91tcHBAKoQL._SL1500_The Honourable Woman, 2014 yılında BBC Two ve Sundance TV ortaklığında yayınlanmış bir mini dizidir. Bölüm uzunlukları 1er saat olup sezonu 8 bölümden oluşmaktadır. Dizinin senaristliğini, yönetmenliğini ve yapımcılığını Hugo Blick yaptı.The Honourable Woman

”Kime güveniyorsunuz?

Güvenebileceğinizi nereden biliyorsunuz?

Görünüşlerinden mi?

Ya da konuşmalarından?

Yaptıklarından mı yoksa?

Nasıl?

Hepimizin sırları var.

Hepimiz yalanlar söyleriz.

Sırlarımızı saklamak için.

Birbirimizden, hatta kendimizden.

Ama bazen, nadir de olsa, öyle bir şey olur ki, size açıklamaktan başka çare bırakmaz.

Aslında kim olduğunuzu.

Gizli benliğinizi.

Ama çoğu zaman yalanlar söylemeye devam ederiz.

Sırlarımızı saklarız birbirimizden, kendimizden.

Bunu yapmanın en kolay yolu, kim olduğunuzu bile bilmemektir.

Böyle düşündüğünüzde, birine güvenebilmek aslında bir mucizedir.”

909154e2-9689-4553-b853-281ff25e3121KONU

29 Yıl önce…

Bir aile masası düşünün. Masanın başında, siyonist silah tedarikçisi olan bir baba ve yanında güzeller güzeli iki tane çocuğu… Baba kendinden emin, güçlü, hayatta istediklerini elde etmiş; artık kimseden korkusu olmayan bir adam. Çocuklarından birinin ismi Nessa, diğerininki Ephra. İkisi de masum birer çocuk. Çocuk olmamaları lazım; çünkü onlar Stein şirketlerinin varisleri. Ama onlar çocukluklarını yaşamak istiyorlar; masadan kalkıp birbirlerini kovalayıp; sonra istedikleri neyse onu yemek istiyorlar. Fakat yapamıyorlar, yapamıyorlar; çünkü çocuk değil onlar; çocuk olmamalılar…

Tam bu sırada içeriye bir Filistin fedaisi garson kılığında giriyor ve Eli Stein’ı boğazından bıçaklıyor, babasının kanları Nessa’nın yüzüne sıçrıyor. İşte her şey böyle başlıyor.94c81076-d7a6-4626-9911-b726b1a64d8dBu olaydan 29 yıl sonrasına, günümüze gidiyoruz. İki kardeş babalarının şirketini devralmış. Önce ağabeyi Ephra şirketi yönetirken sonra belli sebeplerden dolayı koltuğu Nessa’ya bırakmış. Nessa’nın teorisine göre güçlenen ve gelişmekte olan İsrail, terörü durdurmak için Filistin’e teknoloji konusunda yardım edip, onlara iletişim ağları, internet vb. olanakları sağlamalıdır. Kendisi, yoksulluk artarsa terörün de artacağını düşünüyor; bu yüzden Stein şirketleri olarak Filistin’e yardım kampanyasının yüzü oluyorlar, başkalarını da sağduyuya davet ediyorlar. Ortak olarak Filistinli bir iş adamı olan Samir Meshal’ı seçiyorlar. Fakat Samir kendisini Filistin bayrağına asmış bir şekilde ölü bulunuyor. Ardından bir davette Ephra’nın asistanı sayılan Atika’nın çocuğu Kasim’in kaçırılması olayları daha da alevlendiriyor. Nessa ve Ephra’nın geçmişte sakladıkları sırlar gün yüzüne çıkmak üzeredir.2014-10-05-14-03-22

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

The Honourable WomanNessa Stein (Maggie Gyllenhaal)

Babasını gözleri önünde kaybeden Nessa, artık savaş ve teröre dur demek, ağabeyinden devraldığı koltuğu bunun için kullanmak istiyor. Geçmişteki sırları ve ülkeler arası politik savaş ise önündeki en büyük engel.

Altın Küre ve Oscar adaylığı bulunan oyuncu, yönetmen Stephen Gyllenhaal ve senarist Naomi Achs‘in kızı, aktör Jake Gyllenhaal’ın ablasıdır.Yahudi asıllı bir aileden gelmektedir. The Dark Knight ve  Crazy Heart filmlerinden tanıyabilirsiniz.

Ephra Stein (Andrew Buchan)

İşleri belli sebeplerden dolayı kardeşi Nessa’ya bırakıp şirketten elini ayağını çekiyor. Artık zamanının büyük çoğunluğunu ailesiyle geçirmekte. Nessa’nın en büyük destekçisi.

Oyuncuyu Broadchurch dizisinden tanıyabilirsiniz.25Atika Halabi (Lubna Azabal)

İlk başlarda Ephra’nın tercümanlığını ve yardımcılığını yapmıştır. Şimdi ise onlarla birlikte kalıyor. Kasim’in annesi. Filistin asıllı.9c5f242d8d6c3fe4b5b56dce381039d2Shlomo Zahary (Igal Naor)

Nessa ve Ephra’nın aile dostu ve onların çocukluklarından itibaren yanlarında olmuş birisi. Fakat Nessa kendisine bir türlü güvenememekte ve onun kirli işlere bulaştığını düşünmekte. Shlomo, adını temize çıkartmak zorunda.Tobias Menzies as Nathanial Bloom in The Honourable WomanNathaniel Bloom (Tobias Menzies)

Nessa’nın güvenlik şefi. Polisten ayrı bir şekilde yaşanan olayların sorumlularının bulunması için uğraşıyor.

Oyuncuyu Game of Thrones ve Outlander dizilerinden hatırlayabilirsiniz.The Honourable WomanHugh Hayden-Hoyle (Stephen Rea)

Yaşanılan olayları araştıran MI6’nın Orta Doğu şefi.

SON SÖZ

The Honourable Woman, ilk bölümünden itibaren seri bir şekilde izletti kendini. İlk bölümden son bölüme kadar dizinin gizemi devam etti. Bölümleri merak içinde, bayıla bayıla izledim. Arada beklemediğim ters köşeler de oldu. Siyasi konuları da güzel bir şekilde aktarmışlar. Dizi tam anlamıyla doyurdu beni; bu yüzden herkese de tavsiye ederim. Bence mutlaka denenmesi gereken bir mini dizi olmuş. Hele siyasi konulara ve politik oyunlara ilginiz varsa kaçırmayın derim.

İzleyecek olanlara iyi seyirler =)

TANITIM FRAGMANI 

THW