KÜNYE

Türü: Drama, Gizem, Gerilim

Sezon – Bölüm Sayısı: 1 sezon, 6 bölüm

Yayın Aralığı: 5 Mart 2017 – 9 Nisan 2017

Onay Durumu: 2. sezon olup olmayacağı henüz belli değil.

Süre: 41-45 dk.

Mutfaktakiler: Jess BrittainAndrea HarkinRobert McKillopChristopher AirdBryan ElsleyHarry EnfieldGaynor Holmes

Kanal: BBC Three

Resmi Site – IMDB – Wikipedia 

KONU

Holly ve Georgia, üniversitedeki ilk yıllarına başlayalı daha birkaç hafta olmuş yedikleri içtikleri ayrı gitmeyen 2 çok yakın arkadaştır. Beraber aldıkları ‘Makro Ekonomisine Giriş’ dersi ise hayatlarının dönüm noktalarından biri olacaktır. Feminist profesör Jude McDermid tarafından verilen derse yüksek oranda kız öğrenciler talep göstermektedir. Kız öğrenciler üzerinde önemli bir etki bırakan profesör, kadın istihdamına ve girişimciliğine katkı sağlamak adına Solasta Finans Şirketi CEO’su olan erkek kardeşi Alistair ile beraber Solasta Kadın Girişimciliği’ni kurmuştur. Şirket bu girişimcilik programı ile şirket içinde bir dizi staj imkanı sunuyor. Programa dahil olup staj yapacak kişiler direkt olarak profesörün bu dersini alan kişiler arasından seçiliyor. Staj programı, başarılı olan öğrencilere mezun olduktan sonra şirkette kalıcı olarak çeşitli pozisyonlarda iş imkanları da sunuyor.

Staj konusu başta Holly ve Georgia’nın -özellikle Georgia’nın- ilgisini çekmese de staj programında yer alan okuldaki elit kızların grubuna dahil olma fikri ikisini de cezbediyor. Holly bu konuya daha çekingen yaklaşsa da kankası Georgia’nın kendini koşar adım bu gruba sokmaya çalışmasıyla o da ister istemez bu gruba doğru çekiliyor. Grubun içine çekilmeye başladıkça ayrılmaz kankalar birbirinden uzaklaşmaya başlıyor. Georgia’yı kaybetmek istemeyen ve grupla ilgili şahit olduğu gizemli olaylara kayıtsız kalamayan Holly de bu gizem çukurunu eşelemeye başlıyor.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Georgia ve Holly

Uzun yıllardır çok yakın iki arkadaş olan bu ikiliden Georgia eğlence düşkünü, ön olanda olma meraklısı, çok zeki olmayan ve pek düşünmeden hareket eden, umarsız, aşırı seviyede inatçı, kendini beğenmiş bir genç kız. Holly ise Georgia’ya göre daha oturaklı ve daha zeki biri. Meraklı, olayların üstüne üstüne gitmeyi seven, sorgulayıcı bir yönü olsa da insanlara kolayca güvenen ve her şeyi kafaya aşırı seviyede takan biri ayrıca.

Holly karakterine bu dizi oyuncunun ilk ekran macerası olma özelliği taşıyan Synnove Karlsen hayat veriyor. Georgia karakterinde ise The Fall ve Legends dizilerinden tanıdığımız Aisling Franciosi‘yi izliyoruz. 

Phoebe – Fay – Rachel – Louise

Söz konusu staj programı kapsamında staj yapan 4 kızımız. Bazıları 2. sınıfta, bazıları da 3. sınıfta üniversitede. Staj programı sayesinde lüks bir evde dördü beraber yaşıyor, lüks kıyafetler giyip lüks arabalara biniyor ve ışıltılı partilerde gecelerini geçiriyorlar. Okuldaki öğrencilerin gıptayla baktığı, havalı, elit bir kız grubu onlar. Dışardan bakıldığında hayatları güllük gülistanlık gözükse de suratlarında çok fazla gerçek bir tebessüm görmek mümkün değil. Bu da onları daha da gizemli kılıyor.

