BBC One’ın 2013 yılı yapımı mini dizisi What Remains‘in tanıtımına hoş geldiniz.

25 Ağustos 2013-15 Eylül 2013 tarihleri arasında yayınlanan dizi toplam 4 bölümden oluşuyor. Bölüm süreleri 58-59 dakika uzunluğunda.

Dizinin senaryosunu aynı zamanda Inside Men’in senaristi ve Hotel Babylon‘un da yaratıcısı olan Tony Basgallop kaleme almış. Yönetmenliğini ise Coky Giedroyc üstlenmiş. Hilary Salmon ve Grainne Marmion da dizinin yapımcıları.

KONU

Gerçek şu ki hepimiz rol yaparız. Çoğumuz “Nasılsın?” diye sorulduğunda gülümseriz ve öyle değilsek bile iyi olduğumuzu söyleriz. Ama kapılar kapanıp da kendimizle baş başa kaldığımız an gerçek kimliğimiz ortaya çıkar.

Suç, gizem ve gerilim ögelerini harmanlayan dizinin hikayesi büyük çoğunlukla yukarıdaki fotoğrafta gördüğümüz apartman dairesinde geçiyor. Söz konusu apartmanda bulunan bir daireye taşınan Vidya ve Michael çifti üst kattan gelen bir sızıntı olduğunu görünce sızıntı sorununu halletmek üzere yaklaşık 2 yıldır boş olan o çatı katı dairesine girdiklerinde çatıda dairenin son sahibi olan Melissa Young isimli bir kadının çürümüş bedenini buluyorlar ve hikayemiz başlıyor.

Kaza mı yoksa cinayet mi? 2 sene boyunca bu kadının öldüğünü hiç kimse nasıl oldu da fark etmedi? Bunlar ve benzeri sorular, polis teşkilatının diğer üyelerinin pek umursamadığı sorular olsa da kısa bir süre sonra emekli olmaya hazırlanan Dedektif Len Harper için durum öyle değil. Dedektif Len Harper kariyerinin bu son davasını çözmeyi kendine bir borç bilip kollarını sıvıyor ve Melissa Young’ın hikayesinin perde arkasında bulunan sırlar yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlıyor. Biz seyircilere de şu anda ve geçmişte söz konusu apartmanda olup biten olayları izlemek düşüyor.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

=Dedektif Len Harper=

Davayı araştıran yaşlı kurt dedektifimiz Len Harper rolünde Shameless, Troy: Fall of a CitySex, Chips & Rock n’ Roll ve Code of a Killer gibi dizilerden tanıdığımız David Threlfall‘ı izleme fırsatı yakalıyoruz.

Ortağı Alice Yapp‘in (Lisa Millett) davayı kaza olarak nitelendirip kapatmak istemesine rağmen o eşelemeye devam etmekte oldukça kararlı davranıyor. Ona göre bir cinayet olma ihtimali oldukça yüksek olan bu davayı emeklilik vaktinin gelmiş olmasına pek aldırış etmeden kişiselleştirmeye başlıyor.

Karısını birkaç yıl önce kaybetmiş, çocuğu olmayan, tek yakını olan erkek kardeşi ise hastanede solunum cihazına bağlı olarak yaşayan, yalnız ve yaşlı bir adam Len.

=Vidya ve Michael=

Apartmana yeni taşınan çiftimiz. 4 numaralı dairede kalıyorlar. Evli değiller. Vidya, 7-8 aylık hamile ve şu sıralar çalışmıyor. Michael ise bir spor ürünleri mağazasında çalışıyor. Doğacak bebekleri için heyecanlılar.

Kendi güzel, ruhu güzel, iyi kalpli, arkadaş canlısı, sempatik bir kadın Vidya. Michael ise lise yıllarında tam bir ayaklı belaymış. Şimdilerde değiştiğini iddia etse de serserilik ruhtan öyle kolayca arınan bir özellik değil elbette. Vidya’nın bu adamda ne bulduğu sorusunu anlamak güç cidden.

Michael’ın 1 numaralı dairede yaşayan eski öğretmeni Joe’dan hiç mi hiç haz etmediğini de belirtmeden geçmeyelim.

Vidya karakterine The Punisher ve Indian Summers dizilerinden hatırlanabilecek Amber Rose Revah hayat veriyor. Michael karakterinde ise Him & Her, Being Human, Looking ve Quantico gibi dizilerden aşina olduğumuz Russell Tovey karşımıza çıkıyor.

=Kieron=

2 numaralı dairede yaşıyor. Bir gazeteci kendisi. Boşanmış bir adam. Haftanın bazı günleri şımarık ve hafiften psikopat olan 17 yaşındaki oğlu Adam (Alexander Arnold) da onunla kalıyor. Adam’ın kalmadığı günlerde de aynı iş yerinde çalıştığı bir gazeteci olan kız arkadaşı Patricia (Claudie Blakley) yatıya kalıyor.

Tam bir alkolik Kieron. İçince kendinden geçen ve bambaşka biri olan tiplerden. Bir süredir ise ağzına içki sürmüyor.

Karaktere WanderlustStan Lee’s Lucky ManKiri, The Halcyon ve Inside Men dizilerinden yakinen tanıdığımız Steven Mackintosh hayat veriyor.

=Joe=

Ters dubleks tarzı bir daire olan 1 numaralı dairede yaşıyor. Apartmanın yöneticisi Joe. Bütün dairelerin anahtarlarının bir yedeği onda mevcut.

Bir lisede matematik öğretmeni kendisi. İnsanlardan genel olarak pek hoşlanmayan bir tip. İnsanlar da ondan pek hoşlanmıyor. Karısı yıllar önce vefat etmiş, çocuğu yok. Dairede yalnız yaşadığını iddia etse de Liz (Denise Gough) isimli genç bir kızla birlikte kalıyor.

Karakteri Gunpowder, Trust ve Rome gibi dizilerden hatırlanabilecek David Bamber canlandırıyor.

=Peggy ve Elaine=

3 numaralı daire birlikte yaşayan lezbiyen bir çift Peggy ve Elaine. Birlikte ajanslar için fotoğrafçılık işi yürütüyorlar. İlişkideki baskın karaktere sahip kişi Elaine. Peggy’ye adeta hükmetmekten, ona ne yapıp ne yapamayacağını söylemekten büyük keyif alıyor. Sadece Peggy’ye de değil genel olarak insanlara kaba davranmak gibi bir huyu var.

Peggy rolünde Doctor Foster, The CrownThe Game ve Lark Rise to Candleford gibi dizilerden hatırlanabilecek Victoria Hamilton‘ı izliyoruz. Elaine rolünde ise Rome, Game of Thrones, Paranoid ve Human Target gibi dizilerden aşina olduğumuz Indira Varma karşımıza çıkıyor.

=Melissa Young=

5 numaralı dairede yaşayan rahmetli karakterimiz. Kendisini geriye dönüş (flashback) sahnelerinde görüyoruz. Yalnız yaşayan, ailesiyle görüşmeyen, pek arkadaşı olmayan, asosyal, sessiz sakin, kendi halinde, kibar, duygusal ve şişman bir genç kadın Melissa.

Karakteri Prime Suspect 1973, Back, Fortitude gibi dizilerden hatırlanabilecek Jessica Gunning canlandırıyor.

YAZARIN NOTU

Öncelikle temposu diğer bölümlere oranla biraz daha düşük kalan ilk bölümü izlerken sabırlı olmak gerektiğini düşünüyorum. 2. bölümle birlikte hikaye izleyiciyi içine çekmeye başlıyor ve son 2 bölümde de en formda dönemini yaşıyor.

Hikayesinden çekimlerine, zengin oyuncu kadrosundan iyi yazılmış karakterlerine ve başarılı oyunculuklarına kadar her şeyinden memnun kaldım ben dizinin. Şık, estetik, akıcı ve sürükleyici bir suç/gizem/gerilim draması. Türünün başarılı bir örneği olmuş diyebilirim gönül rahatlığıyla.

Denise Gough

Daha fazla öne çıkan oyuncuları da kısaca belirtmem gerekirse başta geçtiğimiz sene Paula’da parlayan Denise Gough’u, başroldeki David Threlfall’u, Patricia rolündeki Claudie Blakley’yi ve Vidya rolündeki Amber Rose Revah’ı sayabilirim.

Türü sevenler ve tanıdık simalarla bezeli oyuncu kadrosu içerisinde sempati duyduğu oyuncular bulunanlar gönül rahatlığıyla bir şans verebilirler diziye.

İzlemeye niyeti olanlara iyi seyirler dilerim.

FRAGMAN

Diziyle ilgili daha önce şu yazının altında yorum yapılıyormuş.