İngiliz kanalı Sky Atlantic‘in geçen sene Julia Stiles’ın başrolünde olduğu mini dizi Riviera’yı yayınlayacağını duymuştuk. 10 bölümlük diziyi bizlerle bu sene yaz başında buluşturdu. 15 Haziran’da yayın hayatına başladı ve kanalı izleyicilere bir kıyak yaparak tüm sezonunu yayın hayatına başladığı gün verdi. Tabii aynı zamanda haftalık olarak yayınlanmaya devam ediyor. Mini dizi olduğu için de 2. sezon ihtimali yok gibi duruyor.

Dizinin mutfağında da Oscarlı Neil Jordan, John Banville, Aaron Anderson, Richard Moat ve Cameron Roach gibi tanıdık simalar yer alıyor.

İsterseniz gelin bu diziyi yakından tanıyalım.

KONU

Georgina, Amerika’da doğup büyümüş, müzelerde satış görevlisi olarak çalışan, genç ve güzel bir kadındır. Sergiler sırasında ünlü Fransız milyarder Constantine Clios ile tanışmış, birbirlerine karşı büyük bir aşk yaşayarak kısa bir sürede evlenmişlerdir. Evlendikten sonra Georgina her şeyini bırakıp Constantine‘in yanına Fransa’ya taşınmıştır. Burada lüks ve mutlu bir hayat sürmektedir; aynı zamanda kocasının sanat koleksiyonunu büyütmede yardımcı olmaktadır. Her şey güllük gülistan giderken bir gün Constantine‘in ve bir Rus silah satıcısının içinde bulunduğu yatın havaya uçması her şeyi değiştirir. Patlamayı araştıran polisler pek bir şey bulamaz. Georgina, çok sevdiği kocası hakkında şüpheye düşer ve onun ölümünün arkasındaki olayları araştırmaya koyulur. Derinlere indikçe büyük tehlikelerle karşılaşacaktır ve çok iyi tanıdığını düşündüğü kocasını aslında hiç de iyi tanımadığını fark edecektir.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Georgina Clios (Julia Stiles)

Sanata çok düşkün ve adeta sanatla yaşayan bir insandır. Akıllı ve ne istediğini bilen, onu elde edinceye kadar peşini bırakmayan biridir. Constantine’in ruh eşi olduğunu düşündüğü için onun kaybıyla büyük bir şok geçirir. Bir süre öldüğüne inanamaz, kocasının ölümünü araştırmaya başlar. Her geçen gün bulduğu sonuçlar ona kocasının kendisine olan aşkını sorgulatır ve yanlış insana aşık olduğunu düşünüp daha fazla üzülmesine sebep olur. Aynı zamanda kocasının kendisinden önceki ailesiyle de uğraşmak zorundadır.

Oyuncuyu Jason Bourne film serisinden ve Dexter dizisinden hatırlayabilirsiniz.

Robert Carver (Adrian Lester)

Georgina’nın sanat okulundan çok yakın arkadaşı. Georgina’ya araştırmasında en çok yardımcı olan kişi. Hatta yeri geldiğinde onun için tehlikeye girmekten çekinmiyor. Georgina’yı çok seviyor ve tehlikelerden korumak istiyor.

Dizinin iki bölümünü de yönetmiş olan oyuncuyu Undercover, London Spy, Red Band Society ve Hustle dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Adam Clios (Iwan Rheon)

Constantine’in ortanca çocuğu ve ikinci oğlu. Babasının ölümüyle sarsılıyor ama çok belli etmiyor. Babasının işleriyle çok fazla alakalı olmayan birisi. Annesi ve ağabeyi Georgina’yı pek sevmese de Adriana ile birlikte ona destek çıkıyorlar. Georgina’nın zor anlarında yardımını ve desteğini esirgemiyor.

Oyuncuyu Game of Thrones (sadece Ramsay Bolton desem de yeter), Vicious ve Misfits dizilerinden tanıyabilirsiniz. Sonbaharda da Marvel’s Inhumans dizisinde karşımıza çıkacak.

Christos Clios (Dimitri Leonidas)

Constantine’in en büyük çocuğu. Babasının banka şirketini o yönetiyor. Onun ölümüyle bütün işleri sarsılsa da yoluna devam ediyor. Georgina’yı sevdiği söylenemez. Şan, ün, para onun için çok önemli.

Oyuncuyu Sinbad dizisinden hatırlayabilirsiniz.

Adriana Clios (Roxane Duran)

Constantine’in en küçük çocuğu ve tek kızı. Babasının ölümüne çok üzülür. Georgina’yı çok sevmektedir. Yaşadığı bunalımı umursamaz tavır takınarak ve kendini eğlenceye vurarak geçirmeye çalışır. Çok iyi kalplidir ve saftır.

Oyuncuyu Les témoins dizisinden hatırlayabilirsiniz.

Irina Clios (Lena Olin)

Constantine’in eski eşi, çocuklarının annesidir. Eski kocasının ölümüyle çok fazla ilgilenmez; sadece kalan servetin kime nasıl düşeceği ile ilgilidir. Georgina’yı hiç sevmez. Eski yaşadığı eve geri dönmek ona eski anıları hatırlatır.

Oscar adaylığı bulunan oyuncuyu Vinyl, Welcome to Sweden ve Alias dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Karim Delormes (Amr Waked)

Patlamayı araştıran Fransız polisidir. Tam bir görev adamıdır. Ne kadar tehlikeyle karşılaşırsa karşılaşsın bu olayı çözmek için elinden geleni yapacaktır. Aynı zamanda başka kötü adamların da peşine düşecektir.

Oyuncuyu son olarak Marco Polo (2015) dizisinde izlemiştik.

Jakop Negrescu (Igal Naor)

Constantine’in eski güvenlik çalışanı. Onun yanından ayrılıp kirli işlere bulaşıyor ve onun kadar zengin olmak için uğraşıyor. Irina ile yakın ilişkileri var; gerektiğinde ona yardımını esirgemiyor.

Oyuncuyu The Honourable Woman’dan hatırlayabilirsiniz.

Jukes (Phil Davis)

Constantine’in yolsuzluk yaptığını düşünen ve pis işlerini ortaya çıkarmayan çalışan Interpol çalışanıdır.

Ünlü oyuncuyu son olarak Poldark dizisinde izlemiştik.

SON SÖZ

Julia Stiles kendisini Dexter’da izlediğimden beri takip ettiğim ve bayıldığım bir oyuncu. Yeni bir dizisi olacağını duyunca da büyük bir merakla beklemiştim. İlk geldiğinde de büyük bir heyecanla diziyi izledim ve beklediğimi aldığımı söyleyebilirim. Dizinin içinde bir sürü tecrübeli oyuncunun ve Iwan Rheon’un da bulunması artısı oldu. Diziyi bitirdim ve sonu gayet tatmin edici bir şekilde bitti, tam bir final oldu. İzlerken de hiç sıkılmadım, bazı şeyleri tahmin etsem de gizemiyle son bölüme kadar devam etti. Julia Stiles’ın dışındaki diğer kadroyu da bayağı sevince bayıla bayıla izlediğim, türü ve oyuncuları sevenlere şiddetle önerdiğim bir dizi olmuş oldu Riviera. Sürükleyici bir dizi olduğunu düşünüyorum.

İzleyecek olanlara şimdiden iyi seyirler.

TANITIM FRAGMANI 

NOT: Dizi ile ilgili daha önceden burada konuşuluyordu.