Uzaktan bakıldığında Phoebe’nin eğlenceli olan, Fay’in melankolik olan, Rachel’ın güler yüzlü olan ve Louise’in sert olan olduğunu söylemek mümkün.

Phoebe karakterine Ella-Rae Smith, Fay karakterine Emma Appleton, Rachel karakterine Rachel Hurd-Wood, Louise karakterine ise Sophia Brown hayat veriyor.

Profesör  Jude McDermid

Staj programındaki kızlara akıl hocalığı yapıyor, kızların ve yaşadıkları evin ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlıyor. Bekar, feminist ve ketum biri.

Karakteri Sherlock ve Ripper Street‘tan hatırlanabilecek Louise Brealey canlandırıyor.

Alistair McDermid

Jude’un erkek kardeşi. Solasta Finans Şirketi’nin CEO’su. Dışardan bakıldığında pek güven veren bir tip gibi gözükmüyor.

Karakteri Lip Service, The Paradise ve Threesome gibi dizilerden aşina olduğumuz Emun Elliott canlandırıyor.

Elizabeth Smith

Holly’nin yurttaki kapı komşusu. Çalışkan, asosyal bir kız. İnsanlar ile çok fazla ilgilenmeyen, bir tek Holly ile konuşan hafiften ıssız biri. İyi niyetli, anlayışlı, kibar, sessiz sakin biri. Olup biten şeyleri epey ayrıntılı bir şekilde günlüğüne not alması en dikkat çekici özelliği.

Karaktere Sorcha Groundsell hayat veriyor.

Bunlar dışında New Blood‘dan tanıdığımız Mark Strepan ve On of Us‘tan tanıdığımız Chris Fulton, şirkette çalışan ve kızlarla arkadaş Rory ile Charlie isminde iki genç olarak dizide bolca karşımıza çıkıyor.

Georgia ve Holly’nin tanıdığı yetenekli bir genç müzisyen ve barmen olan Sam rolünde Harris Dickinson, Fay’in şirkette çalışan erkek arkadaşı James rolünde Jack Bannon, kızların mistik şoförü Mo rolünde Peter Bankole, şirketin büyükbaş müşterilerinden Lukas Steiner rolünde ise Kåre Conradi tekrar eden rollerde karşımıza çıkıyor.

YAZARIN GÖRÜŞÜ

Karakterlerin tercihlerini sorgulamaya ve burun kıvırmaya ortam hazırlayan şekilde devam etse de son derece akıcı ve sürükleyici bir hikaye olduğunu söyleyebilirim. Hikayenin ilk bölümden sonra benim beklediğim ve istediğim yola tam anlamıyla girmemesi ve karakterlerin tercihlerinden yüksek oranda hoşnut kalmamama rağmen sevdim ben diziyi. Ucu da kapalı bitti. 2. sezonun olmasına gerek olduğunu düşünmüyorum. Olsa da bu hikayenin devamı olarak anlatılabilecek bir hikayenin pek de ilgi çekici olacağını sanmıyorum. O yüzden bırakmalılar bence bu noktada.

Tercihlerinden ötürü ara ara yorsa da takip etmesi keyifli bir karakterdi Holly. İlk oyunculuk deneyimi olmasına rağmen gayet iyi iş çıkarmış bence Synnove Karlsen. Bundan sonraki süreçte önü açık bir oyuncu olacağını düşünüyorum.

En sinir bozucu karakter Georgia, en olmasa da olurdu karakter Louise, daha etkin olmalıydı dediğim karakter Jude ve süresi yetmeyen karakter Elizabeth oldu benim açımdan.

Öyle yere göğe sığdırılamayacak bir dizi olmasa da yeterince iyi bir dizi bence. İzlediğime memnunum kesinlikle.

Benim söyleyeceklerim bu kadar. İzleyecek olanlara iyi seyirler.

FRAGMAN