Poldark WallpaperBBC One kanalının 2014 senesinde onay verdiği ancak bir sene rötarlı olarak bizlerin beğenisine sunduğu bir diziyi sizlere tanıtmaya çalışacağım; Poldark. Dizimiz, Winston Graham‘ın aynı isimli romanından Debbie Horsfield tarafından ekranlara uyarlanıyor. Yönetmen koltuğunda ise Edward Bazalgette ve William McGregor var. Bu dizimiz TV ekranına yapılan ilk uyarlama değil. 1975 yılında BBC ekranlarında iki sezon yayınlanan bir versiyonu da var. Dizi hakkında daha çok bilgi edinmek istiyorsanız buyurun tanıtımın devamına.

Poldark 1Bundan sonrası ilk bölümden azıcık ispiyon içerebilir.
18. yüzyılda geçen hikayemizde Ross Poldark, savaş alanında üç yıl geçirdikten sonra memleketine geri döner. Ancak bu dönüş onu hiç mutlu etmez, çünkü giderken bıraktığı şeyler artık eskisi gibi değildir. Babası vefat etmiş ve sevgilisi de başka bir adamla nişanlanmıştır. En çok şok eden şey ise nişanlandığı adamın öz kuzeni olmasıdır.

Poldark 3Babasından miras olarak çorak topaklar ve değersiz bir maden kalmıştır. Hayal kırıklığı yaşayan Poldark’ın önünde iki seçenek vardır: Ya memleketinde kalıp zorluklarla savaşacak ya da buraları terk edip gidecektir. Zor olanı seçip kalır ve madeni tekrardan açmaya karar verir.

Poldark 2Bir gün kasabaya gittiği sırada Demelza adında bir kızı kavgadan kurtarır. Daha sonra kızın durumunu öğrenince evinde çalışması için onu işe alır. Bir yandan aşk acısı çekerken diğer yandan da iş hayatında zorluklar yaşadığı sırada evine aldığı bu neşeli ve delidolu kız Poldark’ın hayatında değişikliklere sebep olabilecek mi? İzleyip devamını öğrenelim.

Konuyu daha fazla uzatmadan dizinin oyuncu kadrosuna bir göz atalım.

     KARAKTERLER:

Ross Poldark

 

Ross Poldark:

Üç yıl savaş alanında yaşadığı psikolojik yıpranmaların üzerine memleketine döndüğünde, aldığı haberlerin acısı bir anda hayatında deprem etkisi yaratıyor. Kolay yolu seçip memleketini terk etmeyi düşünse de sonradan kalıp savaşmaya karar veriyor. Ross Poldark karakterini en iyi The Hobbit filminden Kili ve Being Human (UK) dizisinden Mitchell karakterleriyle tanıdığımız Aidan Turner canlandırıyor.

 

 

Demelza

 

Demelza:

Dünyalar güzeli Demelza. Poldark tarafından bir kavgadan kurtarılıyor. Ailevi durumlarından ötürü Poldark’tan gelen iş teklifini kabul ediyor ve onun evinde yaşamaya başlıyor. Enerjik, neşeli, delidolu bir yapısı var.
Demelza karakterini daha önce The White Queen ve Death Comes to Pemberley dizilerinde rol almış dünyalar güzeli Eleanor Tomlinson canlandırıyor.

 

 

 

 

Elizabeth

 

 

 

Elizabeth:

Poldark savaştayken kendisini beklemiş ancak ölüm haberini duyduğu zaman mecburiyetten Ross’un kuzeni ile nişanlanmak zorunda kalmıştır.
Elizabeth karakterini Heida Reed (Jo, Silent Witness) canlandırıyor.

 

 

 

 

Francis

 

 

 

Francis:

Ross’un kuzeni. Ross’un ölüm haberi geldikten sonra Elizabeth ile nişanlanmışlardır. Başlarda durumları iyi olsa da kendisinin bazı kötü alışkanlıkları var ve bu, işleri bayağı zorlaştırmakta.
Francis karakterini kariyerinin ilk önemli rolünü bu diziyle almış Kyle Soller canlandırıyor.

 

 

 

George

 

 

 

 

George Warleggan:

Her dizide kötü karakter olur değil mi? İşte bu dizimizdeki kötü karakter de George. Poldark’ın en büyük rakibi. Param var, huzurum var modunda biri. İzledikçe nasıl biri olduğunu anlayacaksınız.
George karakteri Jack Farthing tarafından canlandırılmakta.

 

 

 

Jud and Prudie

Jud ve Prudie:

Poldark ailesinin daimi çalışanları (!) desek yalan olmaz sanırım. En sevdikleri şey çalışmak yerine birbirleriyle didişmektir ve tabii ki Jud’un evdeki içkileri büyük bir keyifle içmesidir. Demelza eve geldiğinde ona iyi davranmasalar da içten içe onu sevmektedirler.
Bu iki karakterimiz Philip Davis (Sherlock izleyenler kendisini hemen tanıyacaktır) ve Beatie Edney tarafından canlandırılıyor.

     SON SÖZ:

Dizimiz sadece Poldark’ın hayatına ve yaşadığı zorluklara değinmiyor. Aynı zamanda o dönemin en büyük sorunlarından biri olan soylu-fakir çatışmasını da gözler önüne seriyor. İlk sezonu 8 bölümden oluşan dizimiz ikinci sezon onayını da almış bulunmakta ve 2016’da ekranlara geri dönecek. Dizi, İngilizlerin elinden çıkan sağlam dramalardan bir tanesi ve mutlaka bir şans vermenizi tavsiye ederim. Umarım tanıtımı beğenir ve izlemeye karar verirsiniz. İzleyecek olanlara şimdiden iyi seyirler dilerim :)