Jeff Daniels

Jeff Daniels, 2006’da yayınlanan ve Lawrence Wright‘a “Pulitzer Kurgusal Olmayan Düz Yazı Ödülü”nü kazandıran The Looming Tower: Al Qaeda and the Road to 9/11 adlı kitabın Hulu’ya uyarlanacak dizisinin başrolüne geldi.

Kitap, İslamcı köktendinciliğin büyümesi, El-Kaide’nin yükselişi, Dünya Ticaret Merkezine yapılan saldırılar ile istihbarat servisleri arasındaki rekabetin 11 Eylül trajedisine ve oradan da Irak Savaşı’na giden yola zemin hazırlamış olabileceğini anlatıyor. Usame Bin Ladin ve El-Kaide’nin tehdit unsuru haline geldiği ve ABD istihbarat teşkilatları arasındaki çatışmaların bu yükselişe nasıl katkıda bulunduğu gösteriliyor.

Dizinin merkezinde John O’Neill ve Ali Soufan adlı iki karakteri göreceğiz.

Jeff Daniels, New York FBI Terörle Mücadele Biriminin azimli, inatçı, kendi bildiğini okuyan şefi John O’Neill’ı canlandıracak. Diğer Federal Hükûmet organlarının, özellikle de CIA’in kasıtlı olarak yetersiz işbirliği yapması, FBI ile sürekli rekabet içinde olup, kendilerine muhalif davranışlarda bulunmasından dolayı Amerika’nın bir El-Kaide saldırısına uğrayacağı konusunda emindir.

Ali Soufan, John O’Neill tarafından korunan ve desteklenen, I-49 anti-terörizm takımında yer alan, akıcı bir şekilde Arapça konuşan, İslam hakkında oldukça bilgili, zeki, hızla yükselen genç FBI ajanıdır. Karakteri Tahar Rahim (The Last Panthers) canladıracak. 

 

Tahar Rahim

Sullivan Jones, Virginia Kull (Gracepoint) ve Louis Cancelmi (Boardwalk Empire), kadroda yer alacak diğer isimler.

Sullivan Jones, Virginia Kull, Louis Cancelmi

Sullivan Jones, New York Polis Departmanı SWAT takımında yer alan ve O’Neill’ın Terörle Mücadele Biriminden FBI ajanı Kathy Shaughnessy (Virginia Kull) ile yakın işbirliği içinde çalışan Floyd Bennet karakterini canlandıracak.

Louis Cancelmi, CIA’in Alec İstasyonunda, bir nevi John O’Neill’in gözleri ve kulakları olan Vince Stuart’ı canlandıracak. Amacı FBI’nın CIA ile aynı bilgiyi almasını sağlamak olsa da, akıl hocasına sadakati ile CIA’deki görevleri arasında kalmış durumdadır.

Michael Stuhlbarg ve Bill Camp, dizinin kadrosunda göreceğimiz isimlerden.

Oscar adayı Dan Futterman (Foxcatcher), Oscar ve Emmy ödüllü belgesel film yapımcısı Alex Gibney (Taxi to the Dark Side) ve Legendary Television, dizinin yapımcılığını üstleniyor.

Kaynak 123