçmeyi ve sarhoş olmayı çok seviyor. Laura karakterini Dan-Laura-Paul üçlüsü kadar sık görmesek de bolca izleme fırsatı yakalıyoruz dizide.

(Soldan Sağa) Dan- Shelly – Steve – Becky – Laura – Paul

Bu ana karakter altılısı dışında Becky ve Laura’nın babası Nigel rolünde Legends, Genius ve Turn gibi dizilerden anımsanabilecek Ralph Brown‘ı, anneleri Jill rolünde Marion Bailey‘yi ve Steve’in annesi Janet rolünde Joanna Bacon‘ı izliyoruz tekrar eden rollerle dizide.

Bunların dışında konuk olarak veya tekrar eden bir rolle yer alan oyuncu havuzunda Kerry GodlimanBlake HarrisonKatie LyonsJosef AltinJonny Sweet ve Nick Blood gibi isimler yer alıyor ayrıca.

Dizinin senaristliğini Stefan Golaszewski, yönetmenliğini ise Richard Laxton üstlenmiş. Yapımcı koltuğunda Golaszewski’ye Kenton AllenLyndsay RobinsonMatthew Justice ve Nira Park gibi isimler eşlik etmiş.

Him & Her, toplam 4 sezon sürmüş. 6 Eylül 2010 tarihinde başlayan ekran macerasını 19 Aralık 2013 tarihinde final yaparak noktalamış. İlk sezonu 6, ikinci ve üçüncü sezonları 7 ve son sezonu 5 olmak üzere toplam 25 bölümden oluşuyor.

2014 yılı içerisinde biri BAFTA TV Ödülleri’nde diğeri de Writers’ Guild of Great Britain Ödülleri’nde olmak üzere 2 kez ‘En İyi Durum Komedisi’ ödülü kazanmış. Ayrıca 2012 yılında RTS Televizyon Ödülleri tarafından başroller Russell Tovey ve Sarah Solemani’ye ‘En İyi Komedi Performansı’ ödülü verilmiş. Yine 2014 yılında Kerry Howard, BAFTA TV Ödülleri’nde ‘Komedi Dalında En İyi Kadın Oyuncu Performansı’ kategorisinde ödüle aday gösterilmiş.

İlk sezon itibarıyla bayıla bayıla izlediğim bir durum komedisi olmuş Him & Her. Senarist mükemmel iş çıkarıyor. Yönetmen keza aynı şekilde. Tek kamera yöntemi ile çekilen, kahkaha efektsiz bir ilişki komedisi.

Ana kadro altılısının tamamı komediye katkı sağlıyor dizide. Sarah Solemani’yi bayıla bayıla izliyorum. Russell Tovey’i tip olarak pek gözüm tutmasa da Steve başarılı bir karakter. Laura, Paul ve Dan de oldukça iyi yan karakterler.

Aşağı yukarı her konudan komedi çıkarma potansiyeli var dizinin. Doğal ve rahat bir dizi. Yeri geliyor iğrençleşiyor, yeri geliyor seksi geliyor, yeri geliyor gariplikte tavan yapıyor. Yeri geliyor tempoyu artırıyor, yeri geliyor tempoyu biraz düşürüyor ama ilgi çekiciliğinden hiçbir şey kaybetmiyor. 27-29 dakikalık bölümlerin nasıl geçip bittiğini anlamıyorsunuz izlerken.

Şu an itibarıyla “Mutlaka izlenmesi gereken şahsına münhasır bir dizi.” olarak tanımlayabilirim Him & Her’i. Bunca yıldır nasıl gözümden kaçmış dediğim dizinin ikinci, üçüncü ve dördüncü sezonlarından da bu ilk sezondan aldığım tadı alırım inşallah.

Benim dizi ile ilgili söyleyeceklerim şimdilik bu kadar. İzlemeye niyeti olanlara iyi seyirler.

Buraya da ilk sezondan birkaç sahne kondurayım: