HBO, 12 Ocak’ta iddialı bir diziyle karşımıza geldi: The Outsider.

The Outsider, Stephen King’in 2018 yılında çıkan romanının aynı isimli uyarlaması olarak ekranlara geldi. İlk bölümü 12 Ocak’ta ekrana gelen dizi, 8 Mart’ta sezonunu kapattı. İlk sezonu 10 bölüm sürdü ve bölüm süreleri de 50-60 dakika arasında gidip geldi. Mini dizi olarak ekranlara gelse de dizi için ikinci sezon muhabbetleri de dolaşmakta. O yüzden az da olsa devamının gelmesi ihtimali var.

Dizinin mutfağında ise Ben Mendelsohn, Richard Price, Jason Bateman, Marty Bowen, Andrew Bernstein ve Michael Costigan yer almakta. Jason Bateman ve Ben Mendelsohn ayrıca dizinin oyuncu kadrosunda da bulunuyor.

İnsanoğlu Aydınlanma Çağı ile birlikte aklına güvenmeyi seçen canlılar haline dönüşmeye başlamıştır ve rasyonalizmin yükselişi gerçekleşmiştir. Düşünmeye başlayan insanlar birçok şeyi sorgulamıştır. Bunlardan birisi de neyin gerçek olduğu sorusudur. Zamanın çeşitli filozofları, din adamları, politikacıları hepsi bu soruya çeşitli yanıtlar vermiştir. Günümüzde ise en kabul gören cevap gözümüzle gördüğümüz ve aile büyüklerimiz tarafından bizlere anlatılanları gerçek olarak kabul edebileceğimizdir. Doğaüstü olayların yeri insanların gözünde, gerçekliğinde her zaman hayali olmuştur ve olmaya devam edecektir. Peki, ya aslında hiç varlığını bile hissetmediğimiz doğaüstü varlıklarla bir arada yaşıyorsak? Aslında diziler de eğlenerek izlediğimiz olaylar birden karşımıza çıkıp bizi bulursa? Düşündüğümüz, algıladığımız gerçeklik dışında başka gerçekler de varsa? 

Ralph Anderson, güneşli bir günde istemeyerek çıktığı devriyesindeyken beklemediği bir haber alır. Şehir içinde 11 yaşında bir çocuk vahşice öldürülmüştür. Olay yerine gittiğinde gördüklerinden oldukça etkilenmiştir ve bir an önce bu vahşeti yapanı bulup içeri tıkmak istemektedir.

Görgü tanıklarının ifadelerine göre katil şehirdeki sevilen hocalardan birisi olan Terry Maitland olduğu anlaşılır. Ancak Terry o gün şehir dışında olduğunu iddia eder ve bunu kanıtlar da. Bunun üzerine kafası karışan Ralph, bir kişinin aynı zamanda nasıl iki yerde olabileceği üzerine soruşturmasını genişletmeye başlar ama olaylar hiçte beklemediği, gerçek olabileceğini düşünmediği yerlere doğru gidecektir.

Ralph Anderson (Ben Mendelsohn)

Olayı araştıran dedektiftir. Yıllardır karşılaştığı en zor vakalardan birisiyle karşı karşıyadır. Eskiye dönük bazı acıları vardır ve hala daha onları atlatamamıştır. Şimdi de daha önce inandığı, bildiği şeyleri sorgulamaya başlayacaktır.

Emmy ödüllü oyuncuyu Bloodline dizisinden hatırlayabilirsiniz.

Terry Maitland (Jason Bateman)

Kasabanın sevilen öğretmeni, okulun beyzbol takımının koçu olarak bilinen birisi. Bu olaylardan sonra insanlar tarafından kötü gözle görülüyor ve bu durum onu çaresiz bırakıyor. Kendisinin masum olduğunu ispatlamak için elinden geleni yapacaktır.

Oyuncuyu Ozark ve Arrested Development dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Glory Maitland (Julianne Nicholson)

Terry’nin eşi. Kocasının suçsuz olduğuna inanıyor ve onu kurtarmak istiyordur.

Oyuncuyu Law & Order True Crime, Eyewitness, The Red Road, Masters of Sex ve Boardwalk Empire dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Jeannie Anderson (Mare Winningham)

Ralph’ın eşidir. Ona her konuda destek olmaktadır ve bu olayda da yalnız bırakmamaktadır.

Oyuncuyu The Affair ve American Horror Story dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Holly Gibney (Cynthia Erivo)

Howard ve Pelley tarafından olayı araştırması için tutulan özel dedektif. Yolu aynı zamanda Ralph ile de kesişiyor.

Oscar adaylığı bulunan oyuncuyu Harriet filminden tanıyabilirsiniz.

Jack Hoskins (Marc Menchaca)

Ralph’ın avlanmayı seven dedektif arkadaşı. O da olayı araştırmaya yardım ediyor.

Oyuncuyu The Sinner ve Ozark dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Howard Salomon (Bill Camp)

Maitland ailesinin tutmuş olduğu avukat ve Terry’yi dışarı çıkarmak için her yolu deniyor.

Oyuncuyu The Looming Tower ve The Night Of dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Yunis Sablo (Yul Vazquez)

Ralph’ın yakın arkadaşı ve ekibinde olan birisi.

Oyuncuyu Russian Doll, Narcos: Mexico ve The Looming Tower dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Alec Pelley (Jeremy Bobb)

Howard için özel dedektif olarak çalışan emekli asker.

Oyuncuyu Jessica Jones, The Son ve Russian Doll dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Aslında Stephen King eserleriyle ve yapımlarıyla çok fazla anlaşamayan birisi olarak The Outsider için çok fazla bir beklentim yoktu fakat hiç beklemediğim kadar çok sevdim ve dizinin iyi bir övücüsü oldum.

Ben Mendelsohn ve Cynthia Erivo kesinlikle çok iyi oynadılar ve iki oyuncuyu da ilk defa izliyordum, hemen takibe almaya başladım. Dizinin genel olarak HBO dizisi kıvamında bir ağır akma durumu olsa da bu durum beni pek rahatsız etmedi. Hikayenin 8 bölümde bitirilebileceğini düşünüyorum ama bu haliyle de memnunum. Hatta bu yılın en iyi yeni dizileri listemde kesinlikle yer alacak bir dizi oldu.

Diziden çok fazla doğaüstü bir hamle beklentiniz olmasın; o kısımları çok fazla değil ama beni daha çok zaten başrol dedektifin hikayesi ve onun üzerinden olan hamleler ilgimi çekti. Ayrıca dizinin atmosferini ve verdiği gerilim ögeleri de ilgimi tutan şeyler oldu. Eğer işin sadece doğaüstü boyutuyla değerlendirirseniz sınıfta kalmış bir dizi diyebilirsiniz ancak ben dizinin amacında çok fazla bir yer kapladığını düşünmüyorum ve yaptığı finalden de memnunum. Devamı gelebileceği konuşuluyor, edebilecek birkaç hamle de yaptı ancak etmesini çok tasvip etmiyorum. İyi olan bir dizinin suyunu sıkmaya kalktığınızda sonuç pek iyi olmayabiliyor ancak devam ederse de izlerim.

Tavsiye ettiğimi dizilerden oldu. İzleyecek olanlara iyi seyirler.

Not: Daha önce hakkında burada yorum yapılıyordu.