Marvel yine bir çizgi roman yapımı ile karşımızda. Sinematik evrenin yan ürünü olan bu dizi Marvel’s Daredevil’ın ilk sezonundan sonra, Avengers 2 civarı bir yerlerde geçiyor. Bu diziyi daha sonra Luke Cage, Iron Fist takip edecek ve Defenders dizisinde birleşecekler. Bu diziler her ne kadar Marvel evreni ile bağlantılı olsalar da kendi arasında daha fazla bağlantılı olacak.

Marvel evrenine yeni bir kadın kahraman ekleniyor. Sinemada gördüğümüz Kara Dul, Scarlet Witch, dizi evreninde gördüğümüz Agent Carter, Quake, Mockingbird hepsi çizgi romanda olan karakterlerdi. Bu seferki kahramanımız tanıdığımız tüm Marvel kahramanlarından biraz farklı. Hem de her yönden.

Jessica Jones Kimdir?

Çizgi romandaki geçmişinden bahsedeceğim. Okuyup okumamak tamamen size kalmış. Birebir diziye uyarlanacak diye bir şey yok ama biz yine de önlemimizi alalım, uyarımızı verelim.

Jessica Campbell lisede okuyan normal bir kızdır. Bir gün annesi, babası ve küçük kardeşinin olduğu bir araba yolculuğu esnasında kamyonla çarpışırlar ve kamyondan dökülen kimyasallar Campbell’a güçler verir. Yetim kalan Jessica, Jones soyadlı bir aile tarafından evlat edinilir. Örümcek Adam ile aynı lisede okuyan Jones, onu görür ve Jewel lakabıyla kendince süper kahramanlık işine girişir. Daha güçlerini yeni yeni keşfetmeye başlarken yolları Purple Man ile kesişir ve Jones’un hayatı kararır. Jessica’yı aylarca zihinsel ve fiziksel kölesi yapar.

 

KONUSU:

Kötü geçen süper kahramanlık deneyiminden sonra Jessica Jones kahramanlığa ara verir, Alias Investigations adı altında bir özel dedektiflik bürosu açıp eski hayatına veda eder. Fakat geçmişinden birinin geri dönmesiyle hayatı tekrar kabusa dönmeye başlar.

KARAKTERLER

jessicajones07-a70bcJessica Jones/Jewel (Krysten Ritter): Bütün hayatı boyunca çok karanlık şeyler yaşamış talihsiz kızımız, kahramancılık oynamayı sevmeyen birisidir. Süper güçleri olsa da bu pek de onun umurunda değildir. Yaşadıkları yüzünden kendi içindeki şeytanlarla yüzleşen, alkolik, ruhsal sorunları olan bir kadına dönüşür. Purple Man’in ona yaşattıkları yüzünden hem fiziksel hem zihinsel olarak çöker. Kimseye bağlanamaz. Ardından kahramanlık yapamayacağını fark edince kendi dedektiflik bürosunu açar. Şehrimiz Hell’s Kitchen’daki yerel problemleri çözmek, kayıp insanları bulmak gibi davalarla uğraşır.jessicajones16-10d91Zebediah Killgrave/Purple Man (David Tennant): Jessica Jones’un baş düşmanıdır. Aslen bir Daredevil kötüsü olan Purple Man, Jones’un geçmişinde inanılmaz büyük bir yer kaplıyor. Dizi de bunun hakkını verecek gibi duruyor. Çevresindekilerin zihinlerini kontrol etmesine yarayan hormonlar salgılayabilen bir süper suçludur. Jessica Jones’un da psikolojik bunalıma girmesinin ve süper kahramanlığı bırakıp dedektifliğe başlamasının tek sebebidir. Jessica’yı takıntı yapmıştır. Oldukça ürkütücü ve acımasız bir karakter olduğunu söylemeliyim. Tiksinmeye hazır olun. Bu adamın yapabileceği şeylerin sınırı yok.Luke Cage/Power Man (Mike Colter): Luke süper insan kuvvetine ve kurşun geçirmez bir deriye sahip biridir. Dizide Jessica ile ilişki içerisinde olacaklar. Marvel’ın ilk sokaktan yetişme klasik siyahi kahramanıdır. Karakter olarak çok merhametli ve şefkatlidir. Kendi barı vardır. Jessica’nın hayatında böyle birine ihtiyacı var. Bakalım ilişkileri nereye kadar gidecek?

jessicajones20-c4e1d
Trish “Patsy” Walker/Hellcat (Rachael Taylor): 
Jessica’nın sırdaşı ve en yakın arkadaşıdır.  Radyoda program sunuyor, kendi şovu var. Çocukken aktörlük yapmış, kendi dizisi varmış. Jessica’yı gençliğinden beri tanıyor.

jessicajones22-fc296Jeri Hogarth (Carrie-Ann Moss): Çizgi romanlarda erkek olan bu karakteri radikal bir kararla kadın yapmışlar. Tanımayanlarınız için söyleyelim kendisi Iron Fist’in babasının iş arkadaşıdır. Avukatlık yapıyor. Lezbiyen ve evli.

Malcolm (Eka Darville) : Uyuşturucu bağımlısı biri. Malcolm, Jessica Jones’un peşini bırakmayan adeta bir takipçi (stalker). Jessica’nın yan komşusu.


Netflix ve Marvel dizisi olarak +18 sahnelerde ne kadar ileri gidebileceklerini merak ediyorum. Elbette Jones’un yaşayacağı karakter gelişimi, psikolojisinin yansıtılması, sıradışı olması ve fragmandan aldığım atmosfer, hayal kırıklığına uğratmayacağını söylüyor. Oyunculuklardan ise hiç şüphem yok.

Dizinin ilk sezonunu bitirenleri şöyle alalım:

İlk Sezon İncelemesi