FX 25 Mart 2018 tarihinde gerçek olaylardan esinlenen mini dizisi Trust‘ı yayınlamaya başladı.

10 bölümden oluşan dramanın yürütücü yapımcısı ve yazarı olarak Simon Beaufoy (127 Hours, Slumdog Millionaire) bulunuyor. Oscar ödüllü yönetmen Danny Boyle (28 Days Later, Steve Jobs) ise hem yapımcı olarak hem de ilk 3 bölümün yönetmeni olarak dizide yer alıyor. Konunun nasıl ilerlediğini diziyi bitirmeden önce öğrenmek istemiyorsanız araştırma yaparken dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

Konusu:

Gerçek hayattan esinlenerek hazırlanan dizi, 1973 yılında yaşanan Getty fidye skandalını anlatıyor. Dizi, dünyanın en zengin şirketlerinden biri olan Getty petrol şirketinin kurucusu olan J. Paul Getty’yi ve eksantrik yaşam tarzını tanıtarak başlıyor. Daha ilk dakikalarda aile şirketinin veliahtı George Getty’nin kendini öldürmesine tanıklık ediyoruz. Tüm bu yaşananlardan sonra Paul Getty, kendine yeni veliaht olarak 16 yaşındaki torunu Paul’u seçmek ister. Fakat büyükbabası ile arası bozulan Paul maddi sıkıntıları devam ederken Roma’ya dönmek zorunda kalır. Burada mafya tarafından kaçırılacak ve fidye talepleri başlayacaktır. J. Paul Getty’nin tüm bu yaşananlara verdiği tepki ise herkesi şaşırtacaktır.

J.Paul Getty (Donald Sutherland): Milyarder Paul Getty sahip olduğu servete rağmen cimriliği ile ün salmış biri. Dünyanın en zengin isminin malikanesine aldığı gazeteler günlük ücreti artırınca aboneliğini iptal etmesi ya da evindeki telefon kulübesinin bile para ile çalışıyor olması onunla ilgili ünlü örnekler. Paul Getty, malikanesinde 5 sevgilisi ile birlikte yaşayan ve tüm çocuklarını hayal kırıklığı olarak gören biri. Torununun kaçırılma sürecine verdiği tepkiler kişiliğini özetliyor. Aktörü The Undoing ve Crossing Lines dizilerinde bulabilirsiniz.

J. Paul Getty III (Harris Dickinson): 16 yaşındaki Paul annesi ile birlikte Roma’da yaşamaktadır. Arkadaşları ile birlikte tehlikeli isimlere 6 bin dolar borçlandıktan sonra çareyi büyük Getty malikanesine gitmekte bulur. Fakat burada istediğini alamayan Paul Roma’ya dönecek ve fidye için kaçırılacaktır. Genç oyuncuyu Clique dizisinde bulabilirsiniz.

Gail Getty (Hilary Swank): Paul’un annesi Gail, boşandıktan sonra Getty ailesinden uzaklaşarak Roma’ya taşınmıştır. Getty ailesinin ne kadar toksik bir aile olduğunu zamanla fark ederek oğlu Paul’u onlardan uzak tutmaya çalışmaktadır. Fakat Paul için istenen fidye yüzünden Getty ailesinin insafına kalmıştır. 2 kez en iyi kadın oyuncu Oscar’ını kazanan oyuncuyu en son Away dizisinde izleme fırsatını bulmuştuk.

J. Paul Getty Jr. (Michael Esper): Paul’un babası Paul Jr. uyuşturucu bağımlılığından kurtularak babasının gözüne tekrardan girmeye çalışan biri. Fakat Paul için fidye süreci başlayınca babası ile karşı karşıya gelecektir. Aktörü Ray Donovan ve The Outsider gibi dizilerden tanıyabilirsiniz.

Victoria (Hannah New): Paul Jr.’ın sevgilisi olan Victoria onun Paul Getty’nin yeni veliahtı olmasını istemektedir. Fakat yaşlı adamı ikna edebilmek sanıldığı kadar kolay olmayacaktır. Kendisini Black Sails dizisinde izleyebilirsiniz.

Primo (Luca Marinelli): Primo, genç Paul’un kaçırılmasında öne çıkan kişi. Birçok yasadışı işi yürüten Primo, kaçırdığı kişi bir milyarderin torunu olunca servete kavuşma hayalleri kurmaya başlar. İtalyan aktörü The Old Guard filminde bulabilirsiniz.

Fletcher Chace (Brendan Fraser): Chace, Paul Getty’nin hizmetinde çalışan bir özel dedektif. Onun için birçok hizmeti yerine getiren Chase, Paul’un kaçırılması sonrası İtalya’ya giderek olayı araştıracaktır. Bu süreçte Paul’un annesi Gail ile empati kurarak ona yardım etmeye çalışacaktır. Mummy serisi ile ünlenen aktörü The Affair ve Doom Patrol dizilerinde bulabilirsiniz. Dizinin geri kalan kadrosuna buradan ulaşabilirsiniz.

Tırıvırı Bilgiler (Trivia):

  • Dizinin 2.sezonunun gelme ihtimali halen bulunuyor. Simon Beaufoy 2018 yılındaki bir panelde 1930’lara giderek Paul Getty’nin hikayesini anlatmayı düşündüklerini söyledi.
  • Konu ile ilgili 2017 yılında çekilmiş bir drama filmi de mevcut. Ünlü yönetmen Ridley Scott’ın yönettiği All the Money in the World filmi Kevin Spacey skandalı nedeniyle uzun süre konuşulmuştu. Süreç sonunda Spacey’nin sahneleri atılmış ve yeni çekimler için J. Paul Getty rolüne Christopher Plummer getirilmişti. Yeni çekimlerde Mark Wahlberg’ün özel kontrat maddeleri nedeniyle Michelle Williams’dan çok daha fazla bir ücret alması büyük eleştiri toplamıştı. Filmden çok bu konular tartışma konusu olmuştu. Film ve dizinin aynı anda prodüksiyona girmiş olmasının ise bir tesadüf olduğu açıklandı.
  • John Paul Getty III’ün kardeşi Ariadne Getty dizi yüzünden FX’e dava açtı. Yürütücü yapımcı ve yazar Simon Beaufoy yaptığı araştırmalar sonucunda böyle bir senaryo hazırladığını açıkladı. Tartışmayı çıkaran asıl konu Paul Getty III’ün ilk başta kaçırma planına dahil olup olmaması. Konu hakkında yazılan kitaplarda böyle bir kısım bulunmuyor fakat Simon Beaufoy, satır araları okunduğunda böyle bir ihtimali görebilirsiniz diyor.

Trust FX kanalının arka planda kalmış dizilerinden biri. Mini diziler arasında en azından denenmeyi hak ettiğini söyleyebilirim. En büyük sıkıntısı 10 bölümün biraz fazla olması, 7-8 bölüm daha uygun olurmuş. Gerçek hayatta yaşananları bilmediğim için her bölüm yok artık, bu kadarı da olmaz tepkisi verdiğim bir diziydi. Dizi bitmeden aileyi araştırmamak için kendimi zor tuttum. Konuyu biliyor olsanız bile sırf Donald Sutherland’ın performansı için diziyi tavsiye edebilirim. Karakter hakkında söyleyebileceğim çok şey var ama detay vermek istemiyorum, birçok yönü ile unutulmayacak karakterlerden biri. Çoğu kısmın gerçek olduğu düşünülünce daha ilginç ve rahatsız edici bir tablo ortaya çıkıyor. Dizinin yan karakterlerinden birini canlandıran Brendan Fraser’ın varlığının da diziye çok büyük katkı sağladığını düşünüyorum. İzleyecek olanlara iyi seyirler dilerim.

Not: Dizi daha önce bu yazının altında konuşuluyordu